Bajeczne polskie parki pełne kwiatów

Jeśli nie wiecie, gdzie pojechać w weekend - polecamy wycieczki w urocze miejsca pełne kwiatów.
Zamek w Kórniku Zamek w Kórniku Fot. Monika Mężyńska / wikimedia commons

Zamek i arboretum w Kórniku

Zamek w Kórniku to zabytkowa rezydencja historycznych rodów Górków i Działyńskich, położona w mieście Kórnik, w województwie wielkopolskim. Obecnie siedziba muzeum i Biblioteki Kórnickiej PAN.

Początki zamku sięgają średniowiecza. W ciągu swojej historii zamek był kilkakrotnie przebudowywany i zmieniał styl. Jego obecny kształt pochodzi z połowy XIX wieku, nawiązuje do neogotyku angielskiego i kryje wiele cennych zbiorów.

Strona zachodnia to rozbudowany architektonicznie taras z widokiem na jezioro Kórnickie i "Zwierzyniec".

Strona południowa stanowi najładniejszą partię zamku. Jest zdominowana przez łuk indyjski, wzorowany prawdopodobnie na Pawilonie Królewskim w Brighton, a pośrednio na muzułmańskiej architekturze Indii.

Od strony wschodniej nad zamkiem wznosi się neogotycka wieża, swoją elewacją z czerwonej cegły kontrastująca z resztą zamku, wybudowana dopiero podczas przebudowy zamku przez Tytusa Działyńskiego.

Przy wjeździe do zamku stoją zabytkowe oficyny oraz wozownia.

Ogród przy zamku założyła w XVIII w. Teofila z Działyńskich Szołdrska-Potulicka. Pierwotnie był to ogród w stylu francuskim. Ówczesna właścicielka założyła również szkółki drzew oraz zwierzyniec z egzotycznymi roślinami i zwierzętami. Po przebudowie w XIX w. przez Tytusa Działyńskiego powstało tu arboretum.

Rośnie w nim ponad 3000 różnych gatunków i odmian wyjątkowych drzew i krzewów. Wiosną park wygląda szczególnie malowniczo i tonie w kolorach i zapachach tysięcy kwiatów.

Arboretum w KórnikuFot. Romek 79 / wikimedia commons

Arboretum w KórnikuFot. pjahr / wikimedia commons

 

Zobaczcie film o Arboretum

Arboretum w Kórniku from Instytut Dendrologii on Vimeo.

Arboretum w Rogowie. Grupa azalii. Na pierwszym planie azalia 'Freya' Arboretum w Rogowie. Grupa azalii. Na pierwszym planie azalia 'Freya' Piotr Banaszczak / Arboretum w Rogowie

Arboretum w Rogowie

Arboretum SGGW w Rogowie (woj. łódzkie) - należy do grupy najcenniejszych i największych tego typu ogrodów w Europie. Zawiera jedną z najbogatszych kolekcji gatunków i odmian drzew i krzewów.

 

Wiosna w arboretum w RogowiePiotr Banaszczak

Ogród-park składa się między innymi z leśnych terenów doświadczalnych, kolekcji dendrologicznych, alpinarium, a także muzeum przyrodniczo-leśnego. Najpiękniej park wygląda wiosną - gdy kwitną drzewa, krzewy i byliny, a także jesienią - gdy przebarwiają się liście i owoce.

 

Staw w arboretum w RogowiePiotr Banaszczak

Alpinarium na terenie arboretum w Rogowie. Na pierwszym planie floks szydlastyFot. Piotr Banaszczak / Arboretum w Rogowie

 

Na terenie parku znajduje się sklepik, w którym można kupić sadzonki roślin. Podczas licznych imprez organizowane są kiermasze roślin, porady specjalistów i wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych.

Adres: ul. Leśna 1, Rogów

Godziny otwarcia:

pon.-pt.: 7:00 - 18:00
sob.-niedz. i święta (Boże Ciało): 10:00 - 20:00

Więcej informacji o arboretum w Rogowie

Lokalizacja arboretum w RogowieFot. mapy google

Ogród Japoński we Wrocławiu Ogród Japoński we Wrocławiu Fot. Lilianna Sokołowska

Ogród japoński we Wrocławiu

W stolicy Dolnego Śląska można obejrzeć największy w Polsce ogród w stylu japońskim. Powstał już przed I wojną światową z okazji Wystawy Światowej, według pomysłu hrabiego von Hochberga. W jego projektowaniu i zakładaniu brali udział specjaliści z Japonii. Obecny wygląd ogród zawdzięcza rewaloryzacji, którą podjęto w latach 90. XX wieku we współpracy z ambasadą Japonii. Zachowano pierwotny plan i stary układ ścieżek. Wokół rozległego stawu z łukowatym mostem wybudowano kaskady wodne i system strumieni, postawiono pawilony, bramy i latarenki.

