Kwiaty na balkon zachodni

Alicja Gawryś, KJT

Jakie kwiaty wybrać na słoneczny balkon by móc się nimi długo cieszyć? Na balkonie skierowanym na zachód, podczas letnich popołudni, słońce leje się z nieba gorącym strumieniem. I to do późna. Ale są oczywiście rośliny, które to wytrzymają.

Uczep 'Bobby'
Uczep 'Bobby'
Fot. Plantpol Zaborze
Na balkonie skierowanym na zachód, podczas letnich popołudni, słońce leje się z nieba gorącym strumieniem. I to do późna. Ale są oczywiście rośliny, które to wytrzymają.

Doświadczyłam uprawy roślin na oknie od zachodniej strony i wiem, że na takim stanowisku najlepiej sprawdzają się gatunki sukulentowe. Jestem gorącą zwolenniczką kompozycji z bylin, które wręcz kochają słońce i jednocześnie dobrze znoszą suszę. Większość z nich ma zwarty pokrój, będą więc umiały dać opór wiatrowi, który często hula na zachodnich balkonach, zwłaszcza położonych na wyższych piętrach. Gdy owe sukulenty posadzimy w szerokim pojemniku i postawimy na rozgrzanej patelni zwanej balkonem zachodnim, poranna lub wieczorna porcja wody wystarczy im na cały dzień. Jeśli zaś ktoś woli klasyczne rośliny sezonowe w skrzynkach, warto by założył choćby najprostszy system nawadniania. W upalne dni podłoże w pojemnikach nagrzewa się bardzo mocno i szybko wysycha, a kwiaty więdną. Jedno podlewanie dziennie może nie wystarczyć, a system nawadniania automatycznego dostarcza ją stale i w odpowiednich dawkach.

Sukulentowe ogródki na słoneczny balkon

Można je też nazwać miniogródkami skalnymi, bo sadzimy tu gatunki typowe dla skalniaków, takie jak rozchodniki (wyższe i płożące) i rojniki. Warto wybrać odmiany o barwnych liściach, które nie tracą atrakcyjności do końca sezonu. W takiej kompozycji może się też znaleźć trawa kostrzewa sina - o ładnym srebrnym kolorycie i bardzo odporna, a obok zawciąg nadmorski o zwartym pokroju, kolorowe odmiany macierzanek. Zapewniam, że kompozycje z takich roślin, zwłaszcza posadzone w ciekawym naczyniu i uzupełnione np. drobnymi kamykami, wyglądają bardzo ładnie, a nie przysparzają kłopotów w czasie upałów.

Rośliny sezonowe, które kochają słońce

Cóż innego, jeśli nie gatunki pochodzące z Afryki, poradzi sobie na nagrzanym balkonie. Gazanie i dimorfoteki oraz portulaki wręcz wymagają słońca, by rozwinąć kwiaty. Wałeczkowata budowa ich liści, bądź szare włoski na ich blaszkach i ogonkach to dobre zabezpieczenie przed utratą wody z tkanek.

Podobne przystosowania ma delosperma, zwana stokrotką z Południowej Afryki - roślina wprawdzie wieloletnia, ale ze względu na trudności z jej utrzymaniem przez zimę, często traktowana jako sezonowa.

Na zachodni balkon polecam też lawendy i roczną smagliczkę nadmorską. która kwitnie i pachnie ... właściwie do mrozów. A dla tych, którzy szczególnie lubią zapachy - heliotrop o fioletowych baldachach.

Rośliny domowe na słonecznym balkonie

Na zachodnim balkonie mogą spędzić lato rośliny doniczkowe, które pochodzą z Europy Południowej lub tam rosną w gruncie jako ozdobne rośliny wieloletnie. Mam na myśli pięknie kwitnący oleander i pnącą bugenwillę, szarozieloną oliwkę oraz wszelkie rośliny cytrusowe. Ich owoce będą tu miały świetne warunki do dojrzewania w słońcu i nabierania słodyczy.

Większe okazy lepiej przywiązać do balustrady (wiatr!).

Skomentuj:

Kwiaty na balkon zachodni