Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Ogród zimowy na balkonie. Rośliny na zabudowany balkon

Alicja Gawryś
Rośliny na balkon - Fot. pixabay/putevodnik/C003

Gdy balkon odgrodzimy od zewnątrz szklaną ścianą, zapanują na nim zupełnie inne warunki niż dotychczas. Wykorzystajmy je do stworzenia w tym miejscu zielonej oazy.

Rośliny na balkon - Fot. pixabay/putevodnik/C003

Jakie rośliny na zabudowany balkon

Przypominamy jednak, że gdy słońce mocniej przypiecze, konieczne są cieniówki. Musi być także możliwość wietrzenia, bo zamknięte wnętrze może się mocno nagrzewać, co szkodzi niektórym roślinom. Przydatna jest także możliwość regulowania pracy urządzeń grzewczych.

Rośliny na zabudowany balkon. Na zabudowanym i nie ogrzewanym balkonie pędzone narcyzy i inne cebulki kwitną długo. - Fot. Lilianna Sokołowska

Sadzimy rośliny na balkonie: rośliny cebulkowe

Rośliny zestawiamy w osobnych doniczkach albo umieszczamy je we wspólnych naczyniach, łącząc ze sobą gatunki o podobnych wymaganiach.

Gatunki, które potrzebują dużo światła, umieścimy w pobliżu oszklonej ściany (ale tak, by liście nie dotykały do szyby, bo ulegną poparzeniu), a te, które wolą promienie rozproszone, ustawimy głębiej, najlepiej za zasłoną utworzoną z kilku wyższych kwiatów.

Rośliny na zabudowany balkon. Kaladium, guzmanie i rypsalis sprawiają, że czujemy się tu jak w dżungli. Na tym balkonie przez cały rok jest ponad 20 st. C. - Fot. Lilianna sokołowska

Sadzimy rośliny na balkonie w cieniu

Dobór roślin zależy także od wystawy tego miejsca. Od strony południowej, wschodniej i zachodniej warunki będą tu odpowiednie dla większości kwiatów. Na balkonie od strony północnej asortyment jest ograniczony do gatunków, które bez problemu znoszą cień utrzymujący się w ciągu całego dnia.

W zależności od tego, czy zdecydujemy się na ogrzewanie obudowanego balkonu, czy też nie, będziemy tu mogli uprawiać różne grupy roślin.

Na zdjęciu powyżej: Kaladium, guzmanie i rypsalis sprawiają, że czujemy się tu jak w dżungli. Na tym balkonie przez cały rok jest ponad 20 st. C.

Rośliny na zabudowany balkon. Pelargonie, bluszcz i geranium 'anginka' to zestaw idealny na lekko ocieplany balkon. - Fot. Shutterstock

Rośliny na balkon w pełni ogrzewany

Najbujniejszych kwiatów dochowamy się na balkonie, w którym przez cały rok temperatura będzie się utrzymywała w granicach 15-20 st. C. W chłodnych miesiącach wymaga to regularnego podgrzewania, co wiąże się ze sporymi kosztami.

Umieścimy tu gatunki o barwnych liściach, pochodzące z tropikalnych lasów, zarówno niskie (peperomia, paprocie i reo), jak i wysokie (difenbachia, fikusy, lipka pokojowa, kawa i poliscjas). Po ścianie będą się tu piąć filodendrony i epipremna, a u sufitu zwisać kolumnee. Ciepłolubne gatunki, takie jak anturium, różne storczyki czy pokrzywiec zadziwią nas obfitością kwitnienia.

Na zdjęciu powyżej:Pelargonie, bluszcz i geranium 'anginka' to zestaw idealny na lekko ocieplany balkon.

Rośliny na zabudowany balkon.Gdy na balkonie jest ciepło i wilgotno, mogą tu rosnąć tak delikatne gatunki, jak skrętnik, paproć adiantum i kolumnea - Fot. Flora Press

Rośliny na balkon w pełni ogrzewany

Liczba okazów, jakimi będziemy mogli ozdobić taki balkon, jest ograniczona jego wielkością. Lepiej nie zagęszczać nadmiernie tego pomieszczenia, bo rośliny szybko się rozrastają.

Oczywiście o wszystkie rośliny musimy należycie dbać, podlewać je według potrzeb danego gatunku, nawozić w okresie intensywnego rozwoju, przycinać, gdy się nadmiernie rozrosną, a gdy zachorują - leczyć i tępić szkodniki.

Na zdjęciu powyżej: Rośliny na zabudowany balkon.Gdy na balkonie jest ciepło i wilgotno, mogą tu rosnąć tak delikatne gatunki, jak skrętnik, paproć adiantum i kolumnea

Rośliny na zabudowany balkon. Filodendron pnący lubi ciepło i wilgotną atmosferę. Może piąć się po podporach lub zwisać. - Fot. Shutterstock

Rośliny na balkon lekko ogrzewany

Koszty ogrzewania będą w miarę ograniczone, jeśli zdecydujemy się na utrzymanie zimą temperatury około 5 st. C. Oczy- wiście w słoneczne dni takie pomieszczenie nagrzewa się do 15 st. C.

Warunki te są idealne do całorocznej uprawy gatunków śródziemnomorskich, takich jak laur, oliwka i mirt. Można tu ustawić cytrusy, bugenwillę, lantanę, ołownik, oleander, fuksję i prusznik. Zimą raczej nie będą kwitły, bo odpoczywają, ale ich wegetacja rozpocznie się już w lutym i szybko zawiążą pąki kwiatowe, które rozwiną się wiosną.

Na zdjęciu powyżej: Rośliny na zabudowany balkon. Filodendron pnący lubi ciepło i wilgotną atmosferę. Może piąć się po podporach lub zwisać.

