Jakie rośliny urosną z pestki?

Jak wnieść do domu nieco egzotyki? Wystarczy kupić awokado czy figę, owoc zjeść, a pestkę... posadzić w doniczce!
1

Jakie pestki wybrać?

Trzeba tylko pamiętać o jednym: pestki muszą pochodzić ze zdrowych, dorodnych owoców. Trzeba je jak najszybciej umieścić w podłożu - długo przechowywane mogą nie wykiełkować. Pamiętajmy też, że uzyskane w ten sposób rośliny w naszych warunkach wyglądają inaczej niż w naturze: są mniejsze, mają mniej atrakcyjny pokrój, wydają niedużo owoców lub nie owocują wcale. Ten sposób ich rozmnażania warto więc potraktować raczej jako ciekawe doświadczenie ogrodnicze. Jeżeli zależy nam na dorodnych okazach, lepiej kupić je w sklepie.

cytrusyFot. Shutterstock

Cytrusy (Citrus)

Pestki cytrusów przed wysianiem zarysowujemy żyletką (łatwiej będą chłonęły wilgoć) i kładziemy na 2-3 dni na wilgotnej bibule - wówczas napęcznieją i szybciej wykiełkują. Umieszczamy je pojedynczo w doniczkach wypełnionych stale wilgotną mieszanką torfu i piasku (1:1), w jasnym, słonecznym miejscu. Po 3-4 tygodniach powinny wykiełkować. Uwaga, cytrus wyhodowany z pestki zakwita dopiero po 15-20 latach uprawy.

2 Palma daktylowa (Phoenix dactylifera) Palma daktylowa (Phoenix dactylifera) Fot. Flora Press

Palma daktylowa (Phoenix dactylifera)

Pestki wyjmujemy z daktyli i ścieramy ich okrywę papierem ściernym, by stała się chropowata. Potem zagłębiamy je pojedynczo na 3 cm w żyznym, przepuszczalnym podłożu. Naczynie powinno być głębokie - w płytkim korzenie przerosłyby przez otwór odpływowy i moglibyśmy je uszkodzić podczas przesadzania (są bardzo kruche). Doniczki stawiamy w pomieszczeniu o temp. 20-25°C. Pestki codziennie podlewamy. Rośliny wykiełkują po ok. 5 tygodniach.

palma daktylowaFot. Shutterstock

3 awokado awokado Fot. Flora Press

Awokado (Persea americana)

Potrzebna będzie głęboka doniczka z przepuszczalnym podłożem, np. piaskiem wymieszanym z torfem (1:2). Umieszczamy w niej (węższym końcem do góry) świeżą pestkę, tak by lekko wystawała z ziemi. Przykrywamy przezroczystą folią (kiełkujące awokado wymaga wilgotnego powietrza) i stawiamy w słonecznym, ciepłym miejscu. Siewka szybko rośnie. Kiedy jest już dosyć wysoka, obcinamy jej czubek (nad parą liści) - wtedy ładnie się rozkrzewi. Latem roślina najlepiej będzie się czuła na tarasie, zimą zaś w ciepłej oranżerii.

Fot. Shutterstock

4 figa figa Fot. Flora Press

Figa (Ficus carica )

Wbrew pozorom, właściwymi owocami figi są małe orzeszki ukryte w smacznym miąższu. Wydobywamy je, płuczemy, umieszczamy (po 8-10 sztuk) w doniczkach wypełnionych ziemią zmieszaną z piaskiem (1:1) i lekko nią przysypujemy. W ciepłym miejscu (22-25°C), obficie podlewane (podłoże powinno być stale lekko wilgotne) wykiełkują po kilkunastu dniach. Pozostawiamy najsilniejszą siewkę, a gdy jej korzenie przerosną doniczkę, przenosimy do większego pojemnika z ziemią kwiatową.

figaFot. Shutterstock

5 pitaja pitaja Fot. Flora Press

Pitaja (Hylocereus undatus)

Pitaja, zwana też smoczym owocem, pojawia się czasem w naszych sklepach. Twarde czarne nasionka czyścimy z miąższu i lekko wciskamy w ziemię zmieszaną z piaskiem (1:1). Można je też ułożyć na wilgotnej gazie pod folią, a siewki po 2 tygodniach przenieść do doniczki. Podłoże powinno być stale lekko wilgotne. Nasion i małych siewek nie podlewamy, tylko je zraszamy (są delikatne i mogą zgnić lub się połamać).

Fot. Shutterstock

Komentarze (9)
Jakie rośliny urosną z pestki?
Zaloguj się
 • Paulina Wielgosz

  Oceniono 17 razy 5

  Można wykorzystać tą wiedzę.
  Ciekawe gatunki kwiatów można też znaleźć na florysta3d.pl/

 • kurupira

  Oceniono 3 razy 3

  A ja mam na parapeci Lichi i Mango :-D

 • tergukjbvcfsyrt8y9joikl

  Oceniono 6 razy 2

  Niestety mam okno od północy, co mogę na nim sobie hodować?

 • aekar

  Oceniono 1 raz 1

  Avokado najłatwiej kiełkuje w wodzie, należy umieścić pestkę np. w kieliszku, tak aby tylko piętka dotykała wody i czekać... trwa to niestety dość długo. Moje drzewko, trzymane na balkonie i b.pracowicie podlewane rozkrzewiło się pięknie po osiągnięciu 25 centymetrów - i tak bym go pewnie nie cieła, bo by mi było żal .
  Teraz jest idealne, ale boję się jak przetrwa zimę w mieszkaniu.

 • for_pit

  Oceniono 1 raz 1

  nieżle kiełkują też (czasem bywają w sklepach)
  feioa, karambla, anona (budyniowe jabłko)

 • karol.wojt91

  Oceniono 3 razy 1

  Bardzo ciekawe informację , słyszałem ,że można sztucznie zapylić rośliny aby owocowały . Czy to prawda?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX