Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Klasyczne, nowoczesne, drewniane - modne i wygodne meble ogrodowe

Aldona Zakrzewska

Komfortowe ogrodowe meble - to jest to! Współczesne kolekcje zaspokoją oczekiwania najbardziej wymagających klientów.

Komplet wypoczynkowy - stelaż z aluminium, pokrycie z tworzywa, Castorama
Komplet wypoczynkowy - stelaż z aluminium, pokrycie z tworzywa, Castorama
Fot. materiały promocyjne producentów
W meblach ogrodowych można już wybierać i przebierać. Dla miłośników nowoczesności - natłok wyrazistych kolorów i kosmicznych kształtów, dla tradycjonalistów - bogata oferta klasycznych wzorów, dla zwolenników ekologii - meble z naturalnych plecionek. Najczęściej produkowane są całe serie w jednym stylu: stół, krzesła i ławki oraz wyposażenie dodatkowe, np. fotele, leżanki. Można więc bez trudu dobrać odpowiedni zestaw. Meble wytwarzane są na ogół z trwałych, lekkich i łatwych w konserwacji surowców. Prym wiedzie tworzywo sztuczne, zwłaszcza technorattan (imitacja naturalnej plecionki). Ale popularne są też naturalne materiały: wiklina, bambus, drewno oraz zestawy wykonywane z więcej niż jednego tworzywa, np. łączące metal z drewnem i plastikiem.

Czy wiesz, że... W Polsce pojęcie przenośnych mebli, wystawianych na lato na zewnątrz, pojawiło się dopiero w XIX w. Wcześniej wśród zieleni jedynie się przechadzano...

NOWOCZESNY MELANŻ

Klasyczne meble ogrodowe najlepiej wyglądają wśród zieleni i kwiatów, jako ich dopełnienie. Natomiast nowoczesne modele lubią grać w ogrodzie główną rolę. Najlepiej prezentują się tam, gdzie dekoracja roślinna jest raczej oszczędna. Połyskują, intrygują barwą i formą.

Ulubionym tworzywem projektantów minimalistycznych mebli ogrodowych jest metal, zwłaszcza lekkie aluminium oraz stal (fabrycznie zabezpieczona przed wilgocią).

Nowoczesne wzory znajdziemy też wśród mebli z coraz bardziej popularnego technorattanu. Mają one różne formy - od prostych sześcianów poprzez obłe kształty aż po wymyślne spirale. Sprzedawane są zwykle w komplecie z nieprzemakalnymi poliestrowymi poduszkami, dodatkowo zabezpieczonymi cienką warstwą silikonu (dzięki temu są wodoodporne i nie płowieją na słońcu). Meble z technorattanu zwykle utrzymane są w kolorach ziemi, ale zdarzają się też sprzęty w ostrych barwach, np. neonowym różu, soczystej zieleni, ciepłym oranżu. Dla bardziej wymagających amatorów nowoczesnych trendów designerzy przygotowali ofertę mebli z tworzywa sztucznego: plastiku, pleksi lub... filcu. Znajdziemy tu najśmielsze formy i kolory, a nawet przezroczyste modele świecące po zmroku. Przeważnie robione są na indywidualne zamówienie klienta lub w bardzo krótkich seriach. Coraz częściej jednak można je też kupić w sklepach z wyposażeniem ogrodów.

W STYLU VINTAGE

Dość kosztowne są stylowe meble z żeliwa (stopu żelaza z węglem i innymi pierwiastkami). Są trwałe, stabilne (ze względu na spory ciężar) i mają dużą odporność na korozję. Najczęściej nawiązują do stylu empire lub secesji (często spotykanymi motywami zdobniczymi są kwiaty, wijące się pędy bluszczu, winorośli). Najlepiej wyglądają w oranżerii, na zadaszonym patio, romantycznym tarasie. Coraz częściej podobny klimat można uzyskać, stosując plastyczne tworzywo sztuczne czy aluminium. Wykonane z niego meble - również utrzymane w XIX-wiecznej stylistyce - są lżejsze, więc łatwiejsze do przenoszenia od żeliwnych, a przy tym nie ustępują im trwałością. Wielu zwolenników mają solidne i wygodne meble w stylu wiktoriańskim - obszerne fotele, kanapy i sofy zdobne w ażurowe wzory. Można też kupić ich tańsze i o wiele lżejsze repliki wyplatane z trzciny, bambusa lub z technorattanu. Wiele staromodnego uroku mają również meble wykonane z drewna postarzanego malowaniem z tak zwaną przecierką.

Czy wiesz, że... Na siedziskach często kładzie się miękkie poduchy uszyte z tkanin pokrytych warstewką teflonu - nienasiąkającą wodą, plamo- odporną i niewrażliwą na promienie UV.



DREWNO W ROLI GŁÓWNEJ

Trudno sobie wyobrazić bardziej komfortowy odpoczynek w ogrodzie niż drzemka na wyłożonym poduszkami leżaku czy lektura na ławce w cieniu drzewa. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzają się meble drewniane - ciepłe i miłe w dotyku. Ich stonowana kolorystyka harmonizuje z zielenią, nie konkuruje z barwami kwiatów.

Drewniane meble pasują do ogrodów w różnych stylach. Wszystko zależy od formy nadanej im przez projektanta. Może być minimalistyczna, klasyczna i stylowa, harmonizująca z romantycznymi klimatami. Projektanci często łączą też drewno z metalem. Odpowiednio konserwowane drewniane meble z wiekiem tylko zyskują na urodzie. A jeśli się znudzą, łatwo je pomalować na inny kolor albo ozdobić mozaiką czy wycinankami (decoupage).





OKIEM FACHOWCA

Agata Lepkowska, Drewnochron:

Każde drewno, zwłaszcza surowe, wymaga zabezpieczenia. Dobrym rozwiązaniem jest olejowanie, gdyż zabezpiecza drewno, a jednocześnie podkreśla jego urodę. Obecnie na rynku dostępne są preparaty na bazie olejów przeznaczone do wszystkich gatunków drewna. Coraz bogatsza jest także gama produktów chroniących przed wilgocią, mikroorganizmami i insektami. Dużym powodzeniem cieszą się preparaty ochronno-dekoracyjne (np. Lakierobejca Extra, Lakierobejca 2 w 1) pokrywające drewniane powierzchnie powłoką dekoracyjną, chroniącą jednocześnie przed uszkodzeniami.

Polecane preperaty:

1.emalia do drewna i metalu, ok. 18 zł/0,9 l, Dekoral

2.lakierobejca do drew-na, ok. 13 zł/200 ml, Drewnochron

3.emalia alkidowa o wysokim połysku, ok. 35 zł/2,5 l, Tikkurila

4.preparat dekoracyjno-impregnujący do drewna, odporny na ścieranie, ok. 43 zł/1 l, Tikkurila

    Więcej o:

Skomentuj:

Klasyczne, nowoczesne, drewniane - modne i wygodne meble ogrodowe