Ślimaki w ogrodzie

odpowiada Ewa Napiórkowska, specjalistka od chorób roślin

Jak walczyć ze ślimakami w ogrodzie, by nie niszczyły roślin?

Ślimaki odstraszamy przez sadzenie na rabacie roślin, które im nie smakują i mają dla nich przykry zapach.
Ślimaki odstraszamy przez sadzenie na rabacie roślin, które im nie smakują i mają dla nich przykry zapach.
Fot. Shutterstock


Pytanie: Jak walczyć ze ślimakami w ogrodzie? Nie dają żyć moim roślinom. Ewelina GłowaczOdpowiedź: Ślimaki są częścią ekosystemu i przyczyniają się do rozkładu materii organicznej. Jednak w ciągu ostatnich wilgotnych lat te mięczaki masowo się rozmnażają i wyrządzają ogromne szkody w ogrodach. Objadają młode siewki, liście, pędy, korzenie i kwiatostany większości roślin uprawnych.

Zabiegi profilaktyczne. Polegają na osuszaniu terenu w pobliżu upraw i wykaszaniu rowów i zarośli. Ścięte rośliny należy natychmiast zbierać. Z otoczenia upraw radzę usuwać deski i stosy kamieni mogące być kryjówkami dla ślimaków. Częste grabienie i usuwanie chwastów powoduje przewietrzanie gleby, czego ślimaki nie lubią. Warto także usypywać bariery z popiołu, trocin, plew jęczmienia (tylko w suche dni).

Odstraszanie. Ślimaki odstraszamy przez sadzenie na rabacie roślin, które im nie smakują i mają dla nich przykry zapach, takich jak: mydlnica lekarska, macierzanka, majeranek, bylica piołun, rumianek, ciemierniki, cząber, gorczyca, cebula, czosnek, szałwia, hyzop i tymianek.

Zwalczanie. Ustawiamy pułapki np. w postaci deski położonej w zacisznym miejscu, pod którą wykładamy liście sałaty albo miseczkę z piwem. Zwabione ślimaki zbieramy.

Do zwalczania ślimaków możemy stosować preparaty chemiczne: Anty-Ślimak Spiess 04 GB, Glanzit 06 GB, Ślimakol 06 GB, Ślimax 04 GB, oraz Mesurol Alimax 02 RB lub Ślimak-Stop 47 FG. Martwe mięczaki usuwamy z zasięgu ptaków, jeży, ropuch i innych zwierząt.Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o ogrodach: encyklopedia roślin, porady ekspertów, zdjęcia pięknych ogrodów w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładSkomentuj:

Ślimaki w ogrodzie