Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Grill. Jak rozpalić grilla ogrodowego?

Aldona Zakrzewska

Grill coraz częściej jest gwiazdą ogrodowych imprez i wieczorów. Można przy nim bowiem miło spędzić czas, a przy okazji przygotować kilka pysznych potraw. Czy wiecie jak go szybko i bezpiecznie rozpalić?

W domu chętnie spędzamy chłodne wieczory przy kominku, zaś w ogrodzie - kiedy tylko pogoda na to pozwala - gromadzimy się przy ognisku, ruszcie czy grillu. Zwłaszcza ten ostatni zyskał sobie w ostatnich latach wielką popularność, a spotkania towarzyskie połączone z grillowaniem w wielu miejscach stały się niemalże rytuałem. Grill staje się pomału niezbędnym rekwizytem nie tylko w przydomowych ogrodach, lecz również na działkach letniskowych i wszędzie tam, gdzie trudno o kuchnię z prawdziwego zdarzenia. To praktyczne urządzenie przydaje się też w czasie wakacyjnych podróży. Nic dziwnego; dzięki niemu można błyskawicznie przyrządzić nie tylko smaczne, ale też zdrowe dania. Grillowanie smakołyki (np. steki, ryby, kiełbasa, warzywa, różnego rodzaju szaszłyki) nie są bowiem nasączone przypalonym tłuszczem.

Jak rozpalić grilla ogrodowego?

Ustaw go w miejscu osłoniętym od wiatru oraz takim, by dym z grilla nie kierował się w stronę innych osób. Kącik do grillowania powinien być w miarę zaciszny, ale nie całkiem osłonięty od wiatru; kiedy do urządzenia docierają jego lekkie podmuchy, podpałka szybciej i łatwiej się rozżarzy. Jeśli mimo to węgiel opornie zajmuje się ogniem, użyjmy wentylatora lub dmuchawy. I pamiętajmy, że na żar nie wolno dmuchać ustami, by iskry nie poparzyły nam twarzy.

Brykiet lub węgiel drzewny ułóż w stożek, użyj nie więcej niż 10-12 sztuk na początek. Brykiet będzie się palił 4 razy dłużej niż węgiel drzewny.

Jeśli masz możliwość zbierz suche gałązki i zrób małe ognisko. Jak dobrze się rozpali, ułóż wokół niego brykiet. Jeśli nie ma w pobliżu gałązek najłatwiej będzie użyć podpałki. Nie należy stosować podpałek na bazie ropy naftowej, gdyż przedostają się do jedzenie i są trujące.

Używając podpałki, najlepiej naturalnej, rozpal grill. Podpałkę obłóż węglem lub brykietem tak, by zapewnić dostęp tlenu. Nie przykrywaj grilla - zaczekaj, aż węgiel lub brykiet przepali się i pokryje popiołem, a w środku będzie się żarzył. Do żarzących się węgielków stopniowo dodawaj następne i także czekaj, aż się przepalą i pokryją popiołem. Żarzący się stożek węgli rozsuń, aby uzyskać płaską warstwę. Umieść ruszt. Ruszt posmaruj olejem. Na rozgrzanym ruszcie ułóż produkty do grillowania. Dokładaj brykietu mniej więcej co 30 min, by utrzymać temperaturę

Jaki wybrać grill

Sercem grilla jest palenisko, czyli ogniotrwała misa i ruszt - przeważnie wielopoziomowy, co umożliwia regulację szybkości pieczenia. W nowoczesnych modelach urządzeń opalanych węglem drzewnym powietrze dopływa do paleniska od dołu poprzez specjalny dozownik, służący do korygowania intensywności spalania się opału. Jeśli wybierzemy grill z okapem i wysokim kominem, dym nie będzie nam przeszkadzał w ogrodowych biesiadach. Natomiast nad utrzymaniem wysokiej temperatury nad rusztem czuwa osłona przeciwwiatrowa, daszek lub pokrywa. Dzięki nim grilluje się szybciej, a potrawy są równomiernie opieczone. Pamiętajmy też, że korzystanie z urządzenia węglowego wiąże się nie tylko z przyjemnością konsumpcji, ale też z "brudną robotą" - usuwaniem niedopalonego opału. Aby jej uniknąć, warto wybrać model z łopatkami wygarniającymi popiół do popielnika znajdującego się w dolnej części urządzenia.

