Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Chryzantemy na wiele lat

Tekst: Małgorzata Narkiewicz-Jodko

Mija lato, po ogrodzie snują się mgły i cienkie nitki babiego lata. Właśnie w tym czasie na rabatach mogą królować odporne na chłody i jesienne słoty chryzantemy bylinowe

Chryzantemy. Złocień wielki 'Edelweissmargerite'
Chryzantemy. Złocień wielki 'Edelweissmargerite'
Fot. www.dobrepole.pl
Chryzantemy znamy przede wszystkim jako sezonowe kwiaty sadzone jesienią w donicach i skrzynkach. Oprócz nich jest jednak wiele chryzantem (zwanych także złocieniami) wieloletnich, które świetnie nadają się do obsadzania ogrodowych rabat. Są bardzo odporne na wilgoć i niskie temperatury. Rozpoczynają kwitnienie latem i trzymają fason aż do pierwszych mrozów.

Klasyczne

Najpopularniejszym gatunkiem na późnojesienne rabaty jest złocień ogrodowy (Chrysanthemum x hortorum). Dorasta do 50-70 cm i kwitnie od sierpnia do października (nieraz nawet do listopada). Ma charakterystycznie powcinane ciemnozielone liście pokryte szarawym nalotem. Aby ładnie kwitł, wymaga żyznego podłoża i słonecznego stanowiska. Odmiany złocienia ogrodowego mają kwiaty w kolorze białym, żółtym, różowym, pomarańczowym i czerwonym. Dobrze komponują się z trawami ozdobnymi, astrami i rozchodnikiem okazałym. W sprzedaży najczęściej pojawia się odmiana 'Clara Curtis' o pojedynczych jasnoróżowych kwiatostanach. Jak na letniej łące Wiele złocieni rozpoczyna kwitnienie w maju i stanowi ozdobę rabat nawet do września. W tej grupie są głównie odmiany złocienia wielkiego (Ch. maximum) o białych płatkach i żółtych środkach. Naturalne środowisko tego gatunku to pirenejskie łąki. Większość odmian można wykorzystywać do tworzenia łąk kwietnych. Największe rozmiary osiąga 'Edelweissmargerite' (70 cm), najlepiej nadająca się do sadzenia na tyłach rabaty. W przeciwieństwie do chryzantem zakwitających jesienią liście tej rośliny są cienkie i lancetowate. Pełne kwiaty mają białe płatki (długie od spodu, krótsze bliżej środka) i żółte środki. Podobną wysokość osiąga półpełny złocień 'Snowdrift', który kwitnie od czerwca do sierpnia. Te piękne byliny są, niestety, niezbyt trwałe. Kępy należy dzielić wiosną co kilka lat i przenosić na inne stanowisko, gdyż 2-3-letnie pędy nie zakwitają już zbyt obficie.

Drobniejsze kwiaty i niższy wzrost (25-30 cm) mają: obficie kwitnąca 'Snow Lady' i powtarzająca kwitnienie jesienią po przycięciu 'Silberprinzesschen'.

Dość nietypowym, żółtawym ulistnieniem charakteryzuje się złocień maruna (Ch. parthenium) 'Golden Moss' o drobnych kwiatostanach z krótkimi, białymi płatkami otaczającymi żółty środek z rurkowatych kwiatów. Ma szerokie zastosowanie w ogrodzie - ze względu na niewielką wysokość (30 cm) może rosnąć w ogrodzie skalnym, na podwyższonych rabatach i w pojemnikach. Nadaje się także na obwódki rabat. Kwitnie od czerwca do września.

Zobacz różne odmiany chryzantem



Czerwienie i róże

Z wysokogórskich łąk Kaukazu, Iranu i Armenii pochodzi złocień różowy (Chrysanthemum coccineum). Choć gatunek ten osiąga zwykle 90 cm wysokości, ma wiotkie pędy i wykazuje tendencję do pokładania się. Jeśli chcemy, by kępy były bardziej zwarte, należy je podwiązywać i podpierać. Odmiana 'Robinson Pink' ma kwiaty różowe z żółtym środkiem, zaś 'Robinson Red' - czerwone z żółtym środkiem. Obie nadają się nie tylko na rabaty, ale również na kwiat cięty. Kwitną od czerwca do września.

Z przodu rabaty i w ogrodach skalnych można sadzić niziutki złocień Weyricha (Ch. weyrichii), który osiąga zaledwie 15 cm. Jego płatki są bladoróżowe, środki zaś żółte. Liście, zebrane w rozetki, mają ciemnozieloną barwę. Ta niepozorna roślina jest wyjątkowo odporna na mrozy, znosi nawet temperatury do -40 st. C. Wymaga gleby próchnicznej i przepuszczalnej.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o ogrodach: encyklopedia roślin, porady ekspertów, zdjęcia pięknych ogrodów w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Skomentuj:

Chryzantemy na wiele lat