Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ogród japoński we Wrocławiu

Alicja Gawryś

W sercu wrocławskiego Parku Szczytnickiego, odnajdziemy autentyczny ogród z Kraju Kwitnącej Wiśni.

Pogoda wiosną sprawia czasem niespodzianki. Tu spóźniony śnieg obsypał kwitnące pędy wiśni.
Pogoda wiosną sprawia czasem niespodzianki. Tu spóźniony śnieg obsypał kwitnące pędy wiśni.
fot. Lilianna Sokołowska

Sztuka ogrodów japońskich opiera się na harmonii elementów natury: wody, ziemi, roślin i kamieni. Muszą być one starannie dobrane pod względem proporcji, wielkości, kształtów i barw. Do tego dodaje się elementy o charakterze symbolicznym, takie jak drewniane bramy i mostki, kamienne latarenki czy bambusowe fontanny. Wszystko to znajdziemy we Wrocławiu.
Powstanie Ogrodu Japońskiego ma związek z Wystawą Światową zorganizowaną tam w 1913 r. Z czasem ogród podupadł, dopiero w 1997 r. polsko-japońska ekipa przeprowadziła prace renowacyjne (kierował nimi prof. Ikuya Nishikawa). Niestety, wkrótce po otwarciu nadeszła katastrofalna powódź, podczas której ogród trzy tygodnie znajdował się pod wodę. Znów konieczna była odbudowa...
Teraz, po 20 latach od jej przeprowadzenia, rośliny (a są to gatunki typowe dla Kraju Kwitnącej Wiśni) podrosły i obiekt zachwyca o każdej porze roku. Uznano go zresztą za unikat w skali europejskiej.
Ogród jest czynny codziennie od 1 kwietnia do 31 października, w godzinach 9-19. Bilety: normalny 4 zł, ulgowy 2 zł, roczny karnet 20 zł. Więcej informacji na: ogrod-japonski.wroclaw.pl.  

Skomentuj:

Ogród japoński we Wrocławiu