 

Brama główna sukiya-mon ogrodu japońskiego we WrocławiuFot. PuchatechK / wikimedia commons

 

Rośnie tu kilkadziesiąt gatunków wywodzących się z flory Japonii - m.in. klony, irysy, bambusy, glicynie. Kompozycje roślinne zachwycają harmonią o każdej porze roku. Ogród Japoński stanowi atrakcję Parku Szczytnickiego, na terenie którego się mieści. Wizyta w nim to prawie jak wyprawa do Kraju Kwitnącej Wiśni.

 

Teren Parku Szczytnickiego, Wrocław wejście od ul. Mickiewicza

Czynne: 1 kwietnia - 31 października w godz. 9-19

Więcej informacji: www.wroclaw.pl/ogrod.

Fritz von Oheimb zaprojektował swój ogród z prawdziwie malarskim zacięciem. Na zdjęciu - cała gama odmian azalii w arboretum w Wojsławicach Fritz von Oheimb zaprojektował swój ogród z prawdziwie malarskim zacięciem. Na zdjęciu - cała gama odmian azalii w arboretum w Wojsławicach Fot. Lilianna Sokołowska

Arboretum w Wojsławicach

Bajeczny ogród założony przez Fritza von Oheimb w 1890 r gromadzi największą w Polsce kolekcję rododendronów i azalii.

Łagodne wzgórza, zaciszne cieniste wąwozy i kilka stawów połączonych strumieniem tworzy mikroklimat, który, w połączeniu z żyzną lessową glebą, wyjątkowo służy tym wymagającym roślinom.

Pośród kilku tysięcy drzew i krzewów, m.in. 300-letnich dębów i cisów, ciekawostką jest cedr libański wysoki na 20 metrów, liczący pół wieku - najstarszy i najbardziej okazały w Polsce, pierwszy, który udało się u nas aklimatyzować. Do wojsławickich osobliwości należy także metasekwoja chińska o miękkich, jasnozielonych igłach opadających na zimę, głowocis japoński, kaningamia chińska przypominająca araukarię, cedrzyniec kalifornijski (pachnie podobnie jak cedr, stąd nazwa), mamutowiec olbrzymi o wykręconych konarach przypominających kły mamuta (gatunek wpisany na Światową Czerwoną Listę Roślin Zagrożonych, w naturze występuje tylko na małym obszarze w górach Sierra Nevada w Kalifornii) czy posadzona jeszcze przez Oheimba unikatowa sośnica japońska, którą ściągał z Azji.

 

Złotokap, arboretum WojsławiceFot. Lilianna Sokołowska

 

Ogród wygląda pięknie przez cały rok, ale w maju i czerwcu - gdy kwitną różaneczniki i azalie wprost zapiera dech w piersiach.

Położenie

Wojsławice położone są 50 km na południe od Wrocławia i 2 km, na wschód od historycznej Niemczy, na obszarze chronionego krajobrazu Wzgórz Strzelińsko-Niemczańskich.

 

Wojsławice - lokalizacjaFot. mapy google

 

Adres:

Wojsławice 2, 58?230 Niemcza

Więcej informacji o arboretum w Wojsławicach

Park w Arkadii k. Łowicza Park w Arkadii k. Łowicza Fot. Wojciech Surdziel / Agencja Gazeta

Arkadia

Arkadia koło Łowicza to prawdziwy klejnot w stylu romantycznym. Oddalona jest o 4 km od Nieborowa, gdzie znajduje pałac Radziwiłłów, także wart zwiedzania. Park w stylu sentymentalnym pod koniec XVIII w. zaczęła tworzyć księżna Helena z Przeździeckich Radziwiłłowa. Dziś zajmuje on 14 ha. Zamiast wyszukanych rabat znajdziemy tu kobierce dzikich ziół oraz typowe dla sentymentalnych ogrodów nastrojowe ruiny zatopione we wspaniałym naturalnym drzewostanie. Spacerując krętymi ścieżkami, kolejno odkrywamy Domek Gotycki, Łuk Kamienny, Dom Murgrabiego, Świątynię Diany, Akwedukt, Przybytek Arcykapłana, Mur z Hermami, Grotę Sybilli. Przez park przepływa rzeczka Skierniewka, która tworzy staw z dwoma wyspami. Podziwiać też można piękne widoki na rozległe łąki. Przy okazji wizyty w Arkadii warto zwiedzić sąsiedni park i muzeum w Nieborowie.

Akwedukt na Skierniewce. ArkadiaFot. Meteor2017

Więcej o: