Harmonijne, mozaikowe, tęczowe zestawy kwiatów w skrzynkach balkonowych

Kwiaty na balkonach i tarasach można zestawiać w różnorodnych kompozycjach. Wystarczy puścić wodze fantazji.
Na jakie rośliny zdecydować się w tym sezonie? Ten problem zwykle gnębi nas, gdy przychodzi czas obsadzania balkonowych pojemników. Jeśli nie poskromimy ogrodniczego apetytu i poupychamy na balkonie przeróżne kwiaty, powstanie po prostu bałagan. Dlatego trzeba dokonać wyboru jedynie kilku roślin. Da to nam możliwość utworzenia w skrzynkach powtarzającego się rytmu, co porządkuje kompozycję i nadaje jej przejrzystość.

ROZSĄDNE WYBORY

Warto w porę przemyśleć choćby ramowy projekt aranżacji, by nie stracić głowy w czasie zakupów. Na dekorację balkonu trzeba mieć jakiś pomysł. Bardzo ważny jest dobór kolorów kwiatów, bo mają one duży wpływ na nasze samopoczucie: błękitne i fioletowe wyciszają, różowe nastrajają optymistycznie, pomarańczowe i czerwone dodają energii.

WYRAŹNE KONTRASTY

Silnie kontrastowe zestawy, np. barwy czerwonej z intensywnie żółtą i niebieską albo purpury z bielą i nasyconym różem, rzucają się w oczy jak reklamowy billboard. Widać je z ulicy, nawet jeśli znajdują się na wysokim piętrze budynku. To ich wielka zaleta, ale nie jedyna. Są uniwersalne, dobrze wyglądają na każdym tle, przy każdej pogodzie i o każdej porze. Łatwo to wyjaśnić. Na przykład ciemny granat i fiolet w upalne dni dają wrażenie chłodu, którego jesteśmy spragnieni, ale kolory te oglądane z daleka są słabo widoczne. Dopełniają się z czerwienią, która nie tylko błyszczy jak neon, ale także "ogrzewa", gdy pogoda nie dopisuje. Z kolei o zmierzchu gasną wszystkie barwy z wyjątkiem bieli, a wówczas to ona staje się główną atrakcją balkonowych skrzynek. Dlatego - chociaż kolor ten jest mało wyrazisty w pełnym słońcu - nie powinno zabraknąć bieli w miejscach, gdzie spędzamy letnie wieczory. Ciekawie wyglądają także inne zestawienia, np. czerwieni z fioletem i pomarańczem, błękitu z fioletem i żółtym. Ewentualne "zgrzyty" kolorystyczne tonować będzie zieleń liści, świetnie sprawdzająca się jako kwiatowa oprawa.

DELIKATNE RÓŻNICE

Połączenia roślin o pastelowych odcieniach prezentują się wyjątkowo elegancko, a przy tym romantycznie. Co prawda widziane z daleka wszystkie ich elementy zlewają się ze sobą, tworząc jeden barwny obłok, ale z bliska są prawdziwym balsamem dla oczu. Dlatego warto je wybrać, jeśli wśród balkonowych kwiatów często spędzamy chwile relaksu. Gdy nie ma krzykliwych akcentów, nasz wzrok sam wynajduje najdrobniejsze detale - wzorek na płatkach, oryginalny kształt kwiatów czy pylników... Dlatego nawet w zestawach kwiatów zabarwionych niemal identycznie nie ma mowy o monotonii. Takie kompozycje dużo zyskują, jeśli dołączy się do nich gatunki o ozdobnych liściach; z tym że i one nie powinny być w mocnych kolorach.

PODWÓJNE DNO

Skrzynki z podwójnym dnem oszczędzają nam pracy i zapewniają roślinom równomierne nawilgocenie. Woda wlewana przez otwór ze wskaźnikiem jej poziomu gromadzi się na dnie i stopniowo podsiąka do podłoża przez ażurową wkładkę. Takie skrzynki, dostępne w kilku rozmiarach i wykonane z różnych materiałów, kosztują 30-200 zł.

RADY PRAKTYCZNE

- W naszych wyborach powinniśmy się kierować wymaganiami roślin. Wystawione na żar południowego słońca pojemniki często nie są odpowiednim miejscem dla kwiatów. Spora ich grupa potrzebuje bowiem dużo słońca, ale jego promienie powinny padać z ukosa, tak jak dzieje się rano lub wieczorem.

- Zwykle rośliny o szorstko omszonych lub pokrytych grubym woskiem liściach - m.in. pelargonie rabatowe, złocienie krzewiaste, plektrantusy i przypołudniki - dobrze znoszą lejący się z nieba żar i brak wody, natomiast te, których zieleń jest bardzo delikatna - np. lobelie, niecierpki, fuksje i werbeny - w pełnym słońcu szybko więdną. Dobierając gatunki, których potrzeb nie znamy, warto kierować się cechami ich budowy.

- Najwygodniej stworzyć kompozycję z odmian jednego gatunku - mają te same potrzeby. Takie możliwości dają np. pelargonie, begonie, werbeny, petunie i surfinie, których różnorodność jest ogromna. Pamiętajmy jednak, że odmiany o jasnych liściach z reguły są wrażliwsze na ostre słońce od ciemnozielonych.

- W skrzynkach miejsca jest niewiele. Sąsiedzi nie będą wzajemnie się zagłuszać, gdy połączymy rośliny o różnym typie wzrostu: krzaczastym, przewieszającym się i zwisłym. Przed sadzeniem doniczki z wybranymi kwiatami warto na próbę postawić obok siebie w skrzynkach, by sprawdzić, czy dobrze się razem prezentują.

- Kwiaty trzeba dobierać według podobnych wymagań - w jednym pojemniku mogą rosnąć takie rośliny, które potrzebują tej samej ilości wilgoci i nasłonecznienia oraz preferują zbliżony odczyn podłoża.

Komentarze (1)
Harmonijne, mozaikowe, tęczowe zestawy kwiatów w skrzynkach balkonowych
Zaloguj się
 • Gość: Janek

  Oceniono 1 raz -1

  Za mało wody, a może za dużo? Jak zapewnić roślinom odpowiednią wilgotność podczas naszej dłuższej nieobecności? Jak pozbyć się nadmiaru wody po deszczu? Te problemy można dzisiaj rozwiązać za pomocą wynalazku zza naszej południowej granicy - skrzynki samonawadniającej.

  ZA SUCHO CZY ZA WILGOTNO?

  Samonawadniająca skrzynka do roślin typu FRAJMAN. www.frajman.pl

  Zapewnienie roślinom odpowiedniej ilości wody to nie lada wyzwanie. Zwłaszcza, jeśli znajdują się one na balkonie lub parapecie i sa narażone na kaprysy aury - nadmiar wody po deszczu może być bowiem równie groźny, jak jej niedobór: jednym z takich niebezpieczeństw są chociażby choroby grzybowe, a w ciągu tego dość długiego czasu, jaki jest potrzebny, by ziemia wyschła, system korzeniowy rośliny może zgnić. Podobnie, gdy często zostawiamy rośliny bez opieki na długi czas - przydałby się jakiś wynalazek, który zapewniłby im stały dopływ wody... Samonawadniająca skrzynka pozwoli nam spać spokojnie - odprowadzi nadmiar wody, a latem lub podczas naszej nieobecności umożliwi stworzenie zapasu, z którego rośliny będą mogły czerpać. Rozwiązanie to nie tylko zapewni więc wygodę, ale i oszczędzi nam czasu i fatygi.

  JAK TO DZIAŁA?

  Najważniejszą cechą skrzynki jest podwójne dno - w górnym pojemniku, wypełnionym ziemią, znajdują się rośliny, dolny natomiast stanowi rezerwuar wody, którą rośliny mogą zasysać za pomocą specjalnego knota. Knoty zapewniają systematyczną dostawę wody od spodu, a otwory w dnie pośrednim (ruszcie) pozwalają korzeniom sięgać bezpośrednio do dolnego zbiornika. Skrzynka posiada szeroki otwór wlewowy, który umożliwia kontrolę poziomu wody. Do podlewania można także używać zimnej wody, ponieważ zanim rośliny ją wykorzystają, woda w dolnym zbiorniku ogrzewa się do temperatury otoczenia bez bezpośredniego kontaktu z kwiatami. Skrzynka jest dobrym rozwiązaniem dla wszystkich roślin - od kwiatów balkonowych, jarzyn, przypraw aż po kaktusy.

  W przypadku, gdy pojawi się nadmiar wody (np. w razie deszczu), spływa ona do dolnego pojemnika. Na boku, około 1 cm powyżej dna znajduje się otwór spustowy, zamknięty korkiem z elastycznego plastiku. Po deszczu wodę wypuszczamy na zewnątrz skrzynki, a otwór ponownie zamykamy. Takie rozwiązanie nie tylko chroni system korzeniowy przed gniciem i umożliwia jego przeschnięcie, ale i napowietrza glebę.

  W skrzynce mieści się do 6 l podłoża. Ma ona równie duży pojemnik na wodę (do 6 l) - zapas wystarcza nawet na tydzień - można więc wyjechać na urlop bez strachu, że rośliny uschną. Abu zwiekszyć ilość dostępnej dla roślin wody, należy użyć zwykłej plastikowej butelki (na obrazku). Jest to szczególnie dobre rozwiązanie w razie naszej dłuższej nieobecności. Skrzynka nadaje się idealnie na balkon lub parapet - ma także regulowane nóżki, które sprawią, że nachylenie parapetu nie wpływa na jej stabilność.

  Skrzynka ta najbardziej odpowiadała ogrodnikom w całosezonowym teście skrzynek w Wydziale Ogrodniczym Lednice, Uniwersytetu im. Mendela w Brnie w Czecach.W tym typie skrzynek bardzo dobrze powodzi sie oprocz kwiatow rowniez innym roslinom: truskawkom, warzywom takim jak seler, cebula, kalarepa, pomidory krzaczkowe, rzodkiewka, przyprawom jak szczypiorek czy pietruszka, ziolom typu miety czy melisy, kaktusom, borowkom i jagodom, wrzosom itd. O pozytywnych doswiadczeniach z typem roslin krzewiastych poinformowal mnie doswiadczony ogrodnik.
  www.frajman.pl

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX