Najlepsze kwiaty na balkon. Jakie rośliny sprawdzą się na balkonie?

Gąszcz kwiatów, skrzynki jak kwitnący ogród... Na takim balkonie wypoczywa się najprzyjemniej. Są rośliny, które same zadbają o to, by balkon budził zachwyt. Przedstawione na zdjęciach gatunki błyskawicznie się rozrastają i kwitną cały sezon. Wszystko, czego potrzebują, to żyzna ziemia, regularne podlewanie i nawożenie.
Surfinia, kwiaty balkonowe Surfinia, kwiaty balkonowe Shutterstock

Surfinia czyli petunia kaskadowa. Rośliny na balkonie

To chyba najokazalsza z roślin balkonowych. Oprócz typowych odmian o kwiatach barwy cyklamenowej są także ciemno- i jasnofioletowe, białe, a ostatnio także jasnożółte i czerwone. Niektóre (głównie fioletowe) przyjemnie pachną. Surfinie dobrze rosną w słońcu (ewentualnie w lekkim półcieniu) i w żyznej ziemi. Uwaga, wymagają częstego nawożenia - najlepiej specjalnym nawozem do surfinii - i podlewania - podczas upałów nawet dwa razy dziennie! Raz zasuszona surfinia często pada ofiarą szkodników i chorób grzybowych. Źle znosi silne opady i wiatr, nie nadaje się więc na wysoko położone, nieosłonięte balkony.

Fot. Cohen

Kwiaty balkonowe. 10 hitów wśród roślin doniczkowych na balkon

Pelargonia bluszczolistna, kwiaty balkonowe Pelargonia bluszczolistna, kwiaty balkonowe Shutterstock

Pelargonia bluszczolistna. Rośliny na balkonie

To jej zawdzięczają urodę balkony domów w Szwajcarii czy Niemczech. U nas także jest coraz bardziej popularna. Tworzy bujne kaskady, nie śmieci przekwitłymi kwiatami i sprawdza się również w półcienistych miejscach. Wprawdzie kwitnie tam mniej intensywnie, ale i tak jest dekoracyjna dzięki lśniącym, ciemnozielonym liściom. Mniej wrażliwa na przesuszenie podłoża od innych roślin balkonowych. Uwaga, ma dość kruche pędy.

Pelargonia bluszczolistnaFot. Nevit Dilmen

Rośliny na południowy balkon

Inaczej złoty deszcz - ta potoczna nazwa doskonale oddaje wygląd uczepu. Niech was tylko nie zmyli niepozorny wygląd sprzedawanych w sklepie sadzonek! Po kilku tygodniach przeobrażą się w prawdziwą złotą kaskadę. Szybko się rozrastają, więc w skrzynce o metrowej długości zmieszczą się dwie, góra trzy rośliny. Uczep kocha słońce. Podlewamy go tak, by ziemia nie wysychała. Niestraszny mu wiatr i deszcz. Inaczej złoty deszcz - ta potoczna nazwa doskonale oddaje wygląd uczepu. Niech was tylko nie zmyli niepozorny wygląd sprzedawanych w sklepie sadzonek! Po kilku tygodniach przeobrażą się w prawdziwą złotą kaskadę. Szybko się rozrastają, więc w skrzynce o metrowej długości zmieszczą się dwie, góra trzy rośliny. Uczep kocha słońce. Podlewamy go tak, by ziemia nie wysychała. Niestraszny mu wiatr i deszcz. FOT. SYNGENTA SEEDS

Bidens, czyli uczep rózgowaty. Rośliny na balkonie

Inaczej złoty deszcz - ta potoczna nazwa doskonale oddaje wygląd uczepu. Niech was tylko nie zmyli niepozorny wygląd sprzedawanych w sklepie sadzonek! Po kilku tygodniach przeobrażą się w prawdziwą złotą kaskadę. Szybko się rozrastają, więc w skrzynce o metrowej długości zmieszczą się dwie, góra trzy rośliny. Uczep kocha słońce. Podlewamy go tak, by ziemia nie wysychała. Niestraszny mu wiatr i deszcz

Uczep rózgowaty, bidensFot. Frank Vincenz / wikimedia commons

Balkon na wiosnę. Sadzimy pierwsze kwiaty [RADZIMY]

Lobelia Lobelia Fot. Lilianna Soko3owska

Lobelia przylądkowa, inaczej stroiczka. Rośliny na balkonie

Jej sztandarowym kolorem jest błękit, ale są też lobelie białe, różowe i fioletowe.

Lobelia w kolorze fioletowymFot. patafisik / wikimedia commons

Na balkonie największe wrażenie robią odmiany o przewieszających się pędach. Wszystkie lobelie to amatorki półcienia i stale wilgotnej ziemi. Ładnie wyglądają zarówno w kompozycjach w skrzynkach, jak i posadzone oddzielnie w wiszących doniczkach.

Rośliny balkonowe - najdłużej kwitnące kwiaty

Wilec. Rośliny na balkonie

Jest jednorocznym pnączem o dużych (do 4 cm) kwiatach barwy fioletowej, bladoliliowej różowej, białej lub czysto niebieskiej (odmiana 'Heavenly Blue') oraz liściach sercowatego kształtu. Rośnie błyskawicznie, osiągając nawet 4 m wysokości. Dobrze się czuje w słońcu i w półcieniu. Wilce bez trudu otrzymamy z nasion. Aby utworzyły kurtynę kwiatów, trzeba je posiać gęsto, w żyznej ziemi. Rośliny potrzebują obfitego podlewania (gdy podłoże przeschnie, od razu zwieszają liście).

Wilec purpurowychilepine

Sundaville Sundaville Fot. Plantpol Zaborze

Sundaville. Rośliny na balkonie

To zachwycające pnącze, sprzedawane także jako mandevilla lub dipladenia, pojawiło się na rynku kilka lat temu. Już z daleka uwagę przyciągają wielkie (nawet 6 cm średnicy) lejkowate kwiaty w kolorze czerwonym, różowym lub białym.  Pędy dorastają do 3 m. Sundaville dobrze rośnie w słonecznych, zacisznych miejscach. Wymaga regularnego podlewania i nawożenia. Przed nadejściem zimy roślinę należy przenieść do widnego, chłodnego pomieszczenia.

Sundaville. Roślina na balkonFot. T.Voekler

Bakopa Bakopa Fot. PLANTPOL ZABORZE

Bakopa. Rośliny na balkonie

Ma drobne, delikatne, białe, różowe lub liliowe kwiaty i dość długie (ok. 40 cm) przewieszające się pędy. Wymaga wilgotnego podłoża i słonecznego lub półcienistego, przewiewnego miejsca. Doskonale sprawdza się w kompozycjach z innymi kwiatami.

Fot. Le Do/Shutterstock.com

fuksja fuksja FOT. PLANTPOL ZABORZE

Fuksja. Rośliny na balkonie

Ta nieco zapomniana roślina zwana ułanką była popularna przed wojną. Ostatnio, za sprawą nowych oryginalnych odmian, znowu wraca do łask. Jest rośliną wieloletnią. Zimą śmiało może stać w mieszkaniu. To świetna kandydatka na półcieniste balkony. W silnie nasłonecznionych miejscach bywa atakowana przez przędziorki.

Fuksja 'Moonglow'Fot. Marie Velde / wikimedia commons

Fuksja fot. Muffet / wikimedia commons

Fuksja 'Winston Churchil'Fot. Eran Finkle / wikimedia commons

Fuksja 'Mauve'Fot. Su Neko / wikimedia commons

werbena, kwiaty balkonowe werbena, kwiaty balkonowe Fot. Arkadiusz Ścichocki / AG

Werbena. Rośliny na balkonie

Kwitnie od wczesnego lata do jesieni. Jej drobne, pięciopłatkowe kwiaty tworzą gęste kwiatostany o kształcie kuli. Bywają różowe, niebieskie, fioletowe, białe, czerwone, jednolite lub z oczkiem.