Rośliny na zabudowany balkon. Cytrusy owocują obficie na balkonie,na którym jest nieco powyżej 0 st. C. - Fot. Shutterstock

Rośliny na balkon lekko ogrzewany

Jeśli taki balkon jest dobrze oświetlony, świetnie nadaje się też do uprawy kaktusów. W temperaturze około 5 st. C dobrze odpoczywają, by wiosną zaprezentować efektowne kwiaty. Na uprawę niektórych innych sukulentów (np. pachypodiów czy euforbii) może być trochę za chłodno.

Osoby, które lubią cyklameny i azalie w doniczkach, właśnie tu znajdą idealne warunki, by pielęgnować je z dobrym skutkiem. Wszak rośliny te najdłużej kwitną w chłodzie. Podobnie zachowają się wiosenne kwiaty sezonowe: cyneraria, pierwiosnki i pędzone cebulki, które wnoszą na balkon intensywne barwy.

Na zdjęciu powyżej: Rośliny na zabudowany balkon. Cytrusy owocują obficie na balkonie,na którym jest nieco powyżej 0 st. C.

Rośliny na zabudowany balkon. Kliwia rosnąca na balkonie z temperaturą ok. 5 st. C zakwitnie niezawodnie - Fot. Shutterstock

Rośliny na balkon lekko ogrzewany

Dochowamy się także dorodnej aukuby i araukarii, która w mieszkaniu często cierpi z powodu suchego powietrza. Tu na pewno jest ono bardziej wilgotne. Kto w mieszkaniu miał kłopoty ze skłonieniem do kwitnienia pięknej kliwii, pozbędzie się ich na lekko ogrzewanym balkonie. Roślina odpocznie w chłodzie i wczesnym latem obdarzy nas kwiatami.

Osoby tęskniące za konwaliami mogą w czasie odwilży wykopać z ogrodu kilka kłączy i posadzić w doniczce. Na zabudowanym balkonie zakwitną wcześniej niż w ogrodzie. Warto też tutaj pędzić pietruszkę na natkę i szczypiorek.

Na zdjęciu powyżej: Kliwia rosnąca na balkonie z temperaturą ok. 5 st. C zakwitnie niezawodnie

Rośliny na zabudowany balkon. Latem na osłoniętym balkonie truskawki (np. odmiana 'Fragoo') dojrzewają wcześniej niż w gruncie. - Fot. Flora Press

Rośliny na balkon bez ogrzewania

Jeżeli ograniczymy się tylko do obudowania balkonu (bez montowania urządzeń grzewczych), podczas ostrych zim może tu bywać mroźno. Zyskamy jednak to, że sezon wegetacyjny będzie trwał na nim dłużej niż na otwartym balkonie. Już w kwietniu, a nawet w marcu, będziemy tu mogli wystawić rośliny, które zwykle sadzi się dopiero w maju. Jeśli na zewnątrz zdarzą się niewielkie przymrozki, to ściana i szyby sprawią, że wewnątrz balkonu utrzyma się temperatura dodatnia. Dlatego już wczesną wiosną możemy się tu cieszyć kwitnącymi pelargoniami, fuksjami, niecierpkami i heliotropem. Bez ryzyka wystawimy też mirt i oleander, które w ojczyźnie spędzają zimę w temperaturze zbliżonej do zera. Wszystkie te gatunki zaczną wcześnie wypuszczać nowe pędy i kwitnąć.

Na zdjęciu powyżej: Latem na osłoniętym balkonie truskawki (np. odmiana 'Fragoo') dojrzewają wcześniej niż w gruncie.

Rośliny na zabudowany balkon. Kwitnącym ciemiernikiem, skimią, golterią i iglakami możemy się cieszyć zimą, gdy na balkonie temperatura wynosi nieco powyżej zera. - Fot. Flora Press/Visions Flora Press/Visions

Rośliny na balkon bez ogrzewania

Natomiast jesienią, kiedy rośliny są najbujniej rozrośnięte, na otwartym balkonie ścina je już pierwszy przymrozek. Tymczasem na zabudowanym wciąż jeszcze mogą obficie kwitnąć, dopóki nie nastaną tak silne mrozy, że i tu temperatura spadnie poniżej zera. Ich żywot zostaje więc znacznie przedłużony.

Balkon oszklony od zewnątrz to także dobre miejsce do przygotowania rozsady warzyw (np. sałaty) lub kwiatów (szałwii, astrów). Ich nasiona wysiewamy pod koniec marca.

Latem w takim miejscu udaje się uprawa np. pomidorów koktajlowych albo papryki, które sadzimy w dużych donicach. Ich owoce dojrzeją tu szybciej niż w ogrodzie, podobnie jak np. truskawki (są odmiany przeznaczone na balkon).

Czy na zimę mogą tu pozostać jakieś rośliny? Jeśli uprawiamy w skrzynkach iglaki, nawet te wrażliwsze, jak np. odmiany cyprysika Lawsona albo miniaturowe różaneczniki, to na osłoniętym balkonie mają one większe szanse przetrwania niż na zwykłym. Nie możemy tylko zapomnieć o ich podlewaniu.

Na zdjęciu powyżej: Kwitnącym ciemiernikiem, skimią, golterią i iglakami możemy się cieszyć zimą, gdy na balkonie temperatura wynosi nieco powyżej zera.

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Tuje w donicach na zimę czyli jak zabezpieczyć na zimę iglaki w pojemnikach
Zabudowa balkonu w bloku - plusy i minusy
Zioła na balkonie, czyli jakie zioła można uprawiać na balkonie

Skomentuj:

Ogród zimowy na balkonie. Rośliny na zabudowany balkon

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej