Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Rośliny na balkon zimą

Alicja Gawryś

Kwiaty sezonowe na balkonie już przekwitają. Jednak skrzynki nie muszą świecić pustkami. Jesienią i zimą może tu rosnąć sporo roślin wieloletnich, które nie boją się mrozu.

Rośliny zimą na balkonie
Rośliny zimą na balkonie
Fot. Shutterstock/Gardens by Design
Na balkonach i tarasach coraz więcej jest krzewów, pnączy, zdarzają się też byliny. Wiele z tych roślin prezentuje się atrakcyjnie także zimą. Nie wymagają specjalnej opieki, a przy tym zdobią pojemniki przez długie lata.

Jakie rośliny na balkon na zimę 

Jakie rośliny można pozostawić zimą w skrzynkach? Do wiosny przetrwają te, które są odporne na mróz, silny wiatr, niedostatek wody i choroby, słowem - najmniej wymagające.
 
  • Krzewy. Najładniej prezentują się iglaki i gatunki o zimozielonych liściach. Krzewy tracące liście też bywają atrakcyjne, np. ze względu na ciekawy kształt gałązek (berberys) lub barwne owoce (irga).

    Do skrzynek najlepiej wybierać krzewy miniaturowe. Jeśli wcześniej posadziliśmy odmiany silnie rosnące, lepiej przenieść je do ogrodu, dopóki są małe. Z balkonu trzeba też zabrać cyprysiki i tuje wschodnie, bo mogą zmarznąć.

  • Pnącza. Zimą ścianę balkonu mogą zdobić pędy wieloletnich pnączy, takich jak bluszcz, powojnik i winobluszcz.

  • Byliny. Większość z nich doskonale zimuje w pojemnikach. Niektóre, jak np. floksy szydlaste, skalnice czy bergenie, mają zimozielone liście. Puste miejsca po bylinach, których części nadziemne zanikają, możemy wypełnić np. gałązkami iglaków.

  • Rośliny wodne. Jeśli ktoś uprawiał latem gatunki wodne pochodzące z naszej strefy klimatycznej, także może je pozostawić na zimę. Efektowna w tym okresie jest pałka wąskolistna ze swoimi dekoracyjnymi owocostanami (inne tracą liście).

  • Rośliny sezonowe. W skrzynkach balkonowych mogą pozostać gatunki, które wprawdzie jesienią zamierają, ale mimo to pozostają dekoracyjne, jak np. wrzosiec delikatny, kocanki i mrozy.

Rośliny na balkon które przetrwają zimę 

Do wiosny mają szansę przetrwać jedynie zdrowe rośliny. Aby dobrze zimowały, trzeba o nie dbać cały rok. Pojemnik musi być dostosowany wielkością do siły ich wzrostu. Pojedyncze okazy umieszczamy w mrozoodpornych donicach, natomiast do większych kompozycji najlepiej nadają się duże drewniane skrzynie wyłożone folią. Wszystkie pojemniki powinny mieć otwory odpływowe i drenaż na dnie. W czasie odwilży ziemię podlewamy, aby nie dopuścić do jej przesuszenia.

Ważne też, by rośliny światłolubne ustawiać w miejscach słonecznych, a cieniolubne oraz zimozielone (np. cis, trzmielinę) w półcieniu, gdyż ostre słońce często im szkodzi, zwłaszcza na przedwiośniu.

Skomentuj:

Rośliny na balkon zimą