Drewniane meble ogrodowe
Meble ogrodowe z drewna są ciepłe w dotyku, ładnie się starzeją, a ich naturalna kolorystyka nigdy nie razi wśród zieleni.
Jak przedłużyć trwałość mebli
Meble z rodzimych gatunków drewna będą służyć dłużej, jeżeli zabezpieczymy je impregnatami, olejami, lakierami albo farbami, i co pewien czas powtarzać będziemy zabiegi konserwacyjne.
Impregnaty.
Chronią drewno przed nasiąkaniem wodą. Wiele z nich zawiera też substancje zabezpieczające drewno przed glonami, porostami, grzybami i owadami. Mogą również chronić przed szkodliwym działaniem promieni słońca, dzięki czemu drewno nie szarzeje, nie płowieje i nie staje się szorstkie ani porowate. W sprzedaży są zarówno meble zaimpregnowane, jak i surowe, które trzeba samodzielnie zabezpieczyć. Najlepiej kupować meble z drewna zaimpregnowanego ciśnieniowo, bo jest ono wtedy nasycone impregnatem w całym przekroju, czego nie można uzyskać żadnymi innymi metodami.
Impregnaty mogą być bezbarwne lub nadawać drewnu różne odcienie, ale nie przysłaniając rysunku słojów.
Zarówno meble zaimpregnowane ciśnieniowo, jak i te impregnowane powierzchniowo warto co sezon ponownie zabezpieczyć wybranym impregnatem.
Oleje.
W drewno nasączone specjalnym olejem do drewna woda nie wsiąka, lecz spływa po jego powierzchni. Oleje do drewna mogą również zawierać substancje grzybobójcze. Po olejowaniu naturalna barwa drewna staje się bardziej intensywna. Zabieg powinno się powtarzać co roku, aby zwiększyć jego skuteczność.
Lakiery.
Można je stosować jako dodatkowe zabezpieczenie zaimpregnowanego wcześniej drewna. Powłoka lakieru zapewnia jeszcze lepszą ochronę przed deszczem i słońcem, sprawia też, że powierzchnia mebli staje się gładsza - błyszcząca lub matowa, zależnie od rodzaju lakieru. W sprzedaży dostępne są lakiery przezroczyste, jak też barwiące, zwane lakierobejcami. Decydując się na polakierowanie mebli ogrodowych, trzeba zdawać sobie sprawę, że po kilku latach powłoka lakieru ulegnie zniszczeniu - przestanie pełnić funkcję ochronną i będzie brzydko wyglądać. Położenie nowej warstwy lakieru wymaga niestety starannego usunięcia starej, złuszczonej. Dlatego warto dobrze się zastanowić przed kupnem lakieru. Środki niższej klasy zachowują trwałość przez 3-4 lata, a te z wyższej półki 7-8 lat, co oznacza, że w takich właśnie okresach trzeba powtórzyć lakierowanie.
Farby.
Chociaż rzadko stosuje się je do pokrywania nowych mebli drewnianych, można po nie sięgnąć, kiedy trzeba odnowić meble drewniane z uszkodzeniami oraz przebarwieniami. Najlepiej zastosować wówczas elewacyjne farby akrylowe do drewna, które są elastyczne, a więc pracują wraz z podłożem. Dzięki temu nie łuszczą się i skutecznie chronią drewno przez wiele lat. Meble pomalowane tego typu farbą będą wymagały odnowienia dopiero po około ośmiu latach.
Uwaga! W meblach, w których elementy z drewna (najczęściej siedziska, oparcia i blaty) są połączone z metalową konstrukcją, okresowej konserwacji mogą też wymagać elementy metalowe. Warto raz na rok dokładnie je obejrzeć, aby uchwycić w porę ewentualne początki korozji i odpowiednio je zabezpieczyć przed dalszym niszczeniem.
Jak chronić meble po sezonie
Kiedy nastają chłody i przestaje się korzystać z mebli w ogrodzie, warto je na kilka miesięcy stamtąd zabrać i schować pod dachem. Pomieszczenie do przechowywania drewnianych mebli ogrodowych nie musi być ogrzewane, ale powinno być dobrze wentylowane.
Jeżeli mamy na ich ustawienie mało miejsca w garażu, piwnicy czy szopie, dobrze jest o tym pamiętać już przy zakupie i wybrać meble składane bądź łatwe do rozmontowania lub składowania jedne na drugich.
- Więcej o:
Meble ogrodowe i tarasowe. Modne i wygodne
O co pytać w sklepie
Meble ogrodowe - galeria
Termodrewno: nowe oblicze świerku i sosny
Fontanna ogrodowa - jak zrobić?
Pergola jako ciekawy element ogrodowej architektury
Pergole ogrodowe i tarasowe
Jak zakotwić ogrodzenie, altankę lub pergolę bez użycia betoniarki