Kret - 7 sposobów jak się go pozbyć

19.09.2017 09:00
Jak pozbyć się kreta

Jak pozbyć się kreta (Fot. theselfsufficientliving.com)

Nie kochamy kreta. I nic dziwnego; w ciągu jednej nocy potrafi zniszczyć gładką zieloną murawę.
Kret - mały ssak porośnięty futerkiem - nie widzi, ale doskonale słyszy i rejestruje wszystkie drgania podłoża. Dzięki temu świetnie radzi sobie w ciemności. Żyje i żeruje bowiem pod ziemią, drążąc w niej korytarze - pułapki na pokarm: dżdżownice, owady, ślimaki, żaby i małe gryzonie. A przy okazji podkopuje korzenie roślin, zaś na powierzchni tworzy szpecące ogród kretowiska. I właśnie za to go nie lubimy. Przystępując do walki z kretem, pamiętajmy jednak, że jest on pod ochroną. Po preparaty chemiczne sięgajmy więc w ostateczności. Najpierw próbujmy wypłoszyć zwierzaka bezkrwawymi metodami.

Podziemne zapory

Specjalną siatkę przeciw kretom układamy pod trawnikiem na głębokości ok. 10 cm (by nie zniszczyły jej kolce aeratora). Przysypujemy ją ziemią i obsiewamy trawą. Będzie dla kreta barierą nie do przejścia. Podobnie jak głęboka (do 60 cm) podmurówka ogrodzenia wyposażona w zaporę z wkopanej pionowo siatki lub wykopany wzdłuż niego rów, zasypany gruzem (krety nie znoszą kamienistego podłoża).

Krecia robota

Wibrujące dźwięki

Odstraszacze elektroakustyczne emitują niesłyszalne dla nas, a niemiłe dla kreta sygnały dźwiękowe, o stałej lub zmiennej częstotliwości (te ostatnie są bardziej skuteczne, gdyż zwierzakowi trudno się do nich przyzwyczaić). Umieszczamy je w krecich tunelach lub wtykamy w kopce. Niektóre urządzenia są też źródłem wibracji. Wszystkie działają dzięki bateriom - tradycyjnym lub solarnym.Klekoczące wiatraczki

Wkopane w ziemię wiatraczki, druty mocno naprężone na wbitych w grunt palikach nie tylko wydają dźwięki, ale również - wibrując na wietrze - przenoszą drgania do ziemi. Skuteczne są też puste butelki zagłębione w gruncie tak, by w ich szyjkach skierowanych do góry gwizdał wiatr. Od czasu do czasu przenosimy je w inne miejsce, gdyż krety mogą się do nich przyzwyczaić.

Ogrody SLOWA KLUCZOWE: OGRODNICTWO ZWIERZETA SZKODNIKI ZDJĘCIE DO WKŁADKI: PUBLIKACJA OGRODY NUMER SPECJALNY 1/2006 - TRAWNIK PIEKNY I ZADBANY - CZASOPISMAFot. Paweł Słomczyński / AGAksamitka i czosnek

Aksamitka, bazylia, czosnek, komosa - posadzone w rzędach pomiędzy roślinami odstraszają kreta zapachem i wydzielanymi substancjami. Podobnie jak rosnący tuż obok żywotnik czy czarny bez. W krecich korytarzach można też umieścić roztarte ząbki czosnku (lub szmatkę nasączoną jego sokiem) albo wlać gnojówkę z liści czarnego bzu, czosnku czy gałązek żywotnikaKret - bez kopania żyć nie może

Kreciołapki

Pułapki na krety mają wydłużony kształt, wejścia po obu stronach i zapadki, skutecznie blokujące wydostanie się przechodzącemu przez nie zwierzęciu. Umieszczamy je w korytarzach. Codziennie sprawdzamy ich zawartość; kret pozbawiony pokarmu ginie już po 10 godzinach. Schwytane zwierzątko wynosimy jak najdalej od posesji i wypuszczamy na wolność.Naturalne bariery

Preparaty zawierające naturalne olejki zniechęcą kreta do żerowania w ogrodzie, pod warunkiem, że będziemy je stosować regularnie (instrukcji szukajmy na opakowaniu). Kupujemy je w formie koncentratów, sporządzamy z nich wodne roztwory i opryskujemy nimi teren zaatakowany przez krety.