W sklepach można kupić wysokiej jakości wielofunkcyjne modele: stałe i przenośne, wykonane z różnych materiałów i o zróżnicowanych gabarytach. Wybierając pamiętajmy, że na jednego uczestnika ogrodowej biesiady powinna przypadać powierzchnia rusztu o wymiarach 20 - 25 cm. Na rynku dostępne są modele elektryczne, gazowe, opalane węglem drzewnym i brykietami. Nowoczesne grille to często prawdziwe plenerowe minikuchnie, wyposażone w duże paleniska i przydatne gadżety, na przykład wygodne półki i schowki na naczynia czy dodatkowe ruszty, na których układa się potrawy, by wolniej stygły. Wybór zależy od naszych gustów, potrzeb i oczywiście od zawartości portfela.

Grill przenośny najlepszy na wakacje

Wśród właścicieli małych ogrodów i miłośników wakacyjnych eskapad najpopularniejsze są grille przenośne. Zajmują bowiem mało miejsca, łatwo je przewieźć nawet w bagażniku. Natomiast jeśli mamy duży ogród i szeroki krąg przyjaciół wybierzmy znacznie większy grill wielofunkcyjny, zwykle wystawiany na zewnątrz na cały sezon. Na większych działkach można się też zdecydować na duże stacjonarne urządzenia wyglądem przypominające kominek. Łatwo je kupić w supermarketach, ale bardziej wymagający amatorzy grillowania często decydują się na oryginalne modele według własnego projektu.

Najlżejsze i najtańsze są grille wykonane z emaliowanej blachy stalowej. Sprawdzają się świetnie zwłaszcza na tarasach i w bardzo małych ogrodach. Po posiłku można je przecież błyskawicznie złożyć i ukryć w garażu czy schowku, żeby nie zajmowały cennego miejsca. Znacznie trwalsze są grille żeliwne, ale ważą o wiele więcej i są nieco droższe. Mimo to cieszą się największym uznaniem - duży ciężar zapewnia bowiem dużą stabilność. A zresztą waga przestaje być problemem, jeśli wybierzemy łatwy do przesuwania z miejsca na miejsce model z kółkami. Żeliwne ruszty mają też inną cenną zaletę: bardzo równomiernie się nagrzewają i długo trzymają ciepło.

Grill węglowy czy elektryczny?

Żeby zorganizować pyszne garden party nie wystarczy sam grill, potrzebny jest też opał. Większość dostępnych na rynku modeli jest opalana węglem drzewnym lub brykietami. Kupując węgiel warto zwrócić uwagę na jego wielkość; duże kawałki łatwiej się rozżarzają i dłużej palą. Decydując się na brykiety warto pamiętać, że są wygodne w użyciu i szybko się rozpalają, ale dają mniej aromatyczny dymek.

Żeby rozniecić ogień, niezbędna jest też podpałka: płynna lub stała. Pierwszą wystarczy polać węgiel, by się zapalił. Podpałkę stałą najpierw trzeba dobrze rozżarzyć, a potem obłożyć kilkoma kawałkami węgla drzewnego i chwilę odczekać, aż się zajmą ogniem. Dopiero wówczas uzupełniamy opał do potrzebnej ilości. Gdy jego rozżarzone kawałki pokryją się szarym nalotem tworzymy z nich równą warstwę na palenisku i kładziemy potrawy na ruszt. Nowością są też podpałki elektryczne, które nie zmieniają smaku potraw. Mogą też być używane do czyszczenia rusztu

Można się też zdecydować na grill elektryczny lub gazowy. Przyrządzone dzięki nim potrawy są równie smakowite, a przy tym urządzenia te nie dymią, umożliwiając grillowanie nawet na balkonie. Decydując się na nie trzeba też kupować (i dźwigać) wielkich toreb węgla.

Grillowe BHP

Żeby grillowanie było bezpieczne, grill należy ustawić na równej i stabilnej nawierzchni - najlepiej na utwardzonej posadzce. Koniecznie trzeba też ustalić najczęstszy kierunek wiatrów i umieścić urządzenie w takim miejscu, by dym omijał taras czy okna domu sąsiada. W czasie grillowania trudno też obyć się bez specjalnych szczypiec lub szpikulców służących do przekładania potraw. Solidny zestaw nie tylko ułatwia pracę, ale też chroni przed poparzeniem. Warto również pamiętać o folii aluminiowej i zawijać w nią ryby czy kawałki mięsa. Wówczas zanadto nie wyschną w czasie pieczenia, będą pyszne i soczyste.

Niektóre konstrukcje są tak wydajne, że umożliwiają pieczenie całego drobiu bez konieczności obracania, podobnie jak w piekarnikach z termoobiegiem.

    Więcej o:

Skomentuj:

Grill. Jak rozpalić grilla ogrodowego?