Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak stworzyć ogród prosty w utrzymaniu?

Redakcja Pressland

Osoby zabiegane i zapracowane mogą mieć problem z wygospodarowaniem czasu na pielęgnację ogrodu. Chcąc posiadać piękny ogród trzeba znaleźć na to czas albo zaaranżować ogród tak, by cieszył swoim pięknem i nie wymagał dużego wysiłku. Zarośnięte trawy, suche rośliny i zniszczone rabaty nie będą Ci straszne, jeśli skorzystasz z poniższych porad.

Jak stworzyć ogród prosty w utrzymaniu?
Jak stworzyć ogród prosty w utrzymaniu?
shutterstock

Trawnik też wymaga pielęgnacji

Wiele osób planując zaaranżowanie prostego w utrzymaniu ogrodu stawia na posianie trawnika na całej jego szerokości i długości. W tym miejscu musimy Was rozczarować – nie dość, że stworzony ogród nie będzie atrakcyjny to trawnik też wymaga stałej pielęgnacji – tylko tak będzie estetycznie wyglądał. Warto ograniczyć powierzchnię chodnika i zmniejszyć ilość prac polegających na koszeniu czy grabieniu i w to miejsce postawić na ścieżki czy też patio, które nie będą wymagały pielęgnacji.

Wspomnimy jeszcze o rodzaju trawy, jaką warto zasiać. Zachęcamy do wybrania naturalnej murawy, w której znajdzie się trawa, koniczyna i inne zielne rośliny. Pojawienie się chwastów tylko wzbogaci fakturę trawnika. Trawę warto posiać w miejscach, do których docierać będzie słońce. Z kolei w zacienionych obszarach warto postawić na rośliny zadarniające bądź z gatunku wrzosowatych. Na koniec przypomnimy tylko, że trawnik powinno wykonywać się w końcowym etapie urządzania ogrodu, tak by nie zniszczyć murawy w trakcie wykonywania prac.

Zieleń cały rok?

Wiele osób uważa, że pięknie prezentujący się ogród to ogród zielony przez cały rok. W sklepach ogrodniczych znajdą Państwo szeroki wybór roślin ogrodowych tzw. zimozielonych. Zaliczyć do nich możemy wszelkie iglaki, ale też krzewy liściaste o pięknych, grubych liściach. Mogą Państwo wybrać rośliny o różnym kształcie – od kulistych po stożkowate, ale też różnym odcieniu zieleni – od tych jaśniejszych po ciemniejsze. Ogromną zaletą roślin zimozielonych jest brak konieczności stosowania zabiegów chemicznych, ale też wykonywania prac pielęgnacyjnych.

Dodaj koloru

Zielona aranżacja ogrodu może szybko się znudzić. Warto postawić, więc na kolorowe drzewa czy kwiaty, które ożywią ogród i wprowadzą do niego ciepły klimat. Zachęcamy do wybierania roślin wieloletnich, gdyż nie wymagają one zbyt wielu prac poza usuwaniem zwiędłych kwiatów. Postaw na lokalne gatunki kwiatów jak piwonie, gdyż wszelkie egzotyczne rośliny będą wymagać specjalistycznej pielęgnacji z uwagi na nieodpowiadające im warunki pogodowe. Planując kolorowe rabaty warto wybierać miejsca dobrze nasłonecznione.

Stawiaj na jakość

Planując ogród warto byś do jego stworzenia wybierał trwałe materiały. Tworząc altankę postaw na trwałe drewno np. dąb bądź jesion a tworząc nawierzchnię na np. na kamień. Oczywiście, że po kilkunastu latach ich użytkowania, będzie na nich widać upływający czas jednak, doda im to jedynie uroku. Wszelkie plastikowe elementy w ogrodzie szybko skruszeją dzięki działaniu niekorzystnych czynników atmosferycznych i będą wymagały regularnej wymiany.

Ułatw sobie pracę

Najlepszym sposobem na ułatwienie sobie pracy w ogrodzie jest zainwestowanie w sprzęty. W domowym zaciszu warto posiadać zwijacze do szlauchu czy też dmuchawę do liści. System automatycznego podlewania również może okazać się niezwykle przydatny. Dzięki działaniu w nocy lepiej nawadniają rośliny, ale też ograniczają parowanie wody i pozwalają zmniejszyć jej zużycie.


 

Skomentuj:

Jak stworzyć ogród prosty w utrzymaniu?