Nęcące przynęty

Trujące przynęty (przeważnie w formie granulatu czy proszku) bardzo kretom smakują; wsypane do podziemnych korytarzy wabią zwierzaki, które po takiej uczcie giną. Można też odpalać w tunelach świece dymne, wydzielające odstraszający lub trujący gaz. Aby były skuteczne, należy je zastosować jednocześnie we wszystkich zamieszkałych norkach. Preparaty te działają też na nornice i inne gryzonie.

Czytaj także:

Cztery sposoby jak pozbyć się kretaPoznaj obyczaje intruzaSzkodnik czy sprzymierzeniec?

e-ogrody na wideo

Zobacz także
 • Nakłuwając ziemię prętem, sprawdzimy, czy nie ma w niej podziemnych korytarzy wydrążonych przez gryzonie.
Szkodniki żyjące w glebie
 • Przed kupnem rośliny warto sprawdzić, czy nie ma na niej objawów żerowania szkodników. Szkodniki roślin doniczkowych
 • Butelki gwiżdzżce na wietrze maja odstraszać krety. Lepsze są odstraszacze dźwiękowe. Jak wypłoszyć kreta z ogrodu?
Komentarze (7)
Kret - 7 sposobów jak się go pozbyć
Zaloguj się
 • avatar

  macallan1

  0

  Szkoda pieniędzy na dźwiękowe odstraszacze, płyny odstraszające, trutki, pułapki, petardy - kret się tylko uśmieje i będzie robił swoje. Kret u mnie najbardziej lubił dźwiękowy odstraszacz , najwięcej kopców zrobił wokół niego. Walczyłem z kretem 3 tygodnie. Zrobił prawie 30 kopców. Dopiero zamówienie ekipy, która do wszystkich otworów włożyła tabletki gazowe sprawę załatwiło już pierwszego dnia i było to tańsze niż pieniądze, które utopiłem w idiotyczne "sposoby na kreta".

 • Magdalena Kubica

  0

  a ja polecam difenor... jak dla mnie jedyny skuteczny... dużo lepszy niż pułapki, które u mnie nie zadziałały, czy odstraszasz solarny.. szczegóły na moim blogu praktycznapasja_pl/index.php/2017/05/01/jak-sie-pozbyc-kreta-z-ogrodu-difenor-srodek-ktory-dziala/ - zapraszam :)

 • Kamila Sobieska

  0

  Najłatwiejszym sposobem jest zamówienie firmy DDD usługi. Dlaczego? Bo są skuteczni już za pierwszym razem. A sami męczymy się z kretem długo za długo. On w tym czasie podkopuje np. ogródek i roślinki nie mają jak przetrwać.

 • Marlena Radasz

  0

  Można się pozbyć na własną rękę i to w bardzo prosty sposób :) nie wszyscy o tym wiedzą ale są pułapki żywołowne, które są bardzo skuteczne. Można je znaleźć na rmax.com.pl i zamówić. Kret sam się łapie a do tego jest to humanitarny sposób bo nic złego mu się nie stanie :)

 • Bożena Lipińska

  0

  CIężko sie pozbyć kreta na własną rękę. My z mężem próbowalismy wszystkich sposobów i nie dało rady. Dopiero firma Hornet Group poradziła sobie z tymi szkodnikami

 • avatar

  malwa117

  0

  Zgodzę się w zupełności, co prawda krety wyglądają na małe, bezbronne zwierzątka, ale potrafią narobić wiele szkód. Z wyżej wymienionych sposobów, w swoim ogrodzie zastosowałam siatkę przeciw kretom glanzvoll . Wydaje mi się, że jest to najbardziej humanitarne rozwiązanie, a przede wszystkim ze względu na małe oczka mam pewność,że kret się nie przedostanie

 • 0

  Wiele rzeczy próbowałam, ale pomógł dopiero ten produkt - www.zielonydom.pl/produkty/72/29/Pozegnanie-z-Kretem.html.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE