Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Storczyk Cymbidium: uprawa w domu. Jak pielęgnować storczyki?

Red.

Masz okazałą kolekcję storczyków na parapecie, a marzysz o kolejnym egzemplarzu? Może warto spróbować swoich sił w uprawie Cymbidium?

'La Vie Stella' - odmiana o łodygach wzniesionych.
'La Vie Stella' - odmiana o łodygach wzniesionych.
Fot. Shutterstock
Ten południowo-azjatycki rodzaj Cymbidium obejmuje około 50 gatunków. Cymbidium tworzy pseudobulwy, z których wyrastają długie, wąskie liście. Rośliny te osiągają ok. 1 m wysokości i wyglądają nader okazale.

Kwiaty Cymbidium

Naturalną porą kwitnienia cymbidium jest zima. Duże, jakby ulane z wosku kwiaty rozwijają się wzdłuż silnych wzniesionych łodyg. Cymbidium słynie z trwałości kwiatów, także w wazonie. Kolory kwiatów występują niemal we wszystkich kolorach tęczy, jednobarwne lub wielobarwne. Wyrastają z pseudobulw u podstawy liści. Mieszańce rzadko pachną. Kwitnienie storczyka przypada na wiosnę i jesień. Kwitnie raz w roku, ale długo (1-3 miesiące).

Uprawa Cymbidium

W doniczkach dobrze znosi półcień oraz chłód, tj. temperaturę 8-10°C (w okresie spoczynku). Latem najlepiej ustawić je na zewnątrz, pod koronami drzew. Cymbidium lubi regularne podlewanie, wilgotność powietrza powinna być na poziomie 40-60%. Roślinę podlewamy obficie tylko podczas kwitnienia i wzrostu nowych bulw, w pozostałych okresach skąpo. Roślina wymaga spoczynku późną jesienią. Przez 4 do 6 tygodni należy zapewnić jej niską temperaturę.

Cymbidium wymaga specjalnego podłoża do storczyków. Wymaga przesadzania co 3-4 lata.

Stanowisko Cymbiudium

Dobrze rośnie na stanowisku jasnym, ale nie bezpośrednio nasłonecznionym. Zimą roślinę należy ustawić na stanowisku słonecznym. W okresie lata mogą być umieszczone na zewnątrz, w ogrodzie, w półcieniu.

Przesadzanie Cymbidium

Co 2-3 lata, 3 tygodnie po kwitnieniu i obumarciu liści przesadzamy w nową, przyciasną doniczkę. Bulwę przykrywamy ziemią do połowy. Stare, bezlistne pseudobulwy wycinamy, nie uszkadzając przy tym rośliny.

Rozmnażanie Cymbidium

Podział starszych roślin. W produkcji masowej stosuje się siew nasion i kultury tkankowe.

Najczęstsze choroby i szkodniki Cymbidium

Choroby wirusowe: wirus mozaiki cymbidium, wirus plamistości pierścieniowej Odontoglossum i szczep storczykowy wirusa mozaiki tytoniu. Mączliki, przędziorki.

    Więcej o:

Skomentuj:

Storczyk Cymbidium: uprawa w domu. Jak pielęgnować storczyki?