Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Eleganckie mieczyki

Aranżacje: Karolina Ładyżyńska, Magdalena Birula-Białynicka, Piotr Sekunda.

Strzeliste mieczyki, od dawna popularne w polskich ogrodach, rozweselą intensywnymi barwami nie tylko wiejskie przedogródki. Doskonale nadają się również do ślubnych bukietów

14.10.2010 WARSZAWA , BUKIETY PRACOWNIA FLORYSTYCZNA ULICA PRZYBYSZEWSKIEGO . FOT. ALINA GAJDAMOWICZ / AGENCJA GAZETA
Królewskie berło - różowe mieczyki i kwiaty męczennicy, nanizane na srebrne druty pojedyncze owoce hibiskusa
Fot. Alina Gajdamowicz /AG
Łacińskie słowo gladiolus - taka jest nazwa rodzajowa mieczyków - oznacza "mały miecz", czyli właśnie mieczyk. Mieczyki należą do rodziny kosaćcowatych, są spokrewnione m.in. z krokusami, krokosmią, irysami. Zaczęto je uprawiać w XVI wieku, początkowo jako rośliny lecznicze. Bulwami przecierano rany, aby szybciej się goiły. Dopiero w XIX w. zaczął się boom na mieczyki jako kwiaty ozdobne. Łatwo się krzyżują, więc odmian mamy dziś bez liku - w różnych kolorach (nawet niebieskie i zielone), wyższe i niższe, o kwia-tach większych lub drobniejszych, o płatkach gładkich lub z ozdobną falbanką.

Niedawno w Izraelu wyhodowano nową grupę odmian drobnokwiatowych. Ich kwiaty przypominają orchidee, więc nazwano je orchidiolami. Dorastają do wysokości 70 cm. Ścina się je, gdy mają wybarwione dwa dolne pąki. Bulwy orchidioli znoszą chłód lepiej niż bulwy odmian wielkokwiatowych, dlatego mogą łatwo upowszechnić się w naszych ogrodach.

W kompozycjach

Różnorodność form kwiatów, ich barwy i wielkości oraz zróżnicowanie terminów kwitnienia stwarzają ogromne możliwości wykorzystywania mieczyków w kompozycjach. Odmiany wysokie (powyżej metra) o dużych kwiatach są niezastąpione w olbrzymich, strukturalnych układach do obszernych wnętrz. Oryginalnie wyglądają jako jednorodne kompozycje lub pomieszane z innymi kwiatami, zwłaszcza o kulistych kształtach, np. z różami, liliami czy gerberami. Mieczyki chętnie wykorzystywane są jako gatunek podstawowy w wieńcach i wiązankach pogrzebowych, a także w dużych koszach i wiązankach okolicznościowych.

W wiązankach ślubnych

Pojedyncze kwiaty lub płatki mieczyków stosowane są w okrągłych wiązankach ślubnych, tzw. glameliach. Odpowiednio zadrutowane i owinięte taśmą florystyczną poszczególne kwiaty w różnych stadiach rozwoju (od pąków po w pełni rozwinięte) bywają dopełnieniem w typowych wiązankach biedermeierowskich. Doskonale się w nich komponują z różami, frezjami, alstremeriami oraz owocami, takimi jak: miechunka, śnieguliczka, hibiskus, głóg czy dzika róża. Poszczególne kwiaty oraz płatki okwiatu można również nawlekać na ozdobne druciki, by swobodnie spływały ze środka wiązanki lub tworzyły kaskadowe wykończenie rączki bukietu.

Fragmenty kwiatostanów mieczyka można spotkać także w różnego rodzaju wiązankach spływających. W takich kompozycjach wykorzystuje się zarówno wierzchołki pędów w ścisłym pąku, jak i kwiaty pochodzące z niższych partii kwiatostanu.

Wiązanki ślubne wykonane z mieczyków należy odpowiednio zabezpieczyć na czas przechowywania oraz transportu. Można je zawijać w wilgotny papier, jednak tak, by nie dotykał płatków, ponieważ są one bardzo wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne. Tak zabezpieczone bukiety należy przechowywać w ciemnym, chłodnym pomieszczeniu, najlepiej w temperaturze 10-15°C.

W drodze

Kwiatostany mieczyków do transportu na bliskie odległości można ścinać tuż przed rozwinięciem się pierwszego kwiatu w kłosie. Przy wysyłce na dalsze odległości tnie się wtedy, gdy dolne pąki są całkowicie zabarwione, ale jeszcze dość ściśle zamknięte. Cięcie kwiatów w tym stadium powoduje, że po rozwinięciu się nie osiągają takiej wartości ozdobnej jak te, które rozkwitają na roślinie. Kwiatostany o rozwiniętych kwiatach nie nadają się jednak do transportu. Kwiaty przed wysyłką trzeba schłodzić, umieszczając je na kilka godzin lub na noc bez wody w chłodni, w temperaturze 2°C. Chłodnia musi być ciemna, by wierzchołki kwiatostanów nie wyginały się do światła. Kwiaty potraktowane w ten sposób po ścięciu nie rozwijają się tak szybko i w lepszym stanie docierają do odbiorcy. Najlepiej transportować je na sucho, w pozycji pionowej.

Na miejscu

Po przywiezieniu mieczyków do kwiaciarni należy przyciąć im łodygi i umieścić w czystej, ciepłej wodzie zawierającej odżywkę (np. Chrysal Professional 2). Najlepiej użyć wody destylowanej bądź przegotowanej, gdyż kranówka zawierająca fluor już w stężeniu 0,25 mg/l jest dla nich toksyczna. Rośliny są także wrażliwe na etylen. Nie należy ich zatem stawiać w pobliżu kwiatów przekwitających. W domu wazon z mieczykami ustawiajmy z daleka od zmagających się z chorobami roślin doniczkowych czy patery z dojrzałymi owocami, zwłaszcza jabłkami i bananami.

Odmiany polecane do bukietów

BIAŁE: 'Opal', 'Polonez', 'White Friendship', 'White Prosperity'

ŻÓŁTE: 'Denar', 'Dukat', 'Lambada', 'Nova Lux',

POMARAŃCZOWE: 'Kaprys', 'Acc Lauretia', 'Venice'

RÓŻOWE I ŁOSOSIOWE: 'Chopin', 'Friendship', 'Kameleon', 'Jessica', 'Prisscilla', 'Adrenalin'

FIOLETOWE: 'Blue Conqueror', 'Blue Love', 'Milka', 'Fidelio'

CZERWONE: 'Atol', 'Beryl', 'Koral', 'Sans Souci', 'Traderhorn', 'Victor Borge', 'Wig's Sensation'

NIEBIESKA: 'Video'

O KARBOWANYCH KWIATACH: 'Pamela', 'Mykonos', 'Palladium', 'Alice', 'Camborne' (wszystkie z grupy: Butterfly) oraz 'Nanus Amanda Mahy', 'Tubergenii Charm', 'Nanus Impressive', 'Nanus Guernsey Glory', 'Ramosus Robinetta' (z grupy Colvillii)

    Więcej o:

Skomentuj:

Eleganckie mieczyki