Miejski taras na dwóch poziomach

37-metrowy taras na najwyższym piętrze apartamentowca udało się przekształcić w uroczy zakątek, w dodatku dwupoziomowy.
WIDOK Z TRAWIASTEJ WIDOK Z TRAWIASTEJ "PLAŻY" (na antresoli) na tarasową jadalnię. Obie części łączy szeroka drabina. Fot. Fabryka ogrodów

Kącik wypoczynkowy i schowek na rowery na tarasie

Właściciele mieszkania - miłośnicy kąpieli słonecznych - pragnęli stworzyć na tarasie namiastkę plaży. Zależało im ponadto na wydzieleniu kącika do wypoczynku i schowka na rowery, na który brak miejsca w domu. Konieczne było też nadanie nowego wyrazu jednej ze ścian, widocznej z domowego salonu. Bo kto lubiłby podziwiać przez większą część dnia brzydki mur z betonu? Widok z okien miał być efektowny nie tylko w dzień, lecz również w nocy.

Na zdjęciu powyżej: Widok z trawiastej "plaży" (na antresoli) na tarasową jadalnię. Obie części łączy szeroka drabina

Chłodna barwa mebli i donicy z klonem ładnie kontrastuje z kolorem drewna bangkirai, którym wyłożono posadzkę. Chłodna barwa mebli i donicy z klonem ładnie kontrastuje z kolorem drewna bangkirai, którym wyłożono posadzkę. Fot. Fabryka ogrodów

Pomysł na taras

W spełnieniu powyższych życzeń pomogła lokalizacja tarasu na ostatnim piętrze apartamentowca, umożliwiająca włączenie do kompozycji części dachu. Projektantki postanowiły utworzyć na nim "plażę" - wyłożyły go sztuczną trawą i ustawiły na niej leżaki. Z dolnego poziomu tarasu prowadzą tu schodki w formie drewnianej drabiny, z wygodnymi szerokimi stopniami. A pod antresolą znalazło się miejsce na duży schowek na rowery.

Na zdjęciu powyżej: Chłodna barwa mebli i donicy z klonem ładnie kontrastuje z kolorem drewna bangkirai, którym wyłożono posadzkę.

taras na dwóch poziomach taras na dwóch poziomach Fot. Fabryka ogrodów

Zielone obrazy

Betonowa ściana widoczna w okien salonu została wyłożona deskami z modrzewia syberyjskiego. Aby dodać jej uroku, zawieszono na niej "obraz" - miniogródek wertykalny. Po zmierzchu o jej urodzie decyduje odpowiednio dobrane oświetlenie. Właściciele chętnie spędzają czas w tzw. części kanapowej, umeblowanej sofami z modrzewiowych skrzyń wyścielonych poduszkami z wodoodpornego materiału. Mają one otwierane wieka, służą więc za dodatkowe schowki.

Tuż obok znajduje się letnia jadalnia ze stołem i krzesłami, oddzielona od części kanapowej dorodnym klonem palmowym (Acer palmatum) w dużej ceramicznej donicy. Właściciele nie mają czasu zajmować się roślinami - oprócz klonowego drzewka, kwiatów w ogródku wertykalnym i traw ozdobnych (turzyc i miskantów 'Gracillimus') na tarasie nie ma innych roślin. Dzięki temu aranżacja jest oszczędna w wyrazie i mało kłopotliwa.

Wprost z domowego salonu wychodzi się do letniej jadalni. Stamtąd można się wspiąć po drabince na Wprost z domowego salonu wychodzi się do letniej jadalni. Stamtąd można się wspiąć po drabince na "plażę". Po drodze miło przysiąść na skrzyni-sofie. Fot. Fabryka ogrodów

Ogródek pionowy

Ogródek wertykalny (pionowy) to dobre rozwiązanie, gdy chcemy ukwiecić taras czy balkon, na którym nie ma miejsca dla kwiatów. Donice zajmują sporą powierzchnię i mogą przeszkadzać w codziennych czynnościach. Ogródki wertykalne są łatwe w montażu, lecz w naszym klimacie posadzone w nich rośliny łatwo przemarzają. Najlepiej więc uprawiać w nich gatunki sezonowe sadzone każdej wiosny.

Na zdjęciu powyżej: Wprost z domowego salonu wychodzi się do letniej jadalni. Stamtąd można się wspiąć po drabince na "plażę". Po drodze miło przysiąść na skrzyni-sofie.

TARAS prezentuje się efektownie również po zmierzchu. TARAS prezentuje się efektownie również po zmierzchu. Fot. Fabryka ogrodów

Oświetlenie na tarasie

Projektantki radzą - Fabryka Ogrodów, fabryka-ogrodow.pl

Jak sprawić, by taras prezentował się pięknie po zachodzie słońca? Wystarczy umiejętnie dobrane oświetlenie. Najlepiej skupić się na części tarasu widocznej z okien salonu. Tu w wieczornej scenerii uwagę przyciąga ściana, spowita światłem kinkietów. Podkreśla ono ciekawą fakturę modrzewiowych desek, wydobywa z mroku urodę wertykalnego ogródka. U podstawy ściany zainstalowałyśmy halogeny z punktowym światłem, dodające magicznego uroku trawom i klonowi palmowemu.

Na zdjęciu powyżej: Taras prezentuje się efektownie również po zmierzchu.

Więcej o: