Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Mieczyk ogrodowy

Gladiolus hybridus

Encyklopedia roślin: Mieczyk Gladiolus

Mieczyk ogrodowy (Gladiolus hybridus). Wieloletnia roślina zielna, nie zimująca w gruncie. Łodygi nierozgałęzione i zgrubiałe u nasady, tworzą bulwy okryte suchymi łuskami. Liście mieczowate. Kwiaty lejkowate, zebrane w szczytowe kłosy, wielobarwne o różnych plamkach i smugach w innym odcieniu, brzegi kwiatów mogą być gładkie, karbowane lub pofałdowane. Otrzymano również odmiany o kwiatach pełnych oraz formy Cristata, które mają na płatkach grzebieniaste narośla.

Rozmiary Wysokość 30-120 cm.

Odmiany Mieszańce wielkokwiatowe - kwiaty duże, od połowy lata do wczesnej jesieni, mogą potrzebować palikowania, wysokość 100-120 cm, 'Pink Sensation' - kwiaty różowe z ciemną gardzielą, 'Peter Pears' - kwiaty łososiowo-złote, 'Trader Horn' - kwiaty jaskrawo szkarłatne z białą smugą. Mieszańce Butterfly (Mignon) - tworzą gęste kłosy, liczne kwiaty mają kontrastową gardziel, niektóre karbowane, kwitną od połowy do końca lata, wysokość 100-120 cm, 'Jupiter' - kwiaty złocisto-żółte z czerwoną gardzielą, 'Seraphin' - kwiaty lekko pofałdowane, różowe z białą gardzielą, 'Pop Art' - kwiaty pomarańczowe z czerwono-żółtą gardzielą. Mieszańce miniaturowe (Nanus) - gęste kłosy, kwitną od początku do połowy lata, wysokość 60-100 cm, 'The Bride' - kwiaty białe, 'Perky' - kwiaty różowe o dwóch dolnych płatkach jasnożółtych, z czerwoną gardzielą.

Kwitnienie Kwitną VII-X. Im mniejsza bulwa, tym roślina zakwita później.

Wymagania Gleba próchniczna, żyzna, przewiewna, o obojętnym odczynie. Mieczyki uprawia się w II roku po oborniku, z 6-7 letnią rotacją.

Stanowisko słoneczne.

Uprawa i pielęgnacja Bulwy zastępcze odkażamy i sadzimy w IV i na początku V, na głębokość równą 3-krotnej wysokości bulw (10-15 cm), mniejsze bulwy przybyszowe sadzimy od III, na głębokość 4-5 cm. Wyższe odmiany wymagają palikowania. Mieczyki wykopujemy 2-3 tygodnie po przekwitnieniu (II połowa IX i X) i przenosimy do dobrze wentylowanych pomieszczeń z temperaturą 5oC. Rozmnażanie Rozmnażanie wegetatywne z bulwy zastępczej (mieczyki tworzą jednoroczne bulwy, które po okresie wegetacji zasychają i są zastępowane przez nowe) i z bulw przybyszowych. Rozmnażanie z nasion jest stosowane tylko w hodowli nowych odmian. Cięcie Przycinamy pędy po wykopaniu bulw na około 5 cm.

Podlewanie i nawożenie Podlewamy regularnie, dość obficie, słabym strumieniem wody. Mieczyki zasilamy nawozami do roślin kwitnących, przed sadzeniem i pogłównie.

Choroby i szkodniki Bakterioza mieczyka, twarda zgnilizna mieczyka, fuzarioza mieczyka, choroby wirusowe. Wciornastek mieczyk owiec, rozkruszek korzeniowy, mszyce.

Zastosowanie Roślina ozdobna uprawiana na szeroką skalę na kwiat cięty. Mieczyki uprawiane są również w grupach na rabatach.

1 z 4Encyklopedia roślin: Mieczyk Gladiolus
2 z 4Mieczyk 'Beauty of Holland'
fot. www.krokusy.pl
3 z 4Mieczyki (Gladiolus) to prawdziwe letnie kwiaty dość wytrzymałe na przesuszenie podłoża
Fot. Jerzy Woźniak
4 z 4miek 05 013
Fot. steven bemelman