Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Pomidory koktajlowe na balkonie - jak sadzić, uprawiać i pielęgnować?

Alicja Gawryś, KJ

Mieszkańcy miast marzący o świeżej zieleninie z własnego ogródka, mogą stworzyć jego namiastkę na balkonie. A jednym z warzyw, które udaje się tu całkiem nieźle są pomidory koktajlowe.

Pomidory koktajlowe
Pomidory koktajlowe
Fot. Shutterstock/Taratun Maryna

Uprawa pomidorów koktajlowych na balkonie - od czego zacząć?

Podpowiadamy, jak uprawiać pomidory koktajlowe na balkonie, by obficie i długo owocowały. Do uprawy pomidorów potrzebny jest balkon słoneczny - na pewno nie północny i nie położony w cieniu drzewa. Konieczne są też duże, co najmniej 5-litrowe pojemniki z otworami w dnie i odpowiednie odmiany. Najlepsze będą niezbyt silnie rosnące i - to ważne - odporne na zarazę ziemniaczaną. Warunki te spełniają polskie, sprawdzone w naszych warunkach odmiany ze wszystkich grup pomidorów - i tych tradycyjnych sałatkowych, i malinowych, i koktajlowych, czyli o drobnych owocach. Warto zwrócić uwagę czy odmiana należy do tzw. samokończących, czyli nie wymaga cięcia, ani formowania.

Pomidory na balkonie - jaka doniczka będzie najlepsza?

Doniczkowe pomidory można posadzić pojedynczo w dużych doniczkach (5 l i więcej), albo po kilka w większych pojemnikach, na przykład drewnianych skrzyniach o głębokości co najmniej 30 cm. Każdy pojemnik musi mieć otwór (odpływ wody).

Pomidory na balkonie - jak przygotować ziemię?

Na dno doniczki sypiemy warstwę drenażu (żwiru, bądź keramzytu). Jako podłoże można kupić ziemię uniwersalną lub ziemię do roślin balkonowych w dużych paczkach (zwykle ma ono odczyn lekko kwaśny i taki jest właściwy). Warto wybrać podłoże zmieszane z nawozem długo działającym. Jeśli nie ma domieszki nawozu, to na dno pojemnika sypiemy kilkucentymetrową warstwę granulowanego obornika (nie ma zapachu i jest suchy).

Pomidory na balkonie - Kupujemy nasiona pomidorów i przygotowujemy rozsadę

Możemy ją uzyskać sami, wysiewając w marcu nasiona (kupione w sklepie!) do skrzyneczek. Kilkutygodniowe siewki pikujemy do pojedynczych małych doniczek i uprawiamy na parapecie aż do maja. Wtedy rozsadę stopniowo przyzwyczajamy do warunków na balkonie, wynosząc na kilka godzin w ciągu dnia i chowając na noc do domu.

Pomidory na balkonie - Rozsada zakupiona w sklepie

Zamiast wysiewać nasiona, czekamy do maja, kiedy to kupujemy rozsadę wyrosłą w szklarni z zakładzie ogrodniczym. Zazwyczaj ma ona zwartą budowę i ciemny kolor zieleni. Takie młode rośliny też trzeba zahartować przed posadzeniem na balkonie.

Pomidory na balkonie - kiedy sadzić

Taką zahartowaną rozsadę sadzimy w pojemnikach na balkonie po 15-tym maja. Wadą samodzielnej uprawy rozsady jest to, że siewki wyciągają się do okna i doniczki trzeba często obracać, by rozsada otrzymywała światło równomierne ze wszystkich stron. Sadzonki pomidorów koktajlowych należy sadzić pozostawiając nad glebą jedynie pierwsze listki.

Jak dbać o pomidory koktajlowe na balkonie?

Oto kilka wskazówek, jak dbać o pomidory koktajlowe na balkonie:

Wybierz odpowiednią donicę: Pomidory potrzebują dużo miejsca w korzeniach, więc wybierz donicę o pojemności co najmniej 10 litrów. Donica powinna mieć otwory odpływowe, aby uniknąć zalewania korzeni.
Wybierz odpowiednią ziemię: Pomidory potrzebują dobrej jakości ziemi, która jest dobrze przepuszczalna i zawiera odpowiednią ilość składników odżywczych. Możesz kupić gotową mieszankę do uprawy warzyw lub przygotować własną mieszankę z torfu, kompostu i piasku.
Wybierz odpowiednie stanowisko: Pomidory potrzebują co najmniej 6 godzin słońca dziennie, więc wybierz miejsce na balkonie, które jest dobrze oświetlone. Unikaj miejsc, gdzie rośliny będą narażone na wiatr lub zbyt wysoką temperaturę.
Podlewanie: Pomidory potrzebują regularnego podlewania, ale unikaj przelania. Zbyt duża ilość wody może prowadzić do chorób korzeni lub zgnicia. Podlewaj rośliny regularnie, zwłaszcza w okresie suchej pogody, ale nie przesadzaj.
Nawożenie: Pomidory potrzebują regularnego nawożenia, aby rosnąć i owocować. Możesz użyć gotowych nawozów do warzyw lub przygotować własny nawóz z kompostu lub naturalnych składników. Unikaj stosowania zbyt dużych ilości nawozów, ponieważ może to prowadzić do przepalenia roślin.
Pielęgnacja: Usuwaj regularnie suche liście i pędy, aby zachować zdrowie roślin i uniknąć chorób. Przycinaj pędy, aby pomóc roślinom skupić swoją energię na owocowaniu.

Pamiętaj, że pomidory koktajlowe na balkonie wymagają regularnej uwagi i pielęgnacji, ale nagrodą będą soczyste i smaczne owoce, które możesz zbierać przez całe lato.

Jak przycinać pomidory koktajlowe na balkonie?

Przycinanie pomidorów koktajlowych na balkonie jest ważne, aby pomóc roślinie skupić swoją energię na produkcji owoców. Oto kilka wskazówek, jak przycinać pomidory koktajlowe na balkonie:

  1. Usuń pędy boczne: Pomidory koktajlowe rosną w formie pędu głównego, który może produkować boczne pędy. Usuń te boczne pędy, ponieważ pobierają one energię z rośliny i zmniejszają produkcję owoców.
  2. Usuń dolne liście: Usuń dolne liście, które zaczynają żółknąć lub więdnieć. To pomoże zachować zdrowie rośliny i zapobiec chorobom.
  3. Usuń liście, które przesłaniają owoce: Liście, które przesłaniają owoce, powinny być usunięte, aby umożliwić pełny rozwój i dojrzewanie owoców.
  4. Przyciń pędy: Jeśli pęd główny jest zbyt długi, przyciń go o około 1/3, aby pomóc roślinie skupić swoją energię na produkcji owoców.

Pamiętaj, że przycinanie pomidorów koktajlowych na balkonie wymaga ostrożności, aby nie uszkodzić rośliny. Przycinaj tylko suche lub chore pędy i używaj ostrego noża lub nożyc ogrodowych, aby uniknąć zgniatania tkanek roślinnych.

Pomidory na balkonie - częste podlewanie

Ani przez chwilę pomidory nie mogą być zwiędnięte. Podlewamy je rano lub wieczorem, a podłoże wysychające zbyt szybko z powodu zbyt małych doniczek - nawet 2 razy dziennie.

Pomidory na balkonie - nawożenie

Delikatnym roztworem nawozu możemy zasilić siewki, kiedy rosną na parapecie. Po posadzeniu ich pojemnikach czekamy dwa tygodnie, po czym rozpoczynamy regularne zasilanie co 7-10 dni, najlepiej specjalnym nawozem dla pomidorów (zawiera dużo potasu, fosforu i mikroelementy i jest odpowiednio zbilansowany dla tych roślin). Jeśli podłoże miało domieszkę nawozu, to zasilanie pomidorów w trakcie wzrostu można ograniczyć na przykład do dwóch-trzech oprysków liści odżywką dolistną, albo w ogóle go zaniechać.

Pomidory na balkonie - dobre podparcie

Zaraz po posadzeniu rozsady, przywiązujemy ją do wysokich palików. W miarę wzrostu łodyg, dowiązujemy je coraz wyżej, by nie połamał ich wiatr i nie złamały się pod ciężarem owoców.

Pomidory podpieramy w taki sposób, by do dojrzewających gron docierało jak najwięcej słońca.
Pomidory podpieramy w taki sposób, by do dojrzewających gron docierało jak najwięcej słońca.
Fot. Flora Dania
Balkon w warzywach, kwiatach i ziołach
Balkon w warzywach, kwiatach i ziołach
Fot. Flora Dania

Pomidory na balkonie -zwalczanie chorób

Wszelkie objawy chorób identyfikujemy i zwalczamy według zaleceń. Należy sprawdzić jaki jest okres karencji (czas, który ma upłynąć od opryskania roślin środkiem chemicznym do spożycia) i bezwzględnie go przestrzegać. Zamiast środków chemicznych możemy sporządzać wywary czy napary z krwawnika lub czosnku i nimi opryskiwać chore rośliny. Najlepiej zrywać pierwsze liście, które wydają nam się chore. To często zapobiega dalszej infekcji i może się obyć bez oprysków. Zauważone szkodniki staramy się zbierać ręcznie (dopóki to możliwe). Wywarem z aksamitki możemy opryskać mszyce.

Pomidory na balkonie - zbiory

Zazwyczaj na balkonie nie są obfite, ale za to przyjemne. Gdy zerwiemy dojrzałe pomidory, musimy je koniecznie umyć z kurzu i brudu, który na nich osiadł.

Uwaga: przy bardzo ruchliwych arteriach lepiej nie uprawiać na balkonach warzyw do konsumpcji ze względu na dużą ilość szkodliwych spalin.

Z jakimi roślinami warto sadzić pomidory?

Dla ozdoby Pomidory w pojemnikach można podsadzić niskimi kwiatami, np. aksamitkami, astrami, bądź ziołami. Wówczas taka uprawa będzie też dekoracyjna.

Najlepsze na balkon są niskie odmiany pomidorów o drobnych owocach, które dojrzewają stopniowo przez całe lato.
Najlepsze na balkon są niskie odmiany pomidorów o drobnych owocach, które dojrzewają stopniowo przez całe lato.
Fot. Flora Dania

Odmiany pomidorów polecane na balkon

  • 'Koralik' - Koktajlowych, samo kończąca o silnym wzroście. Rodzi drobne, bardzo liczne owoce na rozgałęzionych gronach. Jest odporna na zarazę ziemniaka. Doskonała do uprawy doniczkowej na balkonie...Nasiona pomidorów koktajlowych można kupić w centrach ogrodniczych lub supermarketach
  • 'Etna F1' - odmiany karłowe wczesna, owoc czerwony, wyjątkowo plenna, niewrażliwa na chłód i deszcz.
  • 'Awizo F2' - Karłowa, wczesna, owoc czerwony cylindryczny, bardzo odporna na zarazę ziemniaka, mało wrażliwa na chłód
  • 'Maskotka' - Niska, wczesna, ale długo owocująca, owoce czerwone, drobne, w długich gronach.
  • 'Pokusa' - Wczesna, silnie rosnąca odmiana pomidorów koktajlowych wymagająca podpór. Tworzy drobne, okrągłe i czerwone owoce zebrane w bardzo długie grona.
  • 'Mirabell' - Odmiana pomidorów koktajlowych do uprawy w gruncie, wysoka, o bardzo słodkich, żółtych owocach.
  • 'Perun' - Odmiana plenna, pomidory koktajlowe polecane do uprawy amatorskiej. Tworzy żółte owoce o gruszkowatym kształcie.
  • 'Piko F1' - Koktajlowa, karłowa, wczesna; owoce czerwone w długich, równo dojrzewających gronach.
  • - Karłowy o krzaczastym pokroju niskim wzroście; koktajlowy, doskonały do
14.09.2005 KUCHNIA POMIDORY DIABEL Z JERSEY STYLIZACJA MARIA SZKOP FOT. PAWEL KISZKIEL / AGENCJA GAZETA SLOWA KLUCZOWE: ZYWNOSC
Pomidor 'Awizo F2' dobry do uprawy na balkonie
Fot. Pawel Kiszkiel / AG
Pomidor 'Pokusa', typ "czereśniowy"
Pomidor 'Pokusa', typ "czereśniowy"
Fot. WLEGUTKO P.H.-N
Pomidor koktajlowy 'Perun'
Pomidor koktajlowy 'Perun'
Fot. Vilmorin

Odmiany karłowe pomidorów polecane na balkon

  • 'Ola Polka' - Karłowa sztywnołodygowa, bardzo wczesna, żółta.
  • 'Pinokio' - Wczesna, karłowa odmiana pomidorów koktajlowych. Jej owoce tworzą grona i w tej postaci zazwyczaj są zbierane. Wyróżniają się pomarańczowo-czerwoną barwą skórki i miąższu.
Pomidor 'Ola Polka'
Pomidor 'Ola Polka'
Fot. WLEGUTKO P.H.-N

10 zasad uprawy pomidorków koktajlowych  na balkonie

  1. Rozsada z siewu. Możemy ją uzyskać sami, wysiewając w marcu nasiona (kupione w sklepie!) do skrzyneczek. Kilkutygodniowe siewki pikujemy do pojedynczych małych doniczek i uprawiamy na parapecie aż do maja. Wtedy rozsadę stopniowo przyzwyczajamy do warunków na balkonie, wynosząc na kilka godzin w ciągu dnia i chowając na noc do domu. Taką zahartowaną rozsadę sadzimy w pojemnikach na balkonie po 15-tym maja. Wadą samodzielnej uprawy rozsady jest to, że siewki wyciągają się do okna i doniczki trzeba często obracać, by rozsada otrzymywała światło równomierne ze wszystkich stron.
  2.  Rozsada zakupiona w sklepie. Zamiast wysiewać nasiona, czekamy do maja, kiedy to kupujemy rozsadę wyrosłą w szklarni z zakładzie ogrodniczym. Zazwyczaj ma ona zwartą budowę i ciemny kolor zieleni. Takie młode rośliny też trzeba zahartować przed posadzeniem na balkonie.
  3. Jaka doniczka. Pomidory można posadzić pojedynczo w dużych doniczkach (5 l i więcej), albo po kilka w większych pojemnikach, na przykład drewnianych skrzyniach o głębokości co najmniej 30 cm. Każdy pojemnik musi mieć otwór (odpływ wody).
  4. Podłoże. Na dno doniczki sypiemy warstwę drenażu (żwiru, bądź keramzytu). Jako podłoże można kupić ziemię uniwersalną lub ziemię do roślin balkonowych w dużych paczkach (zwykle ma ono odczyn lekko kwaśny i taki jest właściwy). Warto wybrać podłoże zmieszane z nawozem długo działającym. Jeśli nie ma domieszki nawozu, to na dno pojemnika sypiemy kilkucentymetrową warstwę granulowanego obornika (nie ma zapachu i jest suchy).
  5. Podlewanie. Ani przez chwilę pomidory nie mogą być zwiędnięte. Podlewamy je rano lub wieczorem, a podłoże wysychające zbyt szybko z powodu zbyt małych doniczek - nawet 2 razy dziennie.
  6. Nawożenie. Delikatnym roztworem nawozu możemy zasilić siewki, kiedy rosną na parapecie. Po posadzeniu ich pojemnikach czekamy dwa tygodnie, po czym rozpoczynamy regularne zasilanie co 7-10 dni, najlepiej specjalnym nawozem dla pomidorów (zawiera dużo potasu, fosforu i mikroelementy i jest odpowiednio zbilansowany dla tych roślin). Jeśli podłoże miało domieszkę nawozu, to zasilanie pomidorów w trakcie wzrostu można ograniczyć na przykład do dwóch-trzech oprysków liści odżywką dolistną, albo w ogóle go zaniechać.
  7. Podpieranie. Zaraz po posadzeniu rozsady, przywiązujemy ją do wysokich palików. W miarę wzrostu łodyg, dowiązujemy je coraz wyżej, by nie połamał ich wiatr i nie złamały się pod ciężarem owoców.
  8. Zwalczanie chorób. Wszelkie objawy chorób identyfikujemy i zwalczamy według zaleceń. Należy sprawdzić jaki jest okres karencji (czas, który ma upłynąć od opryskania roślin środkiem chemicznym do spożycia) i bezwzględnie go przestrzegać. Zamiast środków chemicznych możemy sporządzać wywary czy napary z krwawnika lub czosnku i nimi opryskiwać chore rośliny. Najlepiej zrywać pierwsze liście, które wydają nam się chore. To często zapobiega dalszej infekcji i może się obyć bez oprysków. Zauważone szkodniki staramy się zbierać ręcznie (dopóki to możliwe). Wywarem z aksamitki możemy opryskać mszyce.
  9. Zbiory. Zazwyczaj na balkonie nie są obfite, ale za to przyjemne. Gdy zerwiemy dojrzałe pomidory, musimy je koniecznie umyć z kurzu i brudu, który na nich osiadł. Uwaga: przy bardzo ruchliwych arteriach lepiej nie uprawiać na balkonach warzyw do konsumpcji ze względu na dużą ilość szkodliwych spalin.
  10. Dla ozdoby. Pomidory w pojemnikach można podsadzić niskimi kwiatami, np. aksamitkami, astrami, bądź ziołami. Wówczas taka uprawa będzie też dekoracyjna.
 
Pomidor karłowy o zwisających pędach, koktajlowy, uprawiany w dużej donicy na balkonie owocuje obficie.
Pomidor karłowy o zwisających pędach, koktajlowy, uprawiany w dużej donicy na balkonie owocuje obficie.
Fot. Flora Dania

Pomidory koktajlowe to świetny wybór na balkonową uprawę. Aby uzyskać zdrowe i obfite plony, warto pamiętać o kilku ważnych zasadach, takich jak wybór odpowiedniego pojemnika, nawożenie i regularna pielęgnacja.

Pomidory dla smakoszy

Skomentuj:

Pomidory koktajlowe na balkonie - jak sadzić, uprawiać i pielęgnować?