Oryginalne kwiaty doniczkowe [Łatwe w pielęgnacji]

Mają oryginalne kształty lub rzadko spotykane barwy. Warto wypatrywać ich w sklepach i ustawić w salonie by intrygowały gości. Większość z nich jest łatwa w pielęgnacji.
Hoja (Hoya)jest wprawdzie tolerancyjna co do warunków świetlnych (bujnie rośnie i w słońcu i w półcieniu), ale słabiej oświetlonych miejscach mniej obficie kwtitnie Hoja (Hoya)jest wprawdzie tolerancyjna co do warunków świetlnych (bujnie rośnie i w słońcu i w półcieniu), ale słabiej oświetlonych miejscach mniej obficie kwtitnie Fot. Shutterstock/Fradkina Victoria

Hoja różowa 'Compacta'

Pnącze o grubych, skórzastych liściach charakterystycznie poskręcanych. Jej pędy osiągają 40-60 cm długości. Rośnie wolniej od podstawowego gatunku. Lubi miejsce dobrze oświetlone światłem rozproszonym, temperaturę ok. 20 st. C i przepuszczalne, niezbyt wilgotne podłoże.

Hoja (Hoya)jest wprawdzie tolerancyjna co do warunków świetlnych (bujnie rośnie i w słońcu i w półcieniu), ale słabiej oświetlonych miejscach mniej obficie kwtnienie

hojaFot. Flora Dania

Sukulenty, Wilczomlecz mleczny 'Monstruosa' Sukulenty, Wilczomlecz mleczny 'Monstruosa' Fot. Paweł Kiszkiel / Agencja Gazeta

Wilczomlecz mleczny 'Monstruosa'

Jego pęd rozrasta się szeroko na kształt koguciego grzebienia lub wachlarza o szerokości 15-30 cm. Szczepiony jest najczęściej na innym wilczomleczu w celu uzyskania formy drzewkowatej. Potrzebuje dobrego oświetlenia, temperatury 20-22 st. C, i suchego, przepuszczalnego podłoża (może być ziemia do kaktusów).

wilczomleczFot. Flora Dania

Kalanchoe (K. tomentosa) Kalanchoe (K. tomentosa) Fot. Shutterstock

Kalanchoe (K. tomentosa)

Ma popielate intensywnie omszone liście w zależności od odmiany z brązowymi końcówkami lub pokryte kulistymi brodawkami. Osiąga 20-40 cm wysokości. Lubi stanowiska słoneczne, temperaturę 18-20 st. C i przepuszczalne, niezbyt wilgotne podłoże.

 

Fot. Shutterstock

Ginura pomarańczowa

Ma krzewiasty pokrój i osiąga 45 cm wysokości. Cała jest pokryta fioletowymi włoskami. Potrzebuje dużo rozproszonego światła, temperatury ok. 20 st. C i uniwersalnej ziemi ogrodniczej stale umiarkowanie wilgotnej.

ginuraFot. Flora Dania

Starzec Rowleya Starzec Rowleya Fot. Flora Dania

Starzec Rowleyana

Sukulent o zwisających pędach 1-2 m długości z liśćmi w kształcie kulek. Lubi dużo światła, temperaturę 18-20 st. C i przepuszczalne, dość mokre podłoże.

 

Starzec RowleyanaFot. Shutterstock

Kalanchoe (K. beauverdii)

Roślina o pędach z długimi wąskimi liśćmi. Lubi pełne nasłonecznienie, temperaturę ok 20 st. C i raczej suche, przepuszczalne podłoże.

Kapturnica purpurowa ma mniejsze kielichy (5-45cm.), a jej kwiaty pojawiają się dopiero latem Kapturnica purpurowa ma mniejsze kielichy (5-45cm.), a jej kwiaty pojawiają się dopiero latem Fot. Bjarni B. Jacobsen

Kapturnica purpurowa

To roślina z grupy gatunków owadożernych. W zależności od odmiany jej liście są krótkie lub wydłużone z różną intensywnością zabarwione na czerwono. Kępy osiągają 15-25 cm wysokości. Lubi dużo rozproszonego światła, temperaturę ok. 20 st. C i stale wilgotne, próchniczne podłoże.

Paprocie uwielbiają wilgoć, ale trzeba je podlewać z umiarem, bo gorzej znoszą zalewanie korzeni niż ich przesuszanie. Bardzo lubią zraszanie liści, a raz w miesiącu - prysznic. Łosie rogi ('Platycerium bifurcatum'), paproć nadrzewna z Chin i Indii. Liście mogą osiągnąć nawet metr długości. Paprocie uwielbiają wilgoć, ale trzeba je podlewać z umiarem, bo gorzej znoszą zalewanie korzeni niż ich przesuszanie. Bardzo lubią zraszanie liści, a raz w miesiącu - prysznic. Łosie rogi ('Platycerium bifurcatum'), paproć nadrzewna z Chin i Indii. Liście mogą osiągnąć nawet metr długości. Fot. Łukasz Zandecki / Agencja Gazeta

Łosie rogi

Paproć (Platycerium) o szarozielonych liściach w kształcie rogów osiągających 70 cm długości. Lubi dużo rozproszonego światła, temperaturę 20-22 st. C i próchniczne, przepuszczalne, stale wilgotne podłoże (odpowiednia jest ziemia dla storczyków).

łosie rogiFot. Flora Dania

Ceropegia Sandersa

Pnącze o pędach 60-120 cm długości, niewielkich liściach i okazałych kwiatach w kształcie lampionów. Lubi miejsca dobrze oświetlone, ale nie bezpośrednio nasłonecznione, temperaturę 20-22 st. C i wilgotne próchniczne podłoże.

ceropegiaFot. Flora Dania

haworsja haworsja Fot. Flora Dania

Haworsja pasiasta

Jej odmiany mogą tworzyć rozetki lub rozrastać się wzwyż osiągając 10-20 cm wysokości. To sukulent wymagający dobrego oświetlenia, temperatury pokojowej i suchego, przepuszczalnego podłoża.

haworsjaFot. Flora Dania

Zobacz także...

Więcej o: