Kwiaty doniczkowe - 10 roślin doniczkowych nie do zdarcia. Najbardziej wytrzymałe rośliny domowe

Kwiaty doniczkowe domowe u Ciebie nie rosną? Potrzebujesz rośliny łatwej w utrzymaniu i niezniszczalnej. Wybierz jedną z tych, które tu prezentujemy!
szeflera drzewkowata szeflera drzewkowata Fot. GAP Photos/Medium

Kwiaty doniczkowe: Szeflera drzewkowata

Kwiaty domowe

Szeflera drzewkowata rośnie dobrze i w widnym i półcienistym pomieszczeniu (odmiany pstrolistne wymagają więcej światła). Na południowym parapecie należy ją jednak cieniować - ostre słońce powoduje żółknięcie liści. Szeflera zadowoli się standardowym podłożem dla roślin doniczkowych i umiarkowanym podlewaniem. Okazy uprawiane blisko rozgrzanego kaloryfera należy od czasu do czasu zrosić.

Kwiaty balkonowe. 10 hitów wśród roślin doniczkowych na balkon

Rośliny doniczkowe

Nie mają w domu wcale łatwo, zwłaszcza w sezonie grzewczym. Centralne ogrzewanie wysusza powietrze i nadmiernie je ogrzewa. Jesienią i zimą jest też mało światła co utrudnia życie wielu gatunkom kwiatów doniczkowych. Są jednak rośliny, którym takie warunki nie szkodzą - to je właśnie warto wybrać do naszych ciepłych mieszkań.

Echmea wstęgowata Echmea wstęgowata Fot. Łukasz Zandecki / AG

Kwiaty doniczkowe: Echmea wstęgowata

Jest epifitem - pobiera pokarm nie z gleby, lecz z powietrza. nie ma więc szczególnych wymagań co do podłoża. Jego rola ogranicza się do utrzymania rośliny w pionie. Powinno też umożliwiać swobodny dostęp powietrza do korzeni, najlepiej więc dorzucić do niego garść torfu. Echmea nie wymaga zasilania ani obfitego podlewania. Woli wilgotną glebę, ale znosi dłuższe okresowe przesuszenia. Podlewanie można ograniczyć do wlewania (co tydzień) niewielkiej ilości wody do lejka rozety liściowej. Uwaga, rozety echemi po przekwitnięciu zamierają. Obok wyrastają jednak następne. Aby zakwitły, od maja do września warto roślinę trzymać na zewnątrz, w półcieniu.

Kwiaty doniczkowe najpiękniejsze na każdy miesiąc

ONE TIME USE ONLY DO JEDNOKROTNEJ PUBLIKACJI  WNETRZA ROSLINY DONICZKOWE SANSEWIERIA DEKORACJE FOT. FLORA DANIA  PUBLIKACJA KWIETNIK NR 7 (139) - 7.2006 SLOWA KLUCZOWE: ROSLINY WNETRZA

Fot. Flora Dania

Żelazna dama - czy wiesz która to roślina

Aspidistra wyniosła Aspidistra wyniosła Fot. DIOMEDIA/VISIONS

Kwiaty doniczkowe: Aspidistria wyniosła

Zniesie zbyt suche lub wilgotne powietrze, wahania temperatury i niewystarczającą ilość światła. Do tego szybko się rozrasta. Roślina ma tylko jedno wymaganie: ziemia w doniczce nie powinna zanadto przesychać. Wiosną i wczesnym latem aspidistrę można dokarmiać nawozami dla roślin doniczkowych. Od czasu do czasu warto też przetrzeć jej liście mokrą ściereczką, by usunąć kurz i brzydkie plamy po twardej wodzie. Roślinę przesadzamy dopiero wtedy, gdy korzenie przestają się mieścić w doniczce.

Dracena Deremeńska Dracena Deremeńska Fot. Materiały prasowe

Kwiaty doniczkowe: Dracena Deremeńska

Służy jej pokojowa temperatura (20-25° C) i raczej widne stanowisko (ale nie bezpośrednio nasłonecznione), z dala od kaloryfera. Kluczem do sukcesu w uprawie jest odpowiednie podlewanie. Nalewajmy do doniczki tylko tyle wody, by ziemia była wilgotna, a nie mokra. Dracena najlepiej rośnie w gotowej mieszance dla palm i dracen. Przesadzamy ją raz w roku, starszym okazom wymieniamy tylko wierzchnią warstwę ziemi.

