Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak podlewać i nawozić storczyki

Tekst dr Magdalena Narkiewicz, Katarzyna Jodłowska

Jak podlewać storczyk? Podlewanie to podstawowy zabieg pielęgnacyjny jaki musimy regularnie wykonywać chcąc by storczyki rosły zdrowo i pięknie kwitły. Choć zasady podlewania nie są zbyt skomplikowane wielu z nas ma z tym problem. Postaramy się raz na zawsze wyjaśnić jak prawidłowo podlewać storczyki.

Dendrobium tworzy mięsiste pędy zwane pseudobulwami. Storczyk nawozimy dolistnie lub płynną odżywką, aplikowaną do podłoża.
Dendrobium tworzy mięsiste pędy zwane pseudobulwami. Storczyk nawozimy dolistnie lub płynną odżywką, aplikowaną do podłoża.
Fot. Shutterstock/Peredniankina

Storczyk: jak go podlewać?

Podlewanie powinno przypominać tropikalne ulewy przeplatane długimi okresami bez deszczu. Storczykom najlepiej zatem służy obfity prysznic. Przy okazji możemy je dokarmiać. Podajemy sposób, który może się wydawać kłopotliwy, jednakże w praktyce doskonale się sprawdza.
 

Storczyk phalaenopsis: jak go podlewać?

Letnią wodą. Do konewki wlewamy wodę i odstawiamy przynajmniej na noc, by ogrzała się do temperatury pokojowej i uleciał z niej chlor. Rośliny ustawiamy w dużej misce i obficie podlewamy (kwiatów lepiej nie moczyć), tak by doniczki były do połowy zanurzone w wodzie. Pozostawiamy je tak przez blisko kwadrans. Następnie wyjmujemy storczyki z wody i umieszczamy w osłonkach na warstwie drenażu. Jeśli storczyki uprawiamy w wiszących koszyczkach, po zrobieniu im prysznica powinniśmy wylać wodę z miski i ponownie wstawić do niej rośliny, by woda obciekła. Zabieg ten przy upalnej pogodzie należy powtarzać co 4--7 dni, a gdy jest chłodno - co dwa tygodnie.  
 

Storczyk w doniczce: podlewanie i pielęgnacja

Dla mnie najprostszym sposobem jest podlewanie storczyka w doniczce. Kiedyś wyjmowałam go z osłonki i stawiałam w umywalce i zanurzałam w wodzie przez kwadrans a potem wkładałam do osłonki gdzie korzenie mogły swobodnie odsiąknąć. Teraz w dobie oszczędzania wody wlewam odstaną wodę wprost do osłonki i tak moczę korzenie storczyka wraz z korą przez kwadrans. Potem wodą z doniczki podlewam inne rośliny by jej nie wylewać, a storczyk sobie spokojnie odsiąka w specjalnej doniczce na storczyki. 

Jak podlewać storczyki w czasie kwitnienia

Roztworem nawozu. Wiosną i latem co dwa tygodnie przy okazji podlewania dodajemy do wody specjalny nawóz do storczyków lub inny nawóz wieloskładnikowy w płynie przeznaczony dla roślin kwitnących. Nie dokarmiamy jedynie tych okazów, które rozpoczęły okres spoczynku.
 

Jak podlewać storczyki piwem?

Na forach ogrodniczych pojawia się coraz więcej informacji o nawożeniu storczyków piwem. To podobno sprawdzony sposób Azjatów na pięknie kwiaty. Piwo jest źródłem witamin z grupy B, który jest pomocny przy wytwarzaniu zdrowego systemu korzeniowego roślin. Dzięki tym witaminom rośliny są silniejsze i bardziej odporne na choroby.
W przypadku storczyków można dokarmiać je piwem nie częściej niż raz w miesiącu i tylko w okresie kwitnienia. Ni róbmy tego zimą - od grudnia do marca - wówczas storczyki powinny przejść w stan spoczynku.

Odżywka z piwa do storczyków

Piwo jasne rozcieńczone w proporcji 1:30 lub 1:40 l. Mocniejsza mieszanka na pewno zaszkodzi storczykom. 

Skomentuj:

Jak podlewać i nawozić storczyki