Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Kleszcze. Jak wyglądają i jak sobie z nimi rodzić

Redakcja Pressland, Katarzyna Jodłowska
Jeśli bardzo lubimy spacery boso po trawie, wybierajmy godziny popołudniowe, kiedy kleszcze są najmniej aktywne. - Fot. Shutterstock

Kleszcze od lat są zagrożeniem dla naszego zdrowia i naszych zwierząt. Już wczesną wiosną można odnotować pierwsze ugryzienia. Kleszcze mągą przenosić groźne dla zdrowia, bakterie, wirusy i pierwotniaki.

Kleszcze jak wyglądają?

To niewielkie pajęczaki (3-4mm) będące zewnętrznymi pasożytami kręgowców (w tym człowieka). Samce są mniejsze (2,5 mm) od samic. Kleszcz posiada cztery pary odnóży oraz szczękoczułki, dzięki, którym łatwo utrzymuje się na powierzchni skóry ludzi i zwierząt. Swojego żywiciela wyszukują dzięki niezwykle czułym zmysłom reagującym - na ciepło, drganie, feromony, ruch powietrza i zapach potu. W Polsce żyje 19 różnych gatunków.

Owady atakują! Kleszcze

Kiedy pojawiają się kleszcze

Już w marcu. Kleszcze budzą się  gdy temperatury w ciągu doby przekracza 5-7°C i jest wilgotno. Są wtedy głodne i zaczynają szukać pierwszych żywicieli. Jeśli nie ma wahań temperatur to ich aktywność trwa nieprzerwanie aż do października.

Kleszcze w skórze

Jak najwcześniejsze usunięcie kleszcza znacząco zmniejsza ryzyko ewentualnego zakażenia. Ocenia się, że nawet jeśli kleszcz był zakażony to w przypadku usunięcia go ze skóry do 12 godzin od momentu ukąszenia – liczba krętków boreliozy, która przedostanie się do organizmu człowieka będzie zbyt mała, aby spowodować zakażenie.

Czy kleszcze są naprawdę niebezpieczne? Jak się przed nimi chronić i czy warto się szczepić

Kleszcze mity

Wokół kleszczy na przestrzeni lat powstało wiele historii. Postaramy się kilka wyjaśnić:

Kleszcze objawy ukąszenia

Od wiosny do jesieni po każdej wizycie w parku czy lesie należy dokładnie obejrzeć swoje ciało. Nawet jeśli nie zauważymy przyczepionego do skóry kleszcza to jasnym objawem będzie pojawiający się po ugryzieniu rumień o średnicy 2-3 cm utrzymujący się przez parę dni. Jeśli zaczerwienie powiększa się tworząc kształt pierścienia to znak że ugryzł nas kleszcz chory na boreliozę. Natychmiast należy się udać do lekarza. 

Komary, kleszcze, meszki, gzy. Skuteczne sposoby na walkę z insektami

Kleszcze choroba borelioza

Borelioza  może rozwijać się w stadium utajonym nawet przez kilka lat po ugryzieniu kleszcza. Wtedy jej przebieg może być bardzo niebezpieczny dla ludzkiego życia. Ryzyko powikłań jest dużo mniejsze przy wczesnym wykryciu jej. Szybkie wprowadzenie leczenia sprawia, że pacjent dużo łagodniej ja przechodzi.

Kleszcze zdjęcia

Wiedząc jak wygląda kleszcz, warto również sprawdzać swoje rzeczy po powrocie do domu. To pasożyt bardzo wytrzymały i odporny. Potrafi przeżyć pranie ubrań i ich suszenie.

Kleszcz pospolity (Ixodes ricinus) występuje powszechnie w Polsce i całej Europie, a także poza nią - fot. pixabay.com | CC0
Kleszcz - fot. 123rf

Kleszcze u psa

Ze względu na wyższą temperaturę ciała kleszcze wolą atakować zwierzęta: psy i koty. One same nie są w stanie się przed nimi obronić dlatego ważne jest byśmy stosowali ochronę: 

Kleszcze u psa i u kota - jakie choroby

Najgroźniejsze choroby odkleszczowe to:

Jeżeli tylko dostrzeżecie że Wasze zwierzaki po ugryzieniu przez kleszcza zachowują się inaczej natychmiast skonsultujecie to z lekarzem.

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Rośliny odstraszające komary. Warto posadzić je w swoim ogrodzie
Jeż - jak zwabić go do ogrodu?
Owady gryzące. Jak uchronić się przed insektami?

Skomentuj:

Kleszcze. Jak wyglądają i jak sobie z nimi rodzić

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej