Begonie. Ciekawe odmiany do ogrodu
Na rabatach i w balkonowych skrzynkach, w słońcu i w cieniu begonie kwitną znacznie piękniej niż ich okazy zdobiące mieszkania.
Soczyste kwiaty begonii lśnią gamą różowych, żółtych, pomarańczowych i karminowych odcieni albo czarują śnieżną bielą. Tłem dla nich, co prawda czasem mało widocznym spod płatków, są mięsiste, zazwyczaj ciemnozielone liście. Najbardziej zachwycają te w kształcie kotylionów, osiągające średnicę prawie 20 cm. Są chlubą odmian begonii bulwiastej (Begonia × tuberhybrida) Gigantea. Mają płatki jedno- albo dwubarwne, karbowane, postrzępione, powcinane albo gładkie – wówczas podobne są do róż. Więcej, choć drobniejszych kwiatów tworzą odmiany tego gatunku z grupy Multiflora, a także pochodzące od niego mieszańce. Nie zdziwmy się też, jeśli na tej samej roślinie zauważymy kwiaty różniące się wyglądem. To u begonii normalne.
Kwitnienie begonii
Rozkwitające na wierzchołku pędu jako pierwsze – męskie – są duże, często pełne. Nieco później obok nich wyrastają kwiaty żeńskie – mniejsze, pojedyncze, z dużą trójskrzydłą zalążnią (można usuwać ich pąki, by męskie były jeszcze okazalsze).
Odmiany begonii bulwiastej z pionowo rosnącymi pędami o wysokości około 25 cm zdobią skrzynki balkonowe oraz rabaty. Te o dłuższych, czasem półmetrowych, lekko przewieszających się łodygach lub tworzących kwitnące kaskady rewelacyjnie prezentują się w wiszących koszach – same lub w kompozycjach z innymi gatunkami (ich mieszane aranżacje prezentowaliśmy w majowym numerze „ Magnolii”).
Czy jednak te efektowne rośliny mogą przetrwać rozmaite kaprysy pogody?
Odmiany o długich pędach i dużych kwiatach nie są w stanie oprzeć się silnym wiatrom, ale hodowcy zadbali, by wiele z nich dobrze rosło zarówno w półcieniu, jak i w pełnym słońcu, a nawet wytrzymywało krótkie przesuszenie podłoża.
Natomiast wprost zdumiewającą kondycją odznacza się begonia stale kwitnąca (B. semperflorens). Tworzy mnóstwo pojedynczych kwiatów o 2-3 cm średnicy, w odcieniach różu i czerwieni, tylko nieliczne odmiany są pełne. Jej ozdobą mogą być też liście o barwie burgunda. Świetnie się sprawdza i na pełnym słońcu i w cieniu jako roślina kobiercowa oraz na obwódkach rabat.
Nowe odmiany begonii
Ale na tym nie koniec. Na rynku pojawiły się nowe rewelacyjne grupy odmian. Wspaniałą ozdobą stojących pojemników może być niezwykle odporny mieszaniec begonii stale zielonej i bulwiastej – dorastająca do 40 cm odmiana ‘Dragon Wing Red’ o zebranych w efektowne kiście, większych niż u begonii stale zielonej kwiatach i pięknych liściach w kształcie skrzydeł. W skrzynkach balkonowych i wiszących pojemnikach sprawdzi się też Solenia – pierwsza seria begonii zimowej (do tej pory uznawanej za roślinę pokojową). Z kolei do ogrodu i do mieszkań polecana jest seria Charisma powstała ze skrzyżowania begonii zimowej z bulwiastą. Jest bardzo podobna do swej salonowej siostry, ale pędy trzyma sztywno bez podpórki.
Oczywiście, pod gołym niebem begonie mogą przebywać jedynie do jesiennych przymrozków. Ale możemy przechować je do kolejnego sezonu. Bulwiastą pozbawiamy zwarzonych przez mróz pędów, a bulwy wykopujemy z ziemi i pozostawiamy w temperaturze 5-8°C. Pozostałe gatunki i mieszańce, które nie wiążą bulw, przed przymrozkami wnosimy wraz z pojemnikiem do jasnego pomieszczenia o temperaturze 10-18°C, lekko przycinamy i zimą oszczędnie podlewamy.
Skomentuj:
Begonie. Ciekawe odmiany do ogrodu