Powojniki. Morze kwiatów
Clematisy. Powszechnie znane powojniki wielkokwiatowe owijają się wokół podpór i wspinają najwyżej, jak mogą. Mało kto wie, że do tej grupy roślin należy całe mnóstwo bylin, które mogą rosnąć na rabatach oraz tworzyć kolorowe kwiatowe kobierce
Burza kwiatów
Przepiękne wielobarwne kwiatowe kobierce można tworzyć z powojników z grupy Integrifolia. Ich kwiaty mają dzwonkowaty kształt, a pędy są wiotkie i nie czepiają się podpór. Jedną z najstarszych odmian w tej grupie (od 140 lat w sprzedaży!) jest powojnik Duranda (Clematis x durandii) dorastający do 1,5-2 m. Jego intensywnie niebieskogranatowe kwiaty rozwijają się od czerwca do września. Choć nie chwyta się podpór, podobnie jak róża pnąca może się na nich wspierać (wtedy wymaga podwiązywania) lub służyć jako roślina okrywowa. Najlepszym towarzystwem dla tej odmiany będą krzewy o żółtych liściach lub białych kwiatach.
Fiolety i róże
Japońska odmiana 'Hanajima' kwitnie różowo, a jej płatki są fantazyjnie skręcone. Kwiaty rozwijają się od czerwca do września. Jesienią roślinę zdobią puszyste owocostany. Dorasta do 0,5 m wysokości. Sprawdza się zarówno w miejscu zacienionym, jak i słonecznym. Kolejną ciekawą odmianą jest lekko pachnący powojnik 'Hakuree', który kwitnie przez całe lato (od czerwca do września). Jego dzwonkowate kwiaty są białe z jasnofioletowym środkiem, a pędy osiągają metr wysokości. Na uwagę zasługują również odmiany kwitnące fioletowo ('Bluish Violet'o małych kwiatach) i niebieskofioletowo (lekko pachnąca 'Olgae'). Osiągają one około metra wysokości. Ze względu na bujny wzrost (pędy o długości 1,2-2 m) do obsadzania większych powierzchni warto wykorzystywać niebiesko kwitnący powojnik 'Juuli'.
Bujnym wzrostem (1,5-2 m) charakteryzuje się 'Alionushka' o kwiatach w kolorze ciemnego różu. Powojnik ten może być wykorzystany jako roślina okrywowa lub sadzony przy podporach na tarasie (wtedy wymaga podwiązywania). W towarzystwie krzewów iglastych i liściastych warto sadzić odmianę 'Inspiration' o jaskraworóżowych kwiatach. Może się ona wspierać się na niewysokiej podporze (dorasta do 1-1,7 m wysokości). Gdy nie ma podpory, zdobi ziemię gęstym kobiercem kwiatów.
Nie boją się niczego
Wyjątkowo odporny na mróz i choroby jest powojnik 'Praecox' z grupy Heracleifolia. To najlepsza roślina okrywowa wśród powojników. Mimo dość niepozornych - jak na powojniki - kwiatów ma wiele innych zalet. Osiąga duże przyrosty roczne (do 3-4 m) i może rosnąć nawet w cieniu (choć na stanowiskach słonecznych kwitnie obficiej). Rozrasta się silnie, więc wymaga kontroli. Można go wykorzystywać do obsadzania siatek i kratek (pędy trzeba podwiązywać). Doskonale konkuruje z chwastami. Nadaje się głównie do dużych ogrodów.
Na mniejszych powierzchniach sprawdza się powojnik 'Robert Brydon', którego roczne przyrosty wynoszą 2-3 m. Roślina ma jasnofioletowe kwiaty i może rosnąć i w słońcu, i w cieniu. Podobnym typem wzrostu charakteryzuje się fioletowoniebieska 'Sizaia Ptitsa' (1,5-2 m) i bujnie kwitnąca 'Arabella'. Ta ostatnia odmiana słabiej rośnie na stanowisku północnym.
Dla zapachu
Powojniki bylinowe to naprawdę wyjątkowa grupa roślin. Jednym z przykładów jest odmiana 'Cassandra'. Ma nieduże, podobne jak u hiacyntów niebieskie kwiaty o wywiniętych, fryzowanych płatkach, zebrane w kątach liści. Wydzielają one przyjemny zapach. Kwitnie od lipca do września i najlepiej się sprawdza na rabatach lub między krzewami. Ponieważ dorasta nawet do metra wysokości, może być także sadzona przy podporach.
Początkującym ogrodnikom polecamy powojnik mandżurski (Clematis mandschurica) o uroczych, drobnych, gwiazdkowatych kwiatach. Roślina dorasta do 1,5-2 m, a zapach jej kwiatów jest najintensywniejszy na południowych, słonecznych stanowiskach.
Zobacz także:
Pnącza na kwieciste parawany
Zacieniony taras
Clematis 'Królowa Jadwiga' powojnik 'Królowa Jadwiga'
Kobea, nasturcja, wilec, powojnik, tunbergia - Pnącza zamiast tuj
Z jakimi roślinami łączyć trawy ozdobne
Kwiaty kwitnące w sierpniu czyli byliny kwitnące latem [Przegląd gatunków]
Malwa. Jak uprawiać malwę? Co zrobić, żeby malwa kwitła obficie?
Słonecznik zwyczajny. Uprawa i pielęgnacja słoneczników
Wybieramy piękne kwiaty wiosenne na rabatę w kolorze zielonym - siew, stanowisko, rozmnażanie
Rabata w angielskim stylu