Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ogród w odcieniach błękitów

Jolanta Zdanowska

Rabaty z niebieskich kwiatów warto zakładać w niewielkich ogródkach, ponieważ ten kolor tworzy wrażenie głębi i oddalenia.

10.07.2008 LONDYN HAMPTON COURD PALACE WYSTAWA KWIATOW I OGRODOW FLOWER SHOW 2008 FOT. ARKADIUSZ SCICHOCKI / AGENCJA GAZETA
Aranżacje ogrodów. Kwiaty w odcieniach błękitu. Kontrastowe połączenie niebieskiej szałwii omszonej z białą hortensją
Fot. Arkadiusz Scichocki / AG
Kolor niebieski ma wielką siłę oddziaływania. Łagodzi stresy i napawa optymizmem. Wielu miłośników kwiatów zaskakuje odkrycie, że po męczącym dniu, podczas spaceru po ogrodzie, szukają wzrokiem błękitnych wysepek i zupełnie bezwiednie zatrzymują się na dłużej najczęściej przy kwiatach niebieskich.

Nic w tym dziwnego, ponieważ kolor niebieski odpręża i uspokaja. W ogrodzie zapracowanego i zestresowanego człowieka powinna więc koniecznie znaleźć się błękitna rabata.

Przez cały rok mogą nam towarzyszyć najwspanialsze odcienie koloru niebieskiego. Najwięcej niebieskich kwiatów pojawia się wiosną. Latem i jesienią czysty kolor niebieski niezbyt często zdobi ogrodowe grządki, ale za to paleta barw kwiatów zawiera wiele odcieni pokrewnych - liliowych i fioletowych. Piękne kształty kwiatów to kolejny walor, którym mogą nas obdarować rośliny kwitnące na niebiesko. Tojad, orliki, kosaćce zaskakują niepowtarzalną urodą. Odcienie koloru niebieskiego tracą znacznie na intensywności, gdy kwitnące byliny rosną pojedynczo. Dlatego lepiej jest obsadzić całą grządkę dużą ilością różnych gatunków i odmian roślin o błękitnych kwiatach. Starannie dobrane odcienie i formy kwiatów sprawią, że niebieska rabata zachwycać nas będzie przez cały sezon.

Dobrym pomysłem jest łączenie błękitu z innymi mocnymi kolorami (np. żółtym), które przez kontrast wzmacniają jego siłę. Także w tym przypadku warto grupować większe ilości roślin jednego gatunku.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o ogrodach: encyklopedia roślin, porady ekspertów, zdjęcia pięknych ogrodów w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Ogród w odcieniach błękitów