Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Rośliny zimozielone na balkon - propozycje

Red.

Od wiosny do jesieni balkon może nas cieszyć pięknem właściwie dobranych roślin. Czy jednak zimą jesteśmy skazani na puste skrzynki? O tym, co wybrać z coraz  szerszej oferty roślin zimozielonych, by stworzyć zimową oazę zieleni opowiada ekspert.

Rośliny zimozielone na balkon - kostrzewa siwa
Rośliny zimozielone na balkon - kostrzewa siwa
Fot. Castorama

Okres jesienno-zimowy to nie tylko ponure, pochmurne dni. Zdarzają się okresy pięknej pogody, które aż kuszą, by choć na chwilę usiąść na balkonie czy tarasie – na przykład z kubkiem gorącej herbaty. A czy może być coś przyjemniejszego, niż chwila odpoczynku w otoczeniu pięknej zieleni? Całoroczne rośliny balkonowe to doskonały sposób na zimową nudę, a także wspaniałe tło dla roślin sezonowych kwitnących wiosną i latem. Roślin zimozielonych jest na rynku coraz więcej, bez problemu można więc wybrać takie, które będą cieszyć oczy przez cały rok. Bez wątpienia najczęściej uprawiane w skrzynkach kwiaty balkonowe całoroczne to pelargonie. Zimozielone rośliny wieloletnie , uprawiane w pojemnikach na balkonach czy tarasach, na zimę pozostawiamy na zewnątrz. Przy planowaniu nasadzeń warto pamiętać o pozostawieniu miejsca na rośliny letnie – tak by razem tworzyły piękną kompozycję.

Rośliny zimozielone na balkon

Rośliny zimozielone to już nie tylko różnego rodzaju iglaki, tuje czy bukszpany, choć oczywiście warto je wykorzystać w naszej aranżacji zimowego balkonu, tarasu czy ogrodu. Rośliny zimozielone uprawiane w pojemnikach potrzebują opieki także zimą. Obecnie na rynku jest jednak wiele roślin, które będą się pięknie prezentować przez wszystkie pory roku. Przede wszystkim polecam rośliny balkonowe.

  • Pieris japoński – jego błyszczące, nieopadające jesienią liście będą zdobić otoczenie soczystą zielenia przez cały rok. Ta roślina jest bardzo odporna na mróz, więc powinna przetrwać nawet srogie zimy. Wczesną wiosną pojawią się na niej kwiaty, które nieco przypominają konwalie.
  • Doskonałą propozycją nawet dla osób mało doświadczonych jest ognik szkarłatny Soleil d’Or. Jest to krzew, który dorasta maksymalnie do półtora metra, przez cały rok zachowuje błyszczące liście, a jaskrawożółte owoce zdobią ją do końca grudnia.
  • Zimozielona trawa – kostrzewa popielata – pomoże nam wypełnić skrzynki po kwiatach. Roślina wyróżnia się niebieskozieloną barwą wąskich, zwisających liści, co w połączeniu na przykład z wrzosami może dać bardzo oryginalny efekt.
  • W zimowych kompozycja dobrze sprawdzą się również różnego rodzaju różaneczniki i irgi
  • Kiścień to kolejna ciekawa, zimozielona roślina z rodziny wrzosowatych, która doskonale nadaje się do uprawy w donicy na balkonie .
  • Ciekawym gatunkiem roślin zimozielonych na balkon jest także cyprysik groszkowy ( Chamaecyparis pisifera ) – szybko rosnący, choć niewysoki iglak o lekko zwisających gałązkach.
  • Jeśli szukasz krzewinek do sadzenia w małych pojemnikach, idealnie sprawdzi się żółto kwitnący pięciornik krzewiasty ( Dasiphora fruticosa )
Ognik szkarłatny Soleil D'or
Ognik szkarłatny Soleil D'or
Fot. Castorama

Rośliny zimozielone na słoneczny balkon

  • Zupełną nowością na polskim rynku są palmy mrozoodporne. Rośliny te, choć kojarzą się głównie z tropikami, mają szereg odmian, które bez problemu zniosą nawet tęgie mrozy – na przykład palma sabałowa czy szorstkowiec Fortunego, które wytrzymują temperatury do -17°C czy yucca rostrata, wytrzymująca mrozy do -20°C.

Można je sadzić bezpośrednio w ogrodzie lub w odpowiedniej wielkości donicach, które na zimę dodatkowo osłaniamy. Dobrze jest również znaleźć dla nich stanowisko słoneczne, osłonięte od wiatrów – jest to związane z faktem, że palmy budują swoją odporność na mróz wraz z wiekiem, dlatego młodej roślinie należy poświęcić nieco więcej uwagi. Taka ozdoba balkonu z pewnością zagwarantuje właścicielom wakacyjny nastój przez okrągły rok.

Rośliny iglaste zimozielone na balkon całorocznie

Z iglaków doskonałe na balkony są karłowe odmiany. Do popularnych należą: cis pośredni 'Hilli' , ‘Wojtek', ‘Hicksii', choina kanadyjska 'Yeddeloh ', świerki, np. świerk pospolity ‘Barryi', świerk biały ‘Conica' , ‘Laurin', jałowce, np. jałowiec płożący ‘Wiltonii' , jałowiec pospolity ‘Compressa', sosny, np. sosna czarna ‘Helga', sosna bośniacka

Krzewy liściaste zimozielone na balkon całorocznie
Jeśli szukasz zimozielonych krzewów liściastych na balkon, oto kilka propozycji:

  • Świerk serbski - iglasty krzew z ciemnozielonymi igłami. Wymaga pełnego nasłonecznienia i dobrze drenowanej gleby.
  • Japońska azalia - kwitnący krzew z drobnymi, zimozielonymi liśćmi i pięknymi, dużymi kwiatami. Wymaga dobrze drenowanej kwaśnej gleby i umiarkowanego dostępu do słońca.
  • Kalmia - zimozielony krzew z jasnoróżowymi lub białymi kwiatami. Preferuje dobrze drenowaną, kwaśną glebę i umiarkowany dostęp do słońca.
  • Sosna czarna - iglasty krzew o ciemnozielonych igłach i charakterystycznym kształcie. Wymaga pełnego nasłonecznienia i dobrze drenowanej gleby.
  • Oliwnik - zimozielony krzew z wąskimi liśćmi i drobnymi, białymi kwiatami. Preferuje dobrze drenowaną glebę i umiarkowany dostęp do słońca.
  • Jałowiec pospolity - iglasty krzew o ciemnozielonych igłach i charakterystycznym kształcie. Wymaga pełnego nasłonecznienia i dobrze drenowanej gleby.
  • Mahonia - zimozielony krzew z jasnożółtymi kwiatami i ciemnozielonymi liśćmi. Preferuje dobrze drenowaną glebę i umiarkowany dostęp do słońca.

Upewnij się, że wybierasz zimozielone krzewy liściaste, które będą odpornie na niskie temperatury i inne warunki zimowe, aby mogły przetrwać na Twoim balkonie.

Rośliny zimozielone - sadzenie

Przy sadzeniu roślin zimozielonych należy pamiętać o wyborze odpowiednich donic, które powinny być mrozoodporne. Jeśli decydujemy się na drewniane skrzynie, to najpierw należy je odpowiednio zaimpregnować, a dno i boki najlepiej dodatkowo wyłożyć od wewnątrz styropianem, co pozwoli zapobiec przemarznięciu korzeni. Jeśli obawiamy się, że donice nie zapewnią roślinom dostatecznej izolacji, możemy owinąć je matami z wełny mineralnej, a na zewnątrz dać na przykład warstwę juty, by całość wyglądała estetycznie. Nie wolno również zapominać o podlewaniu – jesienią dość obficie, zimą w okresach odwilży.

Przy zakupie roślin zimozielonych warto wesprzeć się fachową wiedzą doradców Castoramy. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że dobraliśmy je odpowiednio do warunków, jakie mamy na naszych balkonach czy tarasach, a piękna zieleń będzie otaczać nas przez cały rok.

Rośliny zimą na balkonie
Rośliny zimą na balkonie
Fot. Shutterstock/Gardens by Design

Jakie rośliny na balkon na zimę 

Jakie rośliny można pozostawić zimą w skrzynkach? Do wiosny przetrwają te, które są odporne na mróz, silny wiatr, niedostatek wody i choroby, słowem - najmniej wymagające.

Krzewy. Najładniej prezentują się iglaki i gatunki o zimozielonych liściach. Krzewy tracące liście też bywają atrakcyjne, np. ze względu na ciekawy kształt gałązek (berberys) lub barwne owoce (irga).

Do skrzynek najlepiej wybierać krzewy miniaturowe. Jeśli wcześniej posadziliśmy odmiany silnie rosnące, lepiej przenieść je do ogrodu, dopóki są małe. Z balkonu trzeba też zabrać cyprysiki i tuje wschodnie, bo mogą zmarznąć.

Pnącza. Zimą ścianę balkonu mogą zdobić pędy wieloletnich pnączy, takich jak bluszcz, powojnik i winobluszcz.

Byliny. Większość z nich doskonale zimuje w pojemnikach. Niektóre, jak np. floksy szydlaste, skalnice czy bergenie, mają zimozielone liście. Puste miejsca po bylinach, których części nadziemne zanikają, możemy wypełnić np. gałązkami iglaków.

Rośliny wodne. Jeśli ktoś uprawiał latem gatunki wodne pochodzące z naszej strefy klimatycznej, także może je pozostawić na zimę. Efektowna w tym okresie jest pałka wąskolistna ze swoimi dekoracyjnymi owocostanami (inne tracą liście).

Rośliny sezonowe. W skrzynkach balkonowych mogą pozostać gatunki, które wprawdzie jesienią zamierają, ale mimo to pozostają dekoracyjne, jak np. wrzosiec delikatny, kocanki i mrozy.

Rośliny na balkon które przetrwają zimę 

Do wiosny mają szansę przetrwać jedynie zdrowe rośliny. Aby dobrze zimowały, trzeba o nie dbać cały rok. Pojemnik musi być dostosowany wielkością do siły ich wzrostu. Pojedyncze okazy umieszczamy w mrozoodpornych donicach, natomiast do większych kompozycji najlepiej nadają się duże drewniane skrzynie wyłożone folią. Wszystkie pojemniki powinny mieć otwory odpływowe i drenaż na dnie. W czasie odwilży ziemię podlewamy, aby nie dopuścić do jej przesuszenia.

Ważne też, by rośliny światłolubne ustawiać w miejscach słonecznych, a cieniolubne oraz zimozielone (np. cis, trzmielinę) w półcieniu, gdyż ostre słońce często im szkodzi, zwłaszcza na przedwiośniu.

    Więcej o:

Skomentuj:

Rośliny zimozielone na balkon - propozycje