Rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze
Rośliny oczyszczające powietrze to doskonałe rozwiązanie do mieszkań bo wciąż rośnie zanieczyszczenie powietrza. W miastach zwiększa się smog. Wielu miłośników roślin nie zdaje sobie sprawy, że kwiaty doniczkowe nie tylko zdobią mieszkanie, lecz także potrafią je skutecznie oczyszczać.
Rośliny oczyszczające powietrze w domu
Mieszkania i biura, w których spędzamy większość dnia, emitują różnego rodzaju związki szkodliwe dla zdrowia. Pochodzą one z klejów, farb i lakierów, a nawet płynów do czyszczenia. Od dawna sądzono, że usuwanie tych szkodliwych wyziewów można powierzyć roślinom. Potwierdzili to naukowcy z amerykańskiej agencji kosmicznej NASA, szukający sposobu na oczyszczanie powietrza we wnętrzach statków kosmicznych i stacji orbitalnych, w których kosmonauci przebywają przez długie miesiące. Okazało się, że niektóre gatunki roślin są pod tym względem skuteczniejsze niż inne. Nie zapominajmy też, że w ciągu dnia rośliny pochłaniają dwutlenek węgla, a wytwarzają tlen. Poza tym dzięki parowaniu wody z liści i podłoża, przyczyniają się do nawilżania powietrza. Miło jest też zawiesić wzrok na ich liściach, bo zieleń uspokaja i daje odpoczynek oczom. Aby rośliny dobrze pełniły swą rolę, muszą być oczywiście zdrowe i zadbane. Warto więc poznać ich wymagania.
Rośliny oczyszczające powietrze NASA
Naukowcy dowodzą, że 3 duże lub 6 małych kwiatów doniczkowych potrafi zmniejszyć stężenie substancji toksycznych we wnętrzu. Najskuteczniejsze są: skrzydłokwiat, nefrolepis, palma kencja, epipremnum złociste (scindapsus) i dracena. Warto zaprosić je do mieszkania.
Rośliny oczyszczające powietrze: LISTA
- Skrzydłokwiat (Spathiphyllum)
- Nefrolepis (Nephrolepis)
- Dracena (Dracaena)
- Palma kencja (Howea forsteriana)
- Epipremnum złociste - scindapsus (Epipremnum aureum)
- Aloes (Aloe vera)
- Palma Areca
- Trzykrotka (Tradescantia)
- Fikus benjamina (Ficus benjamina)
- Filodendron czerwieniejący (Philodendron erubescens)
- Chamedora wytworna (Chamaedora elegans)
- Rapis wyniosły (Rhapis excelsa)
- Bluszcz pospolity (Hedera helix)
- Dracena obrzeżona (Dracaena marginata)
- Sansewieria (Sansevieria trifasciata)
- Zielistka Sternberga (Chlorophytum comosum)
- Aglaonema (Aglaonema Schott)
- Asparagus gęstokwiatowy (Asparagus densiflorus)
Rośliny oczyszczające powietrze. Skrzydłokwiat (Spathiphyllum)
Cenimy go za duże dekoracyjne liście i podobne do żagli kwiatostany, które zdobią roślinę od wiosny do wczesnej jesieni. Skrzydłokwiaty zależnie od odmiany dorastają do 30-80 cm. Dobrze się czują w lekko zacienionych miejscach, w temperaturze pokojowej. Latem podlewamy je dosyć obficie, zimą oszczędnie, zawsze letnią wodą.
Rośliny oczyszczające powietrze ze smogu. Nefrolepis (Nephrolepis)
To najpopularniejsza domowa paproć. Jej liście osiągają 40-60 cm długości i lekko się przewieszają, tworząc szeroką kępę. Roślina powinna stać w niewielkiej odległości od okna, lubi bowiem światło rozproszone. Podlewamy ją w taki sposób, by korzenie nie przeschły. Uprawiamy w temperaturze pokojowej i często zraszamy.
Rośliny oczyszczające powietrze z toksyn. Dracena (Dracaena)
Tej popularnej i odpornej roślinie doniczkowej odpowiada miejsce jasne lub oświetlone rozproszonym światłem. Starajmy się, by podłoże (może być uniwersalna ziemia dla kwiatów doniczkowych) było stale lekko wilgotne. Na dnie pojemnika powinien się znajdować drenaż, gdyż draceny nie lubią moczyć korzeni w wodzie.
Rośliny oczyszczające powietrze. Palma kencja (Howea forsteriana)
Warto ją "zatrudnić" w biurze czy w kąciku do pracy. Jest mało wymagająca, w domowych warunkach dorasta do wysokości 2,5 m. Ziemia dla tej palmy powinna być dobrze przepuszczalna, bogata w próchnicę, o obojętnym pH. Roślinie odpowiada słoneczne miejsce, ale dobrze rośnie też w rozproszonym świetle. Nie znosi przeciągów i wody zalegającej w doniczce.
Rośliny oczyszczające powietrze. Epipremnum złociste - scindapsus (Epipremnum aureum)
Pędy tego pnącza dorastają do około metra. Roślina jest tolerancyjna, jeśli chodzi o światło (może rosnąć i w słońcu, i w półcieniu). W czasie wegetacji podlewamy ją 2 razy w tygodniu, zimą - raz na tydzień. Wystarcza jej uniwersalna ziemia dla roślin doniczkowych. Raz na dwa tygodnie pnącze zasilamy nawozem dla kwiatów domowych. Kiedy się zanadto rozrośnie, przycinamy pędy.
- Więcej o:
Kwiaty doniczkowe - 10 roślin doniczkowych nie do zdarcia. Najbardziej wytrzymałe rośliny domowe
Jak podlewać rośliny doniczkowe?
Rośliny doniczkowe zimą
Kwiaty w nowoczesnym wnętrzu
Protea królewska - uprawa i pielęgnacja
Jak kwitnie zamiokulkas?
Zamiokulkas — jaka ziemia będzie najlepsza i dlaczego?
Zamiokulkas — jaką doniczkę wybrać? Poradnik