Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Owady atakują! Kleszcze

tekst Anna Karska

Niektóre owady wydają się stworzone, by uprzykrzyć nam życie. Najgorzej jest latem - trudno się cieszyć jego urokami, gdy trzeba się ciągle uważać na kleszcze

22206645 https bi
Fot. Shutterstock/Schlegelfotos

Letnia niedziela, pogoda jak marzenie. Zjedzmy dziś śniadanie pod chmurką! Niestety, muchy też mają na nie chętkę, więc machamy gwałtownie rękami, co niewiele jednak daje – wszak nie bez powodu mówi się: „natrętny jak mucha”! To może teraz spacerek po lesie? Drzewa szumią, ptaki śpiewają... A my już spływamy potem, ubrani od stóp do głów: bluzki z długimi rękawami, długie spodnie, czapki – wiadomo: z kleszczami nie ma żartów. Odpocznijmy więc w przydrożnej gospodzie – ale dlaczego nad każdym stołem muszą brzęczeć osy? Nadal głodni wracamy do domu. Wieczór taki ciepły, posiedźmy z sąsiadami na tarasie. Niestety, długo to nie trwa. Już słychać znajome buczenie i po chwili wszyscy okładamy się po całym ciele… Koniec plenerowej sielanki, w popłochu umykamy do domu. Tylko zamknijcie drzwi, żeby komary nie wleciały!

Kleszcze

Gdy w dzieciństwie wróciłam z wycieczki z wbitym kleszczem, oprócz przykrego zdziwienia nic mnie złego nie spotkało. Co innego dzisiaj – ponoć na Mazowszu aż 40 proc. kleszczy to nosiciele groźnej boreliozy! Pajęczaki te roznoszą też kleszczowe zapalenie mózgu i zabójczą dla psów babeszjozę. Są aktywne od wiosny do końca jesieni (zimą śpią). Ich ostoją są lasy liściaste, parki i ogrody – kryją się w krzewach i trawach. Kleszczy stale przybywa... W tym roku w Warszawie najwięcej znaleziono ich w Lesie Kabackim, Bielańskim i... w zoo! Przyczyną są łagodne zimy oraz brak naturalnych wrogów. Kleszcze mogą żyć miesiącami bez pożywienia. Przenoszą je zwierzęta – samica zaniesiona do domu przez psa lub kota może znieść tysiące jaj!

Gdy cię ugryzie kleszcz

Nie smaruj go tłuszczem, wyjmij pęsetą, pociągając (a nie wykręcając!) do góry i zdezynfekuj skórę. Jeżeli kleszcz wpił się niedawno, nie ma problemu (zakażenie następuje po 24-36 godzinach). Jeśli jednak nie wiesz, kiedy to się stało, obserwuj, czy na skórze nie widać żadnych zmian.

    Więcej o:

Skomentuj:

Owady atakują! Kleszcze