Rabata skalna

Posadzone między kamieniami kępy roślin rozrosną się szybko i już po kilku sezonach stworzą atrakcyjną skalną kompozycję.
Rabata sklana Rabata sklana Fot. Flora Press/MAP

Rabata sklana

Oto ciekawie urządzona skalna rabata w kształcie trójkąta - suchy murek wykonany z łamanego kamienia oraz nieregularne plamy roślin wyglądają bardzo naturalnie. W kompozycji przeważają gatunki kwitnące na różowo i fioletowo, szczególnie efektowne na tle gęstych liściastych krzewów rosnących w sąsiedztwie. Na brzegach i w szczelinach między kamieniami posadzono kępki jasno- i ciemnoróżowego żagwinu, ożywione żółtymi plamami kwitnącej kokoryczy. Są ładną oprawą dla umieszczonych centralnie roślin w dwóch odcieniach fioletu - jaśniejszych szafirków i ciemnej dąbrówki rozłogowej, której liście od wiosny do jesieni będą okrywać podłoże. Obok białej kępy ubiorka wiecznie zielonego umieszczono drobny hiacyncik hiszpański (warto pamiętać, że niepozornie wyglądający ubiorek w dobrych warunkach może się rozrosnąć nawet na szerokość 1,5 m). Centralne miejsce z przodu rabaty zajmuje strzyżony bukszpan w doborowym towarzystwie kosaćców i paproci - języcznika zwyczajnego. Zielona plama liści na zdjęciu to aster alpejski, który zakwitnie dopiero w maju, gdy szafirki zaczną przechodzić w stan spoczynku, a ich liście zaschną. Z tyłu, w cieniu magnolii, widać wyższe gatunki: orliki, brunerę i penstemon. Na tym trójkątnym skalniaku kamieni jest niewiele - do roślin można sięgnąć z każdej strony, nie będzie więc kłopotu z ich pielęgnacją.

rabata skalna rabata skalna Rys. Grażyna Rodziewicz

Rośliny na rabacie

1. Magnolia (Magnolia)

2. Orlik ogrodowy (Aquilegia ×hybrida)

3. Brunera wielkolistna (Brunnera macrophylla)

4. Penstemon (Penstemon)

5. Ubiorek wieczniezielony (Iberis sempervirens)

6. Hiacyncik hiszpański (Hiacynthoides hispanica)

7. Żagwin ogrodowy (Aubrieta ×cultorum) 'Swan Red'

8. Dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans)

9. Żagwin ogrodowy (Aubrieta ×cultorum)

10. Szafirek (Muscari)

11. Aster alpejski (Aster alpinus)

12. Języcznik zwyczajny (Phyllitis scolopendrium)

13. Kosaciec (Iris)

14. Bukszpan wieczniezielony (Buxus sempervirens) 'Rotundifolia'

15. Kokorycz żółta (Corydalis lutea)

Fot materiały prasowe/ Fot materiały prasowe/ Fot materiały prasowe/Fot. Zbigniew Pindel]

Co można zmienić

Taką rabatę warto wzbogacić o gatunki kwitnące latem, dzięki czemu skalniak dłużej będzie kolorowy i pełen życia. I tak żagwin może w części zastąpić rozwar wielkokwiatowy (Platycodon grandiflorus) kwitnący od lipca do września. Obok szafirków posadźmy goździki ('Leuchtfunk' lub Alwooda), które doskonale radzą sobie na skalniakach.

Na zdjęciu powyżej:

1. Goździk Alwooda 'Alpinus'

2. Rozwar wielkokwiatowy

3. Goździk kropkowany 'Leuchtfunk'

Sosna górska 'Mops' Rozchodnik Sosna górska 'Mops' Rozchodnik Fot. Shutterstock/

Rozchodnik, sosna górska

Przestrzenie między kamieniami wypełnijmy rozchodnikiem o żółtych liściach. Magnolię z powodzeniem zastąpi mało wymagająca kalina koralowa, a bukszpan - sosna górska 'Mops'.

Na zdjęciu powyżej:

1. Rozchodnik

2. Kalina koralowa

3. Sosna górska 'Mops'

Zobacz także...

Nowoczesne warzywniki - to jest modne - zobacz!

Contemporary courtyard garden with raised vegetable beds and a living wall of Pratia pedunculata SLOWA KLUCZOWE: Beete Beh lter Bepflanzung Blumen Buxus Garten Gem´se Gew´rzpflanzen Hof Kies Kr uter Metall Pl tze Stadt Vierecke anpflanzen bepflanzen beschnitten bl´hend einpflanzen Schotter urban vertikal <bert^pfe Querformat

Fot. Flora Press/The Garden Collection

Pomysł na podłużny balkon

podłużny balon z detalem drewnianym

Fot. Iwona Stawecka

Sposób na ukwiecony balkon

balkonowe kaskady

Fot. Shutterstock/Trudy Simmons

 

 

Więcej o: