Malwa. Jak uprawiać malwę? Co zrobić, żeby malwa kwitła obficie?

Alicja Gawryś

Malwę kwitnącą kupiłem dwa lata temu i posadziłem ją na klombie. W zeszłym roku kwitła już o wiele słabiej. Co mogę zrobić, by utrzymać ją dłużej w dobrej kondycji? Zenon Wilkosz

Uprawę malwy można odnowić z siewek.
Uprawę malwy można odnowić z siewek.
Fot. Shutterstock

Malwy (Alcea rosea) nazywane są krótkotrwałymi bylinami. Warunkiem ich obfitego kwitnienia jest coroczne przycinanie przekwitających pędów kwiatostanowych. Chodzi o to, by rośliny nie traciły sił na nawiązanie nasion. Malwa tworzy kilka długich łodyg kwiatowych. Pod koniec lata na ich najniższych partiach zawiązują się owoce, w których dojrzewają nasiona, gdy tymczasem na jej szczycie rozwijają się jeszcze pąki.

Trzeba uchwycić taki moment, kiedy pierwsze owoce zaczynają dojrzewać, i wtedy wyciąć łodygę u podstawy rośliny. Malwa skoncentruje wówczas swoje siły na dobrym przygotowaniu do zimy - w rezultacie w następnym roku będzie pełna wigoru i ponownie zakwitnie. W tym samym miejscu malwa może rosnąć 3-4 lata. Gdy wyraźnie zacznie słabnąć, pozwalamy jej zawiązać nasiona na jednym pędzie. Jesienią je zbierzemy i wysiejemy w następnym roku w innym miejscu, by odnowić uprawę tej rośliny z siewek. Uwaga: przesadzać możemy tylko okazy bardzo młode.Skomentuj:

Malwa. Jak uprawiać malwę? Co zrobić, żeby malwa kwitła obficie?