Begonia zimowa (Begonia elatior). Jak uprawiać begonie w domu

Alicja Gawryś, KJT

Begonia zimowa może świecić przykładem innym roślinom doniczkowym, bo niestrudzenie przez cały rok rozwija wciąż nowe kwiaty.

ODMIANY MIESZAŃCOWE begonii zimowej mają wzniesione pędy z licznymi kwiatostanami. Potrafią kwitnąć nieprzerwanie przez kilka miesięcy.
ODMIANY MIESZAŃCOWE begonii zimowej mają wzniesione pędy z licznymi kwiatostanami. Potrafią kwitnąć nieprzerwanie przez kilka miesięcy.
Fot. Flora Press

Najwięcej kwitnących okazów begonii zimowej (Begonia elatior) pojawia się w kwiaciarniach jesienią i zimą, chociaż właściwie roślina dostępna jest w sprzedaży przez cały rok. W mieszkaniu radzi sobie świetnie, nie tracąc urody przez długie miesiące. A jeśli nawet na jakiś czas przestanie kwitnąć, wystarczy ją przyciąć, żeby szybko wróciła do formy. Begonia zimowa łatwo odzyskuje wigor i zawiązuje nowe pąki. Nie można jednak uznać jej za długowieczną - zwykle żyje w domu maksymalnie 2 lata.

Begonia elatior jest mieszańcem otrzymanym przez człowieka. W jej powstaniu brało udział wiele gatunków i krzyżówek begonii, w naturze występujących głównie w Ameryce Południowej i Środkowej. Hodowcy ciągle zaskakują nas nowymi odmianami o ciekawych kwiatach.

Jak wygląda begonia zimowa

Kwiaty begonii zimowej są kuliste (o średnicy 2,5-3 cm), wypełnione licznymi płatkami, które widziane pod światło wydają się szkliste i lśniące. U niektórych odmian mają postrzępione brzegi. Paleta barw tego gatunku jest ciepła, dominują w niej różowości, czerwienie, odcienie żółtego, pomarańczowego i łososiowego. Najciemniejsze płatki występują w wersji karminowej, a najjaśniejsze - w białej, z lekko zaróżowionymi brzegami.

Kwiaty skupione są na wierzchołkach łodyg i jest ich tak wiele, że przysłaniają ładne liście - niemal okrągłe, zielone bądź zaczerwienione.

Rośliny w chwili kupna mają średnicę około 25 cm, w miarę wzrostu mogą osiągać 40 cm. Ich wzniesione pędy są grube i mięsiste, a przy tym łamliwe. Magazynują wodę, co daje nam wskazówkę, że nie lubią nadmiernego podlewania, które może powodować ich gnicie.

W jakim miejscu postawić begonię 

Jesienią i zimą powinniśmy zapewnić begonii jak najlepszy dostęp do naturalnego światła słonecznego. Zważywszy, że o tej porze roku dni są krótkie i często pochmurne, roślina powinna stać na parapecie. Jeśli otwieramy okno w mroźny dzień, begonię trzeba osłonić.

Gdy dnia przybywa i promienie stają się coraz mocniejsze, begonię przenosimy w miejsce, do którego docierać będzie dużo światła rozproszonego. W północnym pokoju roślina może nadal stać na parapecie.

Begonia zimowa należy do gatunków, które dobrze znoszą suche powietrze w mieszkaniu, ma bowiem grubą skórkę na liściach zabezpieczającą przed nadmierną utratą wody. Nie stawiajmy jej tylko nad kaloryferem. Nie należy begonii także zraszać - tego roślina bardzo nie lubi.

Okazy kwitnące lub tylko zdobne w liście można na całe lato wynieść na balkon czy taras i ustawić w lekko zacienionym miejscu. Trzeba jednak mieć na uwadze wrażliwość begonii na chłód, kiedy więc nocami (zwyk-le już we wrześniu) temperatura spada poniżej 10°C, zabierzmy rośliny do domu.

Uprawa i pielęgnacja begonii zimowej

Światło

Najlepsze jest rozproszone. Zbyt silne słońce wywołuje plamy na liściach i kwiatach.

Temperatura

Rośliny najdłużej kwitną w temperaturze 18-20°C. Chłód (poniżej 10°C) jest dla nich szkodliwy, zwłaszcza przy zbyt mokrym podłożu.

Woda

Rośliny najlepiej podlewać tak, by podłoże było stale lekko wilgotne, ale nie nazbyt mokre, bo wtedy gniją korzenie i podstawy pędów. Krótkotrwała susza nie czyni roślinie większej szkody, ale gdy się przedłuża, kwiaty przedwcześnie opadają. Letnią wodę wlewamy na podstawkę, a po ok. 30 minutach jej pozostałości usuwamy. Starajmy się nie moczyć kwiatów.

Podłoże

Powinno być lekkie, przepuszczalne, o odczynie lekko kwaśnym. Begonii w trakcie kwitnienia nie przesadzamy. Zbieg ten wykonujemy, gdy doniczka stanie się za ciasna.

Nawożenie

Gdy begonia kwitnie zimą, zasilamy ją raz na 3-4 tygodnie tzw. nawozem zimowym do kwiatów doniczkowych. Podczas kwitnienia w okresie wiosenno-letnim stosujemy odżywki do gatunków kwitnących. Dostępny jest także specjalny nawóz do begonii.

Inne zabiegi pielęgnacyjne

Usuwamy zasychające kwiaty. Gdy roślina zakończy kwitnienie, skracamy jej pędy do 12-15 cm. Kiedy po kilku tygodniach wznowi wzrost, ponownie zaczynamy ją nawozić.

Jeśli chcemy posadzić begonię w kompozycji z innymi roślinami, zagłębiamy ją w podłożu wraz z doniczką. Liście begonii nie powinny przylegać do innych, bo wtedy łatwo o infekcję szarą pleśnią.

Skomentuj:

Begonia zimowa (Begonia elatior). Jak uprawiać begonie w domu