Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea)

Ewa Łuczak

Jeżówka purpurowa to piękny kwiat wabiące motyle. Ma również właściwości lecznicze

Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea)
Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea)
Fot. Agnieszka Żukowska / Agencja Promocji Zieleni
Jeżówka purpurowa jest byliną, która w naturalnym środowisku porasta prerie oraz widne lasy Ameryki Północnej. Do Europy została sprowadzona ze względu na okazałe kwiaty wabiące motyle oraz właściwości lecznicze.

Wygląd

Roślina tworzy odziomkowe rozety szerokich, ciemnozielonych liści, z których wyrastają sztywne, wyprostowane pędy osiągające około 1 metra wysokości. Jajowate, spiczasto zaostrzone, ostro ząbkowane i osadzone na długich ogonkach blaszki liściowe są szorstkie w dotyku. W górnej części pędów liście są mniejsze, węższe i mają krótsze ogonki liściowe. Od sierpnia do września na wierzchołkach pędów pojawiają się pojedyncze, duże koszyczki kwiatowe osiągające do 15 cm średnicy. Kwiatostan zbudowany jest z wypukłego dna kwiatostanowego w kształcie kolczastej główki, przypominającej małego jeża (stąd wywodzi się nazwa gatunkowa rośliny). W tej części kwiatostanu osadzone są niepozorne, żółte kwiaty rurkowate. Na brzegach kwiatostanu znajdują się długie, purpurowo-różowe kwiaty języczkowe, które w miarę rozwoju odginają się do dołu. W czasie kwitnienia roślina zwabia liczne motyle i pszczoły.

Wymagania

Echinacea purpurea preferuje gleby żyzne, świeże, zasobne w próchnicę, umiarkowanie wilgotne, stanowiska słoneczne. Jeżówka należy do bylin, które przez wiele lat mogą pozostawać w jednym miejscu. Roślina jest całkowicie odporna na mróz. Rośnie zdrowo i jest mało wymagająca. Zabiegi pielęgnacyjne ograniczają się do usuwania pozostałości zeszłorocznych pędów i liści w okresie wiosny. Systematyczne obcinanie przekwitłych kwiatostanów sprzyja zawiązywaniu kolejnych pąków kwiatowych, co znacznie wydłuża okres kwitnienia.

Zastosowanie

Dzięki oryginalnej formie kwiatostanów jeżówka zajmuje czołową pozycję wśród byli pełni lata przeznaczonych ma słoneczne rabaty. Okazałe egzemplarze stanowią wyrazisty element barwny bylinowych nasadzeń grupowych. Znakomicie komponują się z roślinami sadzonymi w ogrodach angielskich i rustykalnych. Jeżówka purpurowa, w przeciwieństwie do wielu innych roślin kwiatowych, zachowuje bogate walory dekoracyjne także po zakończeniu kwitnienia. Wypukłe koszyczki kwiatowe zdobią ogród do późnej jesieni. Ścięte kwiatostany są wykorzystywane we florystyce do tworzenia świeżych i suchych kompozycji. Oprócz walorów dekoracyjnych jeżówka purpurowa ma właściwości lecznicze i już od dawna była wykorzystywana przez Indian jako środek odtruwający i tonizujący. Obecnie w Europie zarejestrowanych jest ponad 200 różnych preparatów farmaceutycznych, zawierających wyciągi z tej cennej rośliny.

Więcej informacji w katalogach roślin:

www.katalogiroslin.pl

    Więcej o:

Skomentuj:

Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea)