10 tajemnic uprawy storczyków

18.09.2017 12:32
Falenopsis można kupić nawet w hipermarkecie. Słynie z długiego okresu kwitnienia. nie sprawia problemów uprawowych

Falenopsis można kupić nawet w hipermarkecie. Słynie z długiego okresu kwitnienia. nie sprawia problemów uprawowych (Wikimedia Commons/Jack Merridew)

Uchodzą za kwiaty tajemnicze. Potrafią kwitnąć całymi miesiącami, a różnorodność ich kształtów i kolorów przyprawia o zawrót głowy. Warto znać podstawowe zasady opieki nad nimi, bo pięknie się odwdzięczają.
Storczyki można kupić w każdej kwiaciarni i w wielu sieciowych marketach, mają przy tym całkiem przystępne ceny. Najbardziej popularne, ale zarazem najłatwiejsze w pielęgnacji są falenopsisy (Phalaenopsis), ale dostępne są także inne rodzaje storczyków.

1. Kupując storczyk

Wybierzmy okaz zdrowy, tj. bez plam na liściach i z jędrnymi korzeniami. Łatwo je obejrzeć, bo wiele tych roślin sprzedawanych jest w przezroczystych doniczkach. Zwróćmy uwagę na pąki kwiatowe - nie mogą być zwiędnięte, bo to świadczy o znacznym przesuszeniu rośliny, albo o jej złej kondycji. Jeśli mamy do wyboru okaz ze wszystkimi rozwiniętymi kwiatami, bądź tylko z jednym kwiatem i wieloma pąkami, wybierzmy ten drugi.

2. W domu

Przeznaczamy dla storczyka miejsce dobrze oświetlone, ale światłem rozproszonym. Jeśli chcemy go uprawiać na parapecie - najlepszy będzie na oknie wschodnim. Latem chrońmy roślinę przed ostrymi promieniami, lekko przysłaniając okno, np. firanką lub ustawiając doniczkę w głębi pokoju.

3. Wysoka wilgotność powietrza

Jest niezbędna do tego, by storczyki rozwijały się prawidłowo. Dla łatwych w uprawie falenopsisów wystarczy wilgotność względna na poziomie ok. 60%. Bardziej wymagające (jak np. obuwiki, miltoniie i katleje) dobrze się czują przy 70-80 %. Wart je wstawić do dużego szklanego pojemnika, gdzie takie nawilgocenie atmosfery wokół roślin będzie możliwe. Zamiast tego, można przy roślinach zainstalować nawilżacz powietrza.

4. Główna zasada podlewania

Orchidei brzmi: rzadko, ale dużo na raz. Co 7-10 dni pojemniki z kwiatami wstawiamy do wanny i obficie podlewamy rośliny wodą o temperaturze pokojowej. Następnie czekamy, aż nadmiar wody wycieknie z doniczek, po czym umieszczamy je ponownie w osłonkach, czy na podstawkach. Chodzi bowiem o to, by korzenie zbyt długo się nie moczyły. Woda powinna być miękka - np. deszczówka lub przegotowana.

5. Temperatura

Można przyjąć, że latem storczyki (np. falenopsis czy ludizja) najlepiej się czują w temperaturze ok. 24(C, a zimą ok. 18(C. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, ze na ich kwitnienie dobrze wpływają wahania temperatury pomiędzy dniem, a nocą. W okresie letnim możemy im to zapewnić, wynosząc je na lekko ocieniony balkon, czy taras. Zima warto na noc zakręcać kaloryfer pod parapetem, na którym stoi orchidea.

6. Storczyki w naturze

Żyją najczęściej w środowisku ubogim w składniki pokarmowe. Uprawiając je w domu stosujemy nawozy przeznaczone specjalnie dla tej grupy roślin, stosując się do zaleceń na etykiecie. Jeśli korzystamy z innych odżywek (np. nawozu dla roślin kwitnących), wówczas sporządzamy roztwór o połowę słabszy, niż zaleca producent.

7. Rośliny te przesadzamy rzadko,

Dopiero wtedy, gdy dolna część nie mieści się w obecnej doniczce. Wybieramy nowy pojemnik o podobnym charakterze, jak dotychczasowy - jeśli storczyk rósł w doniczce z plastiku, o przezroczystych ściankach, to nowy powinien być też taki, choć nieco większy, jeśli rósł w drewnianej skrzyneczce, kupujemy podobna, ale nieco większą.

8. Storczyki wymagają specjalnego podłoża

Powinno być lekkie, przewiewne i bardzo przepuszczalne. Można je kupić w niewielkich paczkach, bądź sporządzić z pokruszonej, rozłożonej kory sosnowej, kawałków styropianu, mchu torfowca (lub torfu wysokiego) i kawałów węgla drzewnego. Przy przesadzaniu roślin część młodych korzeni pozostawiamy na zewnątrz pojemnika.

9. Rośliny te powinny przejść krótszy lub dłuższy okres spoczynku.

W tym czasie nie podlewamy ich i ustawiamy w chłodniejszym miejscu. Najczęściej przypada on zaraz po kwitnieniu roślin - roślina nie rośnie i nie wydaje kwiatów. Pożółkły pęd kwiatowy wycinamy. Jeśli nadal jest zielony, skracamy nad 2-3 oczkiem od dołu.

10. Rozmnażanie

Najlepiej przeprowadzić przy okazji przesadzania rozrośniętego egzemplarza, od którego oddzielamy odrost - nowa roślinę z kilkoma liśćmi i wiązka korzeni. Czasem taki właśnie odrost tworzy się na przyciętym po kwitnieniu pędzie. Wystarczy go odciąć i posadzić w doniczce z podłożem dla storczyka.

 

e-ogrody na wideo

Zobacz także
 • Kolorowe poinsecje wpisały się w tradycję Bożego Narodzenia na całym świecie. Oprócz popularnej czerwonej odmiany występują w licznych kolorach i kształtach, które zapewniają nieograniczone możliwości aranżacyjne. <BR /> Gwiazdy betlejemskie w różnych kolorach
 • SKRZYDŁOKWIAT potrzebuje światła rozproszonego i stale wilgotnego podłoża. Najlepsze kwiaty do łazienki
 • Najbardziej popularne storczyki. Od lewej falenopsis i cymbidium Zdradzamy tajemnicę storczyków. Jak należy je przesadzać, by kwitły jak szalone
Komentarze (7)
10 tajemnic uprawy storczyków
Zaloguj się
 • gooska

  Oceniono 51 razy 47

  mój storczyk rośnie na oknie południowo zachodnim.....kwitnie jak szalony. 5 pędów jednocześnie bez przerwy. Jeden przekwitnie, ucinam i za tydzień idzie kolejny pęd. Podlewam jak sobie przypomnę. NIjak się to ma do wskazówek powyżej. Faktem jest jedynie to że ma spore wahania temperatur bo w nocy spada tam dosyć znacząco....no i wilgotność....ma wilgoć..

 • Inga Gawron

  Oceniono 18 razy 12

  Ostatnio wraz z kwitnącym storczykiem otrzymałam zalecenie aby 1-2 razy dziennie zraszać mu liście.Ponieważ moje poprzednie storczyki tracily liście i poźniej zamierały ,zaczęłam stosować powyższą radę (ale za to moczę go raz na ok trzy tygodnie).Storczyk kwitł od maja do początku października .W ciągu 10 dni opadły wszystkie kwiaty ,a już po tygodni na końcówkach pędōw pojawiły się następne pąki .Myślę że w listopadzie zakwitnie ponownie .Nie wiem ,czy to efekt zraszania liści ,ale nigdy tak szybko nie zakwitał mi żaden z poprzednich storczyków.Myślałam wręcz ,że dla tych roślin to jest niezdrowe .Nigdzie też nie znalazłam porady ,aby je zraszać tak często.

 • Inga Gawron

  Oceniono 9 razy 9

  Pisałam w październiku o moim storczyku,który wkrótce zakwitł po zrzuceniu poprzednich kwiatów.Przez zimę liście spryskuję 3-4 razy w tygodniu ( latem 2 razy dziennie) .Obecnie kwitnie już czwarty miesiąc .Na końcówkach pędów kwiatowych znów widać następne pędy,nowe pędy zaczynają też wyrastać w niektórych zgrubieniach po opadniętych jesienią kwiatach.Może ktoś znający się na uprawie storczyków podpowie ,czy ten efekt wyrastania nowych pędow na końcówkach starych i ciągłość kwitnięcia ma coś wspólnego ze zraszaniem rośliny? To jest pierwszy storczyk ,który tak mi rośnie i kwitnie jak szalony.

 • runfree

  Oceniono 14 razy 4

  Podlewanie - moczę w wodzie całą noc (8-10h).

  Parapet - zakręcanie kaloryfera nie wchodzi w grę - wystarczy mokry ręcznik położony na kaloryfer na noc raz na parę dni lub nawilżacz powietrza wieszany na kaloryfer.

  Podłoże- zależy od storczyka! Niektóry wymagają luźnej kory z keramzytem inne ziemi ala torf.

  Okres spoczynku - a to zależy od storczyka. Niektóre kwitną nonstop. Inne na parę mcy dają sobie spokój, jeszcze inne kwitną tylko raz do roku.

  To czego potrzebują to reagowanie na ich potrzeby - np. liście robią się wiotkie i pomarszczone? Być może jest przesuszony lub kaloryfer za bardzo go dogrzewa - zmiana miejsca, podlanie i przetarcie liści wilgotną (czystą!) szmatką da mu odetchnąć.

 • Adam Cegielski

  0

  A co sądzicie o takich mgiełkach nawozowych?www.zielonydom.pl/produkty/8/25/Mgielka-dla-storczykow-srebrna-ochrona.html

 • ciociaklementyna

  0

  Właśnie dostałam kwitnący storczyk. Załączona instrukcja zawiera dwa wskazania:
  1. Trzymać w dobrze oświetlonym miejscu, ale nie na słońcu.
  2. Raz na tydzień położyć trzy kostki lodu.

  Znajoma, która tak postępuje od kilku lat, ma zdrowy i pięknie kwitnący storczyk.

 • Edyta Wrońska

  Oceniono 4 razy -4

  Witam,mam pytanko mam storczyka który od poczatku miał jeden pęd,puszczał kwiaty,ale teraz wyrósł obok drugi i od niego jeszcze jeden ,gdzie puszczają paczki kwiatów.Ale ja mam pytanie co do tego pędu obok który jak na razie nie wypuścił już żadnego kwiatka....co z nim zrobić?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX