Jak przyśpieszyć kwitnienie begonii i pacioreczników
Jak przyśpieszyć kwitnienie begonii bulwiastych i pacioreczników? Zwykle sadzę je w gruncie w maju, po ostatnich przymrozkach, i wtedy zakwitają w środku lub pod koniec sezonu. Czy jest jakiś sposób, by skłonić je do szybszego kwitnienia? Ewa S.
Są jednak sposoby, by skłonić je do wcześniejszego zawiązania pąków. Wystarczy pobudzić je do życia, czyli podpędzić. W tym celu sadzimy rośliny do doniczek już w marcu. Pojemniki ustawiamy w jasnym pomieszczeniu o temperaturze 15-18°C. Podłoże powinno być dość żyzne, przepuszczalne, wilgotne.
Zanim nadejdzie pora sadzenia w ogrodzie lub w pojemnikach na tarasie, rośliny zdążą podrosnąć. Na rabacie zakwitną o kilka tygodni szybciej niż przy tradycyjnym sposobie uprawy.
Acidantera dwubarwna (Acidantera bicolor). Dorasta do 100 cm wysokości. Ma mieczowate liście, a latem pachnące kwiaty. Pod ziemią znajduje się bulwa. Roślina wymaga dużo słońca i lekkiej, przepuszczalnej gleby.
Cantedeskia Rehmanna (Zantedeschia rehmannii). Z uśpionej bulwy wyrastają na wiosnę duże liście, a na mięsistych pędach o długości 45 cm - kwiatostany złożone z kolby i barwnej pochwy, która - zależnie od odmiany - może być różowa, purpurowa, żółta, pomarańczowa lub ceglasta. Podziwiamy je przez całe lato. Roślina lubi słoneczne miejsca i wilgotne próchniczne podłoże.
Begonia bulwiasta (Begonia tuberhybrida). Tworzy bulwę, mięsiste pędy (ok. 30 cm) i sercowate liście. Kwiaty pojawiają się przez całe lato. Gatunek ten dobrze rośnie w półcieniu, w próchnicznym podłożu.
Dalia ogrodowa (Dahlia hybryda). Odmian dalii są setki, od niskich po dwumetrowe. Kwiatostany występują w wielu kolorach. Pędy (od 30 cm do 1,5 m) wyrastają z bulwiastych korzeni. Dalie potrzebują słońca i żyznej ziemi.
Paciorecznik ogrodowy (Canna edulis). Rośnie okazale (do 100-150 cm). Latem tworzy duże kwiaty w ciepłych barwach. Roślinę zdobią także eliptyczne liście. W ziemi rośnie kłącze. Roślina lubi słoneczne miejsca i żyzną glebę.
Tygrysówka pawia (Tigridia pavonia). Jej oryginalne kwiaty podziwiamy w lipcu i sierpniu. Substancje zapasowe gromadzą się w cebuli. Tygrysówka potrzebuje dużo słońca i piaszczysto-gliniastej gleby. Nie znosi suszy.
- Więcej o:
Dlaczego begonia nie kwitnie
Rośliny na obwódki rabat
Co zrobić, by dwukolorowa monstera miała jasno wybarwione liście?
Na co choruje forsycja? [Porady eksperta]
6 sposobów na pielęgnację róż jesienią i zimą
Uciążliwa "miniaturka koniczyny"
Dlaczego rokitnik nie owocuje?
Skorupki jajek — pod jakie rośliny je stosować? Poradnik