Zobacz koniecznie Park Natolin - co się kryje za murami?
Park Natoliński w Warszawie to miejsce tajemnicze - jedno z najpiękniejszych. Jest otwarty tylko przez niewielką część roku.
Otwarcie Parku Natolińskiego dla zwiedzających
Park Natoliński w Warszawie zajmuje ponad sto hektarów (dla porównania Łazienki Królewskie to "zaledwie" 76 ha). Skryty za murami park i pałac widziało niewielu warszawiaków. Dlaczego?
Trudno uwierzyć, że od lat 90. dostęp dla zwiedzających jest mocno ograniczony. Ma tu siedzibę Centrum Europejskie. Jako argument takiego stanu podaje się ochronę zespołu pałacowo-parkowego... Park Natoliński można obejrzeć w wyznaczone dni roku, po wykupieniu biletu i w towarzystwie przewodnika. Jak podaje oficjalna strona Parku - bilety można kupić w warszawskim biurze PTTK "Trakt" przy ul. Kredytowej 6 (www.trakt.com.pl). Wejście od ul. Nowoursynowskiej 84.
Jest jednak - o czym nie wszyscy wiedzą - możliwość zwiedzania parku za darmo, po wcześniejszym zapisaniu się na listę chętnych - więcej informacji na stronie Dzielnicy Ursynów
Więcej informacji o parku: www.natolin.edu.pl
Otwarcie Parku Natolińskiego dla zwiedzających. Pałac w Natolinie, elewacja ogrodowa.
Pałac w Natolinie, elewacja ogrodowa.
Pałac jest dziełem kilku wybitnych architektów. Zaprojektował go w stylu klasycystycznym Szymon Bogumił Zug na zlecenie Augusta Czartoryskiego, zmarłego tuż po ukończeniu budowy, w 1782 roku. Majątek odziedziczyła po nim córka Elżbieta Lubomirska, a następnie jej córka Aleksandra. Mąż Aleksandry, Stanisław Kostka Potocki - zasłużony działacz epoki oświecenia, a także architekt amator - z zaangażowaniem zajął się nową posiadłością. Z pomocą architekta Jana Piotra Aignera przebudował pałac, który odtąd miał służyć jego synowi Aleksandrowi jako letnia rezydencja. Aleksander dokonał kolejnych zmian, m.in. zlecił wybitnemu architektowi Henrykowi Marconiemu zaprojektowanie wielu parkowych budowli.
Później posiadłość przeszła w ręce Branickich. W czasie wojny, po upadku Powstania Warszawskiego, zdewastowały ją wojska niemieckie. Po 1945 roku majątek przejęło państwo, ograniczając się do odbudowy pałacu. Mieszkał w nim prezydent Bolesław Bierut, potem bywał tu premier Józef Cyrankiewicz z Niną Andrycz. W 1991 roku przekazano go Kolegium Europejskiemu, elitarnej uczelni kształcącej kadry na potrzeby Unii Europejskiej.
Otwarcie Parku Natolińskiego dla zwiedzających - Kolumnada Salonu Otwartego
Park Natolin. Kolumnada Salonu Otwartego.
Rozpościera się stąd piękny widok na pradolinę Wisły. Salon otwarty latem służył jako główne, reprezentacyjne pomieszczenie pałacu. Prowadziły do niego drzwi z letniego tarasu i z bawialni i jadalni.
Otwarcie Parku Natolińskiego dla zwiedzających. Plafon w Salonie Otwartym
Park Natolin w Warszawie. Plafon w Salonie Otwartym.
Malowidło Vincenzo Brenny, malarza i architekta, sprowadzonego z Włoch przez Augusta Czartoryskiego. Zostało odkryte pod warstwą farby w trakcie prac konserwatorskich prowadzonych po wojnie przez Jana Zachwatowicza i Stanisława Lorentza.
Otwarcie Parku Natolińskiego dla zwiedzających. Rzeźba gryfa
Park Natolin w Warszawie. Rzeźba gryfa.
Dwa gryfy - czyli mityczne zwierzęta o ciele lwa i skrzydłach oraz głowie orła - siedzące na przypałacowym tarasie wyszły spod ręki warszawskiego rzeźbiarza i kamieniarza Józefa Mantzla
Otwarcie Parku Natolińskiego dla zwiedzających. Górny park przy tarasie pałacowym
Park Natolin w Warszawie. Górny park przy tarasie pałacowym
Rosnące tu gigantyczne dęby pamiętają czasy Jana III Sobieskiego, a niektóre nawet średniowiecza. Pond tysiąc drzew uznano za pomniki przyrody! Jeden z takich ostańców, dąb szypułkowy Mieszko I, rośnie przy ul. Nowoursynowskiej, przylegającej do parku. Obwód jego pnia przekracza 8 m, a wiek - według ostatnich szacunków - wynosi ok. 600 lat
Otwarcie Parku Natolińskiego dla zwiedzających. Pałac w Natolinie
Park Natolin w Warszawie. Pałac
Z tej perspektywy - z lotu ptaka - widać urozmaiconą rzeźbę terenu parku, położonego na Skarpie Wiślanej.
Po narodzinach Natalii Potockiej w 1807 roku rodzice - Anna Tyszkiewicz i Aleksander Potocki - zmienili nazwę posiadłości z Bażantarni na Natolin (tak nazywa się także część Ursynowa, w której znajduje się park). Piękna Natalia żyła zaledwie 23 lata. Zmarła w rok po ślubie z księciem Romanem Sanguszką, kilka miesięcy po urodzeniu córki.
Jej sarkofag został w czasie II wojny zniszczony przez hitlerowców, którzy ćwiczyli na nim strzelanie. Teraz na szczęście po zniszczeniach nie ma śladu
Park Natoliński. Świątynia Dorycka
Inspiracją dla tej klasycystycznej budowli miała być świątyni Posejdona w greckim Paestum. Powstała w 1834 roku, według projektu znakomitego architekta Henryka Marconiego, autora większości parkowych budowli w Natolinie.
Most w stylu romantycznym, także autorstwa Marconiego. Od sierpnia zaczęto renowację mostu, wpisanego - podobnie jak inne tutejsze budowle - do rejestru zabytków
Dolny park od 1991 roku jest rezerwatem przyrody. Długi staw z wyspą, położony tuż pod skarpą, stanowi jego ozdobę i siedlisko licznie zamieszkujących park ptaków.
Ruiny projektu Marconiego pochodzą z 1832 roku. Zbudowano je z cegły i łamanego granitu. Przywodzą na myśl budowle w słynnej Arkadii - romantycznym parku w stylu angielskim założonym przez Helenę Radziwiłłową.
Wozownia ze stajnią, podobnie jak domy dozorców i oficyna, pochodzą z początków XIX wieku i są dziełem Jana Piotra Aignera
- Więcej o:
Najpiękniejsze ogrody w Polsce
Rośliny na słońce i suszę. Co posadzić przy płocie lub na rabacie w pełnym słońcu?
Ogrody Ulricha przywrócone mieszkańcom Warszawy. Zabytkowe szklarnie znów będą tętnić życiem!
Magiczny ogród w Janowcu dla dzieci i dorosłych
Ogród japoński we Wrocławiu
Piękny ogród - w krainie kwitnących azalii
Ogród z basenem w tle
Ogrody papieskie Rocher des Doms pod mostem w Avignon