Zamiokulkas zamiolistny - Zamioculcas zamiifolia

Zamiokulkas zamiolistny to "żelazny" kwiat doniczkowy - wytrzymały na niedostatek wody, światła i wilgoci w powietrzu, odporny na szkodniki. Zamiokulkas, który na światowych giełdach kwiatowych pojawił się przed około jedenastu laty, a w naszych kwiaciarniach osiem lat temu, w szybkim tempie staje się równie popularny jak dracena czy juka.
Nie tylko ludzie robią błyskawiczne kariery, zdarza się to również roślinom. Praktyczni Anglicy nadali mu krótki i zwięzły pseudonim: ZZ i wychwalają roślinę pod niebiosa. Czym sobie na to zasłużyła? Otóż zamiokulkas odznacza się nie tylko oryginalnie zbudowanymi i pięknie lśniącymi liśćmi, ale też małymi wymaganiami i dużą wytrzymałością na niekorzystne warunki. Świetnie rośnie i w domu, i w biurze (mamy okazję obserwować jego rozwój w redakcji).

Gdzie występuje zamiokulkas w naturze

Zamiokulkas jest byliną, w warunkach naturalnych występuje we wschodniej i północno-wschodniej Afryce. Rośnie tam na suchych kamienistych terenach, w cieniu wyższych roślin. To właśnie ciężkie warunki bytowania wyrobiły w nim tę żelazną odporność.

Liście zamiokulkasa

Główną ozdobę rośliny stanowią liście. Już na pierwszy rzut oka widać, że zamiokulkas gromadzi w nich wodę. Wyrastają z poziomego podziemnego kłącza, które również jest magazynem zapasów. Ogonki są mięsiste, u nasady silnie rozdęte, a pojedyncze listki - grube, okryte mocną skórką. Co roku roślina wypuszcza od 3 do 7 nowych liści. Każdy z nich przyrasta w ciągu doby o 1-2 cm i niemal widać to gołym okiem. Niektórym Anglikom kształt liści zamiokulkasa kojarzy się z ogonem kucyka, stąd jeszcze inny przydomek tej rośliny: Pony Tail.

W czym posadzić zamiokulkasa

Najlepiej roślina czuje się w donicy kamionkowej, nie plastikowej.

Gdzie postawić zamiokulkasa

Zamiokulkas najlepiej się czuje w miejscach półcienistych. Może nawet rosnąć w głębi pokoju, w cieniu. Tylko przy silnym niedoborze światła jego liście wyciągają się i są jasnozielone. Ostre słońce zdecydowanie mu szkodzi, wywołując na liściach brązowe plamy.

Najlepsza temperatura dla zamiokulkasa

Roślina lubi ciepło: 20-30 st. C; tylko zimą, gdy odpoczywa, może być chłodniej (16-18st. C).

Minimalna temperatura, jaką zamiokulkas znosi przez krótki okres, to 10 st. C, a przy spadku słupka rtęci poniżej 5 st. C ginie. Dlatego uwaga: zimą w jego pobliżu nie wolno otwierać okna.

Podlewanie zamiokulkasa

Gatunek ten nie znosi nadmiernego podlewania. Zalany okaz traci liście, jego kłącze gnije, roślina zamiera. Zamiokulkas toleruje natomiast krótkotrwałe okresy przesuszenia.

Jak więc go podlewać? W okresie intensywnego wzrostu w taki sposób, by podłoże było lekko wilgotne, ale nie mokre. Natomiast zimą, kiedy jest chłodniej oraz gdy roślina stoi w miejscu słabo oświetlonym, podlewanie znacznie ograniczamy.

Używamy wody odstałej o temperaturze pokojowej. Unikamy polewania liści, bo wtedy pojawiają się na nich brzydkie plamy (osady soli). Należy go podlewać raz w tygodniu , nie bezpośrednio do ziemi, ale na podstawkę.

Wilgotność powietrza

Zamiokulkas dobrze rośnie zarówno wtedy, gdy powietrze jest suche, jak i wilgotne.

Przesadzanie zamiokulkasa

Młode rośliny przesadzamy co roku, starsze co dwa, trzy lata, w marcu lub kwietniu. Najlepsze są płaskie pojemniki, w których kłącza mogą się swobodnie rozrastać (zbyt ciasne plastikowe doniczki mogą zostać rozerwane przez kłącza).

Na dnie doniczki musi się znajdować warstwa drenażu. Podłoże powinno być żyzne, próchniczne i przepuszczalne, jak np. mieszanina substratu torfowego z piaskiem lub drobnym żwirem i mieć odczyn kwaśny albo lekko kwaśny (pH 5,5-6,5).

Podczas przesadzania uważajmy, aby nie uszkodzić korzeni.

Nawożenie zamiokulkasa

W okresie wegetacji zasilamy rośliny co 2-3 tygodnie roztworem nawozów wieloskładnikowych (np. Biohumus Uniwersalny, Pokon Uniwersalny), zawierających komplet mikroelementów, ponieważ roślina jest wrażliwa na ich brak.

Zobacz kwiaty doniczkowe dla zapracowanych>>
Kliknij, by obejrzeć galerię zdjęć

Rozmnażanie zamiokulkasa

Rozmnażanie z nasion jest proste, jednak w uprawie amatorskiej trudno je zdobyć. Wiosną można podzielić dobrze rozrośnięte karpy albo od kwietnia do czerwca sporządzić sadzonki liściowe. Z dolnej lub środkowej części ogonka liściowego odcinamy poszczególne listki (tuż przy nasadzie). Następnie umieszczamy je w podłożu, zagłębiając ich dolną część na około 1 cm lub układając listki zupełnie płasko.

Najlepszym podłożem do ukorzeniania jest perlit bądź torf zmieszany pół na pół z piaskiem (lub perlitem). Przy temperaturze podłoża 21-23 st. C sadzonki ukorzeniają się po 3-4 tygodniach, a u nasady listka pojawia się młoda roślina.

Zamiokulkas jest jedynym gatunkiem z rodziny obrazkowatych, który możemy rozmnażać z sadzonek liściowych.

Zamiokulkas choruje

Na ogonkach liściowych wodniste plamy, liść stopniowo gnije - fytoftoroza. Jej rozwojowi sprzyja niska temperatura i zalanie podłoża. Przy niewielkim porażeniu chorobę można zwalczyć, opryskując roślinę preparatem ekologicznym Biosept 33 SL.

Objawy podobne do wyżej opisanej choroby, a dodatkowo plamy o rybim zapachu - mokra zgnilizna. Ta choroba bakteryjna jest nieuleczalna - roślinę należy wyrzucić.

Cena zamiokulkasa w sklepach

Sadzonkę można dostać w każdym supermarkecie ogrodniczym. W zależności od wielkości ceny wahają się od 25 do 80 zł

Zamiokulkas to nie zamia

Zamioculkas zamiolistny (Zamioculcas zamiifolia) należy do rodziny obrazkowatych (Araceae). Na pierwszy rzut oka przypomina on nieco zamię (Zamia), zaliczaną do rzędu sagowców, i pod taką nazwą jest często sprzedawany. Tymczasem oprócz nazwy rośliny te nie mają ze sobą nic wspólnego.

Więcej o:
Komentarze (21)
Zamiokulkas zamiolistny - Zamioculcas zamiifolia
Zaloguj się
 • Krzysztof Zimnicki

  Oceniono 6 razy 6

  Mam pytanie: co robicie jesli ciężkie gałęzie"przewracają się i łamią. Jak go wiązać czy podpierać?

 • klarneta8

  Oceniono 6 razy 6

  Wszystkie opisane rady sa wspaniale i sprawdzone. Dodam jedynie,ze najlepiej roslina czuje sie w donicy kamionkowej, nie plasikowej!!!, a podlewac ja raz w tygodniu , nie bezposrednio do ziemi,ale na spodeczku.

 • Gość: aga

  Oceniono 5 razy 5

  Piszecie że w warunkach domowych kwitnie a ja mam go jz 2 ata i teraz mam az dwa kwiatostany

 • Gość: baba

  Oceniono 5 razy 5

  to nie na kwiatki trzeba uważać tylko dzieci pilnować żeby nie bawiły się kwiatkami. Z tego co mi wiadomo kwiatki nie gryzą

 • flyer

  Oceniono 4 razy 4

  Roślinę można rozmnażać też z odrostów - na poziomie ziemi formują się mini kłącza z małymi pojedynczymi listkami. Akurat mam teraz takie trzy przy mojej roślinie.

  A co do mrozu, to nie jest tak strasznie. Moją roślinę znalazłem w zeszłym roku w zimie na dworze - ktoś zostawił [było kilkanaście stopni mrozu]. Po przyniesieniu do domu liście opadły, ale po jakimś czasie [dokładnie już nie pamiętam - w każdym razie było to więcej niż tydzień] kłącze puściło nowe liście.

  Pozdrawiam

 • Gość: ala

  Oceniono 3 razy 3

  ja mam te roślinkę od trzech lat i właśnie w tym roku zakwitł - niesamowite :)

 • jarunio83

  Oceniono 5 razy 3

  Witam!!!Posiadam tego kwiatka i właśnie mi zakwitł!!!

 • Gość: kuba550

  Oceniono 4 razy 2

  ja mam od 7 lat i dopiero zakwitł

 • basia4ab

  Oceniono 2 razy 2

  Witam serdecznie.Ja też mam tego kwiatka ale nie kwitnie.Jest ładny, ma ciemne liście.Ja nawet nie wiedziałam, że kwiatek ten może zakwitnąć.Pozdrawiam basia4ab

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX