Powojniki na całe lato. Powojniki długo kwitnące
Jak ukwiecić ogród aż po samo niebo? Najlepiej odmianami powojników, które długo kwitną. Te wspaniałe pnącza zasługują, by być wizytówką ogrodów.
Powojniki kwitnienie
Żadne inne ogrodowe pnącza nie tworzą tak wspaniałych kwiatów jak powojniki (Clematis). Ich aksamitne płatki rozkładają się nawet na szerokość 20 cm i mają ozdobny pędzelek pylników. Ale są również odmiany pełne, jeśli ktoś takie woli. Urokliwie wyglądają także kwiaty w formie niewielkich dzwoneczków.
Płatki wszystkich odmian są zwykle jednobarwne, za to paleta kolorów jest szalenie bogata, brakuje w niej jedynie jaskrawej czerwieni.
Jak długo kwitnie powojnik?
Kwiatów tworzy się tyle, że aż trudno je zliczyć! Z reguły ich eksplozja przypada na czerwiec lub lipiec, ale niektóre odmiany potrafią kwitnąć, chociaż mniej obficie, aż do jesieni. Jednym z rekordzistów jest powojnik ‘Lambton Park’ z grupy Tangutica – do października rozwija się na nim mnóstwo żółtych dzwoneczków. Długością kwitnienia dorównuje mu polska odmiana ‘Polish Spirit’ o znacznie większych kwiatach, od lat należąca do światowych bestsellerów. Trzeba jednak pamiętać, że im odmiana ma większe kwiaty, tym zwykle jest ich mniej.
Powojniki długo kwitnące - podpory
Powojniki w ogrodzie nie sprawiają kłopotów. Ich delikatne drewniejące pędy wspinają się na podpory, okręcając się wokół nich ogonkami liści. Nie potrzeba im ciężkich rusztowań, wystarczy np. wysoki piramidalny stelaż, lekka kratka przytwierdzona do muru lub mała pergola. Nawet te najsilniej rosnące (do 4-5 m) nie zagrażają rynnom i tynkom. Powojniki mogą też oplatać drzewa i krzewy, a niektóre, jeśli nie mają podpory, tworzą na ziemi gęste kobierce.
Powojniki- cięcie
Decydując się na uprawę tych pnączy, trzeba pamiętać, że tylko niektóre rosną bez żadnej pomocy. Większość wymaga naszej opieki, a konkretnie cięcia. Nie jest ono skomplikowane, po prostu trzeba znać jego zasady. Kłopot polega jedynie na tym, że dla poszczególnych grup powojników są one zupełnie inne.
Najłatwiejsze w uprawie są powojniki drobnokwiatowe, tzw. botaniczne, np. z Grupy Tangutica. Znoszą suszę i słabą glebę, obywają się bez cięcia, ale w razie potrzeby można je skrócić.
Grupa Integrifolia jest wyjątkiem – tworzą ją byliny. Rośliny wspierają się o podpory lub płożą po ziemi, a ich pędy zamierają w zimie. Wiosną, zanim zaczną na nowo odrastać, ścina się je całkowicie tuż przy ziemi, a jeśli podstawy pędów przetrwały – 5-10 cm nad glebą.
Większe kwiaty ma Grupa Viticella (jej też wystarcza słabsza ziemia), a jeszcze okazalsze tzw. powojniki wielkokwiatowe (mieszańce potrzebujące żyznej wilgotnej gleby). Żeby odmiany tych grup zdrowo rosły, trzeba przycinać ich pędy co roku w lutym-marcu.
Powojniki kwitnące późną wiosną (z Grupy Wielkokwiatowych Wcześnie Kwitnących) tniemy metr nad ziemią, zaś kwitnące wczesnym latem silniej – na wysokości ok. 40 cm.
Uprawa i pielęgnacja powojników długokwitnących
Gleba: najlepsza jest żyzna, próchniczna i przepuszczalna, o odczynie od lekko kwaśnego do lekko zasadowego, ale niektórym gatunkom wystarcza nawet dość uboga.
Stanowisko: dobrze nasłonecznione (wschodnie, zachodnie lub południowe).
Wilgotność: podłoże nie powinno przesychać, ale też nie może być zalewane.
Nawożenie: wiosną, najlepiej nawozem długo działającym.
Mrozoodporność: aby duży mróz nie zniszczył pędów, ich podstawę jesienią obsypuje się ziemią kompostową lub korą.
Rozmnażanie: z odkładów wczesną wiosną albo z sadzonek półzdrewniałych od czerwca do sierpnia.
Powojniki cena
W sklepach internetowych, m.in: e-clematis.com/pl - 20-30 zł/szt.; naszekrzewy.pl - 8-15 zł/10 szt.; floramis.pl - 15 zł/10 szt.
Więcej informacji o powojnikach i ich pielęgnacji: clematis.com.pl.
Skomentuj:
Powojniki na całe lato. Powojniki długo kwitnące