Kwiaty na zacieniony balkon
Zacieniony balkon, do którego gorące promienie nie mają dostępu, to idealny kącik na upalne dni. Nie tylko dla nas, ale także dla roślin, które nie lubią nadmiaru słońca.
Kluczem do sukcesu jest dobór odpowiednich gatunków, które znoszą zacienione miejsca i niedostatek światła słonecznego. Wbrew pozorom jest ich sporo. Wiele z nich potrafi zachwycająco kwitnąć. Są też cieniolubne rośliny o pięknych i okazałych liściach.
Jakie kwiaty na zacieniony balkon
- Najokazalsze kwiaty w jaskrawych odcieniach barwy różowej, żółtej, pomarańczowej, czerwonej lub białe ma begonia bulwiasta.
- Równie piękne, lecz o mniejszej gamie kolorów (brakuje żółtych), za to znacznie liczniejsze, tworzy niecierpek Walleriana i nowo- gwinejski.
- Znakomicie kwitnie do jesiennych przymrozków błękitny skrętnik 'Blue Fountain'.
- Dość dobrze znosi niedostatek słońca także biała bakopa, niebieska lobelia przylądkowa i żółty lub czerwony kroplik (Mimulus).Trzeba się jednak liczyć z tym, że im cień głębszy, tym kwiatów pojawi się mniej.
- W odcieniach bieli i różu, czerwieni i fioletu tworzy kwiaty fuksja. Z odmian o sztywnych pędach formuje się zgrabne krzaczki lub małe drzewka, natomiast te o wiotkich łodygach polecane są do wiszących pojemników. W chłodnym pomieszczeniu możemy je przechować przez zimę i uprawiać latami.
- W bardzo głębokim cieniu doskonale sprawdzają się małe krzewy hortensji, której oryginalne i okazałe kwiatostany stopniowo zielenieją lub czerwienieją, a potem ładnie zasychają.
Kwiaty balkonowe na zacieniony balkon
Postarajmy się ozdobić balkon także pięknymi liśćmi. W cienistych zakątkach szczególnie efektownie wyglądają te z białymi, żółtymi lub srebrnymi, deseniami.
- Wśród tolerujących brak światła gatunków najbardziej barwne są koleusy.
- Bardzo ozdobnymi liśćmi charakteryzuje się też nowa grupa niecierpków Suspatiens. Są wyjątkowo okazałe, bardzo kolorowe i mniej kapryśne niż wcześniejsze, dobrze nam znane odmiany.
- Również domowa zielistka (Chlorophytum) i trzykrotka mogą spędzać wakacje na powietrzu.
- Śmiało sięgajmy po ogrodowe byliny, przede wszystkim hosty, żurawki i tiarelle o jasnych liściach.
- Jako roślinę do wiszących koszyków wykorzystujmy gajowiec żółty (Lamium galeobdolon), na którym malują się srebrzyste desenie.
- Do dyspozycji mamy również sporo zimozielonych krzewinek i krzewów, które zdobią balkon niemal cały rok. Godna polecenia jest trzmielina Fortune'a. Jej zielono-białe odmiany jesienią dostają "rumieńców", bo pojawiają się na nich amarantowe przebarwienia, które tworzą ciepły akcent w chłodnej scenerii.
- W balkonowych kompozycjach dobrze sprawdza się także barwinek pospolity i runianka japońska.
- W cieniu poradzą sobie niektóre zielone iglaki (złociste potrzebują więcej światła), szczególnie niskie odmiany żywotników, choiny kanadyjskiej, świerka białego i cisa.
- Po ścianach może piąć się winobluszcz lub bluszcz. Ale nie przesadzajmy z zielenią, bo nadmiernie zacieni balkon.
Zalety cienistego balkonu
- Latem na osłoniętym przed palącym słońcem balkonie temperatura jest bardziej wyrównana, a powietrze mniej wysuszone. Ziemia w skrzynkach i donicach nie przegrzewa się i dłużej zatrzymuje wilgoć. Rośliny mogą prawidłowo się rozwijać i nie trzeba ich tak często podlewać jak na balkonach o wystawie południowej.
- Zimą bylinom i krzewom, w czasie mrozów, rzadziej niż w słońcu zagraża susza (szczególnie zimozielonym gatunkom), gdy z zamarzniętej ziemi korzenie nie mogą pobierać wody. W cieniu rośliny nie parują intensywnie, więc wilgoci starcza im na dłużej.
- Ocienione okazy wiosną nie budzą się i nie rozhartowują za wcześnie. Natomiast roślinom stojącym na słońcu soki zaczynają krążyć już w lutym, co zwykle powoduje uszkadzanie ich tkanek w czasie mroźnych nocy.
- Więcej o:
- balkon
Bratki, hiacynty, stokrotki. Kwiatami powitaj wiosnę. Kwiaty na balkon i do ogrodu
Chryzantemy w doniczkach. Jesienne dekoracje na balkonie
Z czym łączyć wrzosy na tarasie? Kompozycje na taras i balkon
Tuje w donicach na zimę czyli jak zabezpieczyć na zimę iglaki w pojemnikach
Zabudowa balkonu w bloku - plusy i minusy
Zioła na balkonie, czyli jakie zioła można uprawiać na balkonie
30 pomysłów jak urządzić przestrzeń do wypoczynku na tarasie i balkonie
Kwiaty balkonowe. 10 hitów wśród roślin doniczkowych na balkon