Werbena ogrodowaFot. Kenpei / wikimedia commons

Do skrzynek i donic polecane są werbeny o zwieszających się, nawet półmetrowych pędach.
Werbeny wymagają próchnicznej, przepuszczalnej ziemi i słonecznego stanowiska.

Petunie miniaturowe Million Bells, kwiaty balkonowe Petunie miniaturowe Million Bells, kwiaty balkonowe Fot. Arkadiusz Ścichocki / AG

Miniaturowe petunie. Rośliny na balkonie

Mają drobne, ale bardzo liczne kwiaty w rozmaitych kolorach: żółtym, pomarańczowym, rdzawym, różowym, czerwonym, fioletowym. Bardziej wytrzymałe na zmienne warunki atmosferyczne oraz choroby niż petunie i surfinie. Jedną z grup są Million Bells i Calibrachoa. Miniaturowe petunie lubią słońce albo lekki półcień i średnio wilgotną ziemię. Nawozimy je zwykle co tydzień.

Centrum ogrodnicze Centrum ogrodnicze "Świat roślin" Fot. SHUTTERSTOCK

Las na balkonie

Las za oknem można mieć nawet w centrum miasta. Mały, ograniczony do rozmiaru balkonu, ale własny.

Skromna sosenka lub brzózka, kępa dzikich traw potrafi oderwać nasz wzrok od ekranu komputera, pozwala zapomnieć o zgiełku ulicy i znacznie bardziej sprzyja relaksowi niż feeria kwiatowych barw. Co prawda taki zagajnik trudno porównać do dzikich ostępów, a jednak nawet dla ptaków jest atrakcyjny. Wróble i sikory na gałązkach szukają pożywienia, czasem gołębie grzywacze, nie zważając na naszą obecność, wśród zieleni wiją gniazda.

23.05.2006 WARSZAWA Fot. Łukasz Zandecki / AG

Sosna zwyczajna 'Watereri' mocno się zagęszcza, ale dość szybko rośnie

Siewki przywiezione z wakacji

Bywają takie początki - drzewko samo wyrasta wśród balkonowych kwiatów lub małą siewkę przywozimy jako pamiątkę z wakacji. Ujmuje nas wolą przetrwania, bo gdy wracamy po dłuższej nieobecności, dalej jest zielone. Powiększa swe rozmiary, a wraz z nimi rośnie nasza sympatia do dzielnej rośliny. W końcu sprawiamy drzewku większy pojemnik, zaczynamy szukać odpowiedniego dla niego towarzystwa, jakiegoś krzaczka, trawy. Potem latami z dumą obserwujemy z ulicy nasz domowy zagajnik i każdą wolną chwilę spędzamy wśród zieleni. Kaskady surfinii i pelargonii wydają się nam banalne i zbyt krzykliwe.

Fot. Teresa Łuczko

Zieleń płaczącej brzozy 'Youngii' zlewa się z koronami ulicznych drzew. Dzięki temu można zapomnieć, że balkon jest bardzo malutki

04.10.2004 Fot. Waldemar Kompała / AG

Żywotnik zachodni 'Cloth of Gold' wygląda jakby przyciągał słońce.

Cyprysik japoński 'Nana Gracilis' po 10 latach tworzy nieregularny półmetrowy stożek z wachlarzowato ułożonymi gałązkami. Cyprysik japoński 'Nana Gracilis' po 10 latach tworzy nieregularny półmetrowy stożek z wachlarzowato ułożonymi gałązkami. Fot. Waldemar Kompała / AG

Rośliny iglaste na balkonie

Jeśli świadomie planujemy założenie pojemnikowego zagajnika, warto stosować się do sprawdzonych zasad. Pojemniki Na początek, dla małych roślin mogą to być zwykłe doniczki. Półtorametrowe drzewko wymaga już jednak 7-10-litrowego pojemnika. Ważne, aby miał otwory odpływowe, nie był za ciężki i nie pękał od mrozu. Może to być drewniana skrzynia tarasowa, którą kupimy w każdym dużym centrum ogrodniczym. W idealnej sytuacji są mieszkańcy budynków, w których na balkony zaprojektowano odpowiednie pojemniki.

04.10.2004 Fot. Waldemar Kompała / AG

Świerk biały 'Laurin' (z prawej)to zgrabny półmetrowy karzełek

PODŁOŻE Do ziemi ogrodniczej dobrze jest domieszać nieco gliny, wtedy nie będzie tak łatwo wysychać. Można też dodać do niej nawóz o spowolnionym działaniu. Dokarmiać najlepiej również nawozami o spowolnionym działaniu.

OCIEPLENIE Korzenie roślin posadzonych w pojemnikach łatwo przemarzają. Dlatego trzeba pomyśleć o zabezpieczaniu na zimę. Można wyłożyć wnętrze pojemnika przed wsypaniem ziemi lub ocieplać go od zewnątrz co roku jesienią.

ROŚLINY Najlepiej sprawdzają się pospolite brzozy, sosny, świerki i jałowce. Gatunki te w naturze rosną czasem w warunkach gorszych niż na balkonie.

23.05.2006 WARSZAWA Fot. Łukasz Zandecki / AG

Te dwa iglaki to kosówka forma pumilio i świerk biały 'Alberta Globe'. Wyjątkowo wolno rośnie świerk - rocznie 3 cm

PIELĘGNACJA Przede wszystkim drzewka wymagają podlewania, zwłaszcza te stojące pod zadaszeniem. Iglaki nawilżamy także w okresie zimowego ocieplenia. Zasilanie powinno być umiarkowane. Wskazane są nawozy długodziałające, które wiosną dodajemy do podłoża. Przekarmione drzewko rośnie zbyt szybko, zagłodzone zaś przedwcześnie żółknie i traci liście.

PRZYCINANIE Lepiej co roku regularnie skracać młode pędy, by korona nie przerosła balkonu, aniżeli co kilka lat ciąć grube gałęzie. Mocne przycinanie zwykle bardzo okalecza i deformuje drzewo.

Fot. Liliana Sokołowska

Zagajnik ukwiecony: pod pienną sosną gęstokwiatową przycupnęły goździki i werbeny, a pod rozpiętym na kracie dławiszem koleusy i jałowiec płożący

Więcej o:
Komentarze (6)
Najlepsze kwiaty na balkon. Jakie rośliny sprawdzą się na balkonie?
Zaloguj się
 • pergola123

  Oceniono 1 raz 1

  dla mnie pelargonia to jedyny słuszny wybór :) nie trzeba się przy niej napracować i własnie sama pięknie rośnie :)

 • darmowe.probki

  Oceniono 6 razy -4

  A ja mam mały balkon i nie ma miejsca kwiaty, za to kupiłam sobie matabalkonowa.pl i w ten sposób przyozdobiłam balustradę kwiatami na osłonie pcv.

 • tarasowicz

  Oceniono 7 razy -5

  Na stronie www.pogodny-balkon.pl/kwiaty-na-balkon/ również przedstawiono ciekawe rozwiązania na balkon :)

 • Zosia Kamińska

  Oceniono 7 razy -7

  Osobiście uwielbiam wszystkie kompozycje z surfiniami :) Chociaż poszłam z nimi trochę na łatwiznę i korzystam z automatycznego nawadniania blumat ;) Bez tego może być ciężko, bo te kwiaty źle znoszą przesuszenie. A tak to nawet młodzi i zabiegani mogą cieszyć się pięknym balkonem, nawet po dłuższych wyjazdach :)

 • Oceniono 9 razy -9

  Mi zawsze potrafią dobrze doradzić w Kwiaty u Bożeny Zwierzchoń Warszawa.
  Tam mają świeże, ładne kwiaty.
  Spory asortyment.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX