Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Meble do ogrodu

tekst Liliana Jampolska

Do siedzenia pod lipą. Do leżenia pod gruszą. Drewniane, żeliwne, wiklinowe, plastikowe... Byleby były ładne i wygodne.



Meble ogrodowe są ważniejsze niż się wydaje. Przecież trudno cieszyć się zielenią na własnej działce jedynie podczas wykonywania prac pielęgnacyjnych lub spaceru. Nieraz okazuje się, jak bardzo potrzebny jest wygodny fotel ustawiony na tarasie bądź ławka w zacisznym zakątku, gdzie patrząc na roślinność, można zatopić się w swoich myślach. Meble są także niezbędne, by ogród stał się letnim salonem. Duży stół i wygodne krzesła sprawią, że rodzina i przyjaciele chętniej będą się spotykać tutaj niż przed telewizorem. Przyjęcia pod chmurką też pod wieloma względami będą przyjemniejsze niż te urządzane we wnętrzu domu. A i od strony estetycznej meble ogrodowe mają ważną rolę do odegrania. Ich rodzaj, styl, kolor mogą nadać szczególny charakter tej części ogrodu, w której zostaną ustawione.

Dobrze zatem jest odpowiednio się przygotować, zanim przystąpimy do ich wyboru.

Z jakiego materiału

Meble ogrodowe narażone są na szkodliwe działanie wilgoci, niską lub wysoką temperaturę, promienie UV. Dlatego, by długo nam służyły, muszą być wykonane z odpowiednio trwałego materiału.

Drewno. Meble z drewna pasują do ogrodu w każdym stylu. Poza tym łatwo je dobrać do indywidualnego gustu, bo pod względem wzorniczym są bardzo zróżnicowane - poczynając od prostych, klasycznych form, a kończąc na modelach z ociosanych bali, grubych pni i konarów.

Do wykonania mebli ogrodowych stosuje się drewno krajowe lub trwalsze - ale i droższe - egzotyczne. Spośród rodzimych gatunków najczęściej wykorzystywane są sosna i świerk, ale również dąb, grab, buk lub robinia akacjowa (zwana tez grochodrzewem lub akacją). Aby zrobione z nich meble przetrwały kilka lub kilkanaście sezonów, wymagają one odpowiedniego zabezpieczenia przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych. W tym celu stosuje się impregnaty, oleje, lakiery, lakierobejce lub farby.

Drewno egzotyczne to na przykład teak, bangkirai, ipe, wenge, acajou. W Polsce dostępnych jest około 30 gatunków drewna ze wszystkich zakątków globu! Ich przewaga nad drewnem krajowym polega przede wszystkim na większej odporności na wilgoć, szkodniki i infekcje grzybowe. Skoro niektóre z nich stosuje się do budowy żaglowców i jachtów, a więc mogą mieć bezpośredni kontakt z wodą, nic dziwnego, że i w ogrodzie sprawdzają się doskonale (drewno tekowe ma trwałość nawet 70-100 lat).

Wiklina, bambus i rattan to materiały, które pozwalają nadać wykonanym z nich meblom wiele ciekawych form. Są też lekkie. Niestety, pod wpływem wody, słońca i mrozu szybko ulegają zniszczeniu. Dlatego lepiej, gdy stoją w ogrodzie pod dachem altany lub tarasu.

Aluminium jest trwałe i lekkie. Najczęściej wykonuje się z niego stelaż mebla, a resztę (blaty stołów lub siedziska foteli) - z innego materiału. Meble z aluminium cechuje nowoczesne wzornictwo, w tym rozwiązania umożliwiające ich łatwe składanie.

Metal i żeliwo to materiały bardzo trwałe i stosunkowo niedrogie, zatem wciąż są amatorzy robionych z nich mebli ogrodowych. Odpowiednio zabezpieczone przed wodą (pomalowane preparatem antykorozyjnym, oksydowane, ocynkowane, chromowane lub powleczone plastikiem) służą bardzo długo. Wadą jest ich duży ciężar, co utrudnia nieco użytkowanie. Ale może to zrekompensować możliwość wyboru spośród wielu oryginalnych kształtów, zarówno staroświeckich, jak i bardzo nowoczesnych.

Plastik na szczęście nie musi już oznaczać jedynie białych, nieciekawych wzorniczo mebli. Dostępne są wyroby z plastiku o bardzo dobrej jakości, czego potwierdzeniem może być kilkuletnia gwarancja. Przystępna cena, niewielka waga, możliwość składowania foteli jeden na drugim to cechy, które sprawiają, że plastikowe meble są stale bardzo popularne.

Jak konserwować

Od materiału, z którego wykonane są meble ogrodowe, zależy, na ile kłopotliwa będzie ich konserwacja.

Kupując meble drewniane pokryte lakierem, trzeba liczyć się z tym, że pod wpływem słońca i wilgoci powłoka lakieru matowieje, pęka i się kruszy. Po kilku latach trzeba więc położyć nową warstwę, co wymaga wcześniejszego usunięcia starej, zniszczonej. Z tego powodu drewno, z którego robione są meble ogrodowe, jest coraz częściej zabezpieczane w inny sposób - impregnatem lub olejem.

Impregnat wprowadzony w drewno pod ciśnieniem jest najskuteczniejszy, bowiem wtedy elementy są nim nasączone w całym przekroju. Specjalne oleje natomiast sprawiają, że woda nie wsiąka w drewno, tylko spływa po jego powierzchni. Aby zabezpieczyć meble na dłużej, warto co sezon lub dwa ponowić impregnowanie lub olejowanie.

Ponieważ drewno egzotyczne ze swojej natury zawiera substancje oleiste, nie jest narażone na szybkie zniszczenie pod wpływem wilgoci i zmian temperatury. Nie wymaga więc zabiegów konserwujących, a jedynie zwykłego odkurzenia i przetarcia lekko zwilżoną szmatką. Meble z drewna egzotycznego pokrywają się z czasem srebrzystoszarą patyną, co przez wielu właścicieli jest wręcz pożądane. Tym, którzy wolą drewno wyglądające jak nowe, intensywnie wybarwione, zaleca się przynajmniej raz do roku pokrycie go specjalnie do tego przeznaczonym olejem.

Meble z metalu i żeliwa, które ze względu na ciężar często pozostawiane są na zimę w ogrodzie, wymagają regularnej kontroli powłoki chroniącej przed korozją. W razie stwierdzenia uszkodzeń należy jak najszybciej zabezpieczyć je przed dalszym niszczeniem.

Pielęgnacja mebli plastikowych ogranicza się tylko do ich mycia. Trzeba jednak pamiętać, że słabej jakości wyroby pod wpływem zmiennej temperatury i promieniowania UV stają się kruche, matowieją i łatwo pochłaniają brud. Wtedy zabrudzenia trudno usunąć nawet najlepszymi środkami chemicznymi.

Na ogrodowych krzesłach, fotelach i ławkach często dla komfortu wypoczynku kładzie się miękkie poduszki lub materace. Najlepiej, jeśli są pokryte specjalną tkaniną, która nie nasiąka wodą, jest plamoodporna i niewrażliwa na promieniowanie UV. Korzystając z takich poduszek i materaców, nie trzeba pamiętać o chowaniu ich przed deszczem, bo po zmoczeniu lub zabrudzeniu wystarczy je starannie wytrzeć suchą szmatką. Jeśli pokrowce uszyte są z tkaniny lnianej lub bawełnianej, należy je co pewien czas wyprać. Aby uniknąć zniszczenia materiału wypełniającego poduszki lub materace, lepiej oddać je do pralni chemicznej, niż prać samodzielnie (warto kierować się w tym względzie zaleceniami producenta).

Jak przechowywać zimą

Meble ogrodowe powinny od późnej jesieni do wiosny stać w suchym pomieszczeniu: garażu, piwnicy, składziku ogrodowym. Nie musi to być pomieszczenie ogrzewane, a wręcz nie powinno, jeśli chowane są tam meble z drewna - duże wahania wilgotności i temperatury powietrza sprawiają, że drewno może się paczyć. Kupując meble, należy więc wybrać takie, które zmieszczą się w pomieszczeniu, jakim dysponujemy. Jeżeli miejsca jest mało, warto zdecydować się na meble składane. Istnieje też wiele rodzajów foteli, które można ustawiać jeden na drugim, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem.

Te meble, które z różnych powodów muszą zostać na zimę w ogrodzie, powinno się przykryć wodoodporną (ale przepuszczającą powietrze) płachtą. Oczywiście jeśli trzeba tak zrobić, to tylko w miejscu mało widocznym, aby nie szpecić ogrodu.



KILKA PRAKTYCZNYCH RAD

Po sezonie meble ogrodowe trzeba dokładnie umyć oraz wysuszyć, a następnie ustawić w suchym pomieszczeniu.

Należy unikać stawiania mebli bezpośrednio na ziemi. Mebel jest wówczas mniej stabilny i szybciej ulega niszczeniu.

Warto wybierać te dodatki do mebli ogrodowych (poduchy, materace, parasole), które wykonano z tkanin odpornych na wodę, plamy i promieniowanie UV - będą wtedy długo służyły.

Meble należy dobrać do stylu, w jakim urządzone zostały ogród i dom. Na przykład meble z bambusa nadadzą klimat Dalekiego Wschodu, z aluminium - nowoczesności, a wiklinowe - rustykalny.



    Więcej o:

Skomentuj:

Meble do ogrodu