Kwiaty doniczkowe dla zapracowanych

Zielistka Sternbergera Zielistka Sternbergera Fot. Mariusz Pietroń

Kwiaty doniczkowe: Zielistka Sternbergera

To jedna z najmniej wymagających roślin doniczkowych. przez cały rok podlewamy ją umiarkowanie (od lutego do września nieco obficiej). Roślina zadowala się ziemią uniwersalną do domowych kwiatów, a zasilona nawozem uniwersalnym do roślin doniczkowych bujniej rośnie. przesadzamy ja wiosną, gdy bryła korzeniowa przestaje mieścić się w doniczce. Wiosną i latem zielistka wydaje długie pędy rozłogowe. Odcinamy je, ukorzeniamy w wodzie i sadzimy do doniczek.

Pandan Veitcha Pandan Veitcha Fot. Łukasz Zandecki / AG

Kwiaty domowe: Pandan Veitcha

Dorasta do 3 metrów, nadaje się, więc tylko do dużych wnętrz. dobrze rośnie w jasnych i półcienistych miejscach, w standardowej mieszance dla kwiatów doniczkowych (można do niej dorzucić garść gliny) Pandan bardzo szybko rośnie, jest więc żarłoczny - wiosną i latem warto go dokarmiać nawozem dla roślin kwitnących (preparat dla gatunków zielonych spowoduje zanik pasków na liściach). Z czasem roślina tworzy odrosty, które można ukorzeniać. Wszystkie prace wykonujemy w rękawiczkach - pandan ma kolce na brzegach liści!

Epipremnum Epipremnum Fot. Łukasz Zandecki / AG

Kwiaty doniczkowe: Epipremnum złociste

To efektowne pnącze (osiągające kilka metrów długości) znane jest też pod dawna nazwą scindapsus. Najbujniej i najzdrowiej rośnie w widnych miejscach; niedostatek światła sprawia, że na jego pstrych zielono-żółtych liściach zanikają efektowne przebarwienia. Może wić się po plastikowej podporze okręconej włóknem kokosowym (jest to magazyn wilgoci, która podsiąka z doniczki). Z wiekiem tworzy coraz większe liście. Epipremnum łatwo rozmnożyć z fragmentów pędów.

Aglonema zmienna Aglonema zmienna Fot. Shutterstock/Bugtiger

Kwiaty doniczkowe: Aglonema zmienna

Zdrowo rośnie w większości warunków, dobrze znosi niską wilgotność powietrza ( ale w bardzo suchych wnętrzach lepiej ją zraszać). Nadaje się do miejsc słabiej oświetlonych - z wyjątkiem pstrych odmian, które w takich warunkach mogą stracić deseń na liściach. Sprawdzi się też na słonecznym  parapecie. Aglomena toleruje niższą temperaturę (nawet 10°C), lepiej jednak uprawiać ją w cieplejszych wnętrzach. Roślinę podlewamy umiarkowanie (ziemia stale powinna  być lekko wilgotna). Zasilamy nawozami płynnymi co dwa tygodnie.

Reo meksykańskie Reo meksykańskie Fot. Flora Dania

Kwiaty doniczkowe domowe: Reo meksykańskie

Reo meksykańskie to tropikalna roślina o efektownych zielono-czerwonych liściach. Ich długość może wynosić nawet pół metra! Najlepszym stanowiskiem dla reo są miejsca półcieniste lub jasne. Zarówno nadmiar słońca, jak i jego brak powodują, że liście zaczynają tracić swój wspaniały kolor. Przez cały rok temperatura w pomieszczeniu nie powinna spadać poniżej 18°C. Reo będzie wdzięczne za dokarmianie (wiosną i latem raz w tygodniu, jesienią i zimą raz na miesiąc). Zbyt suche powietrze może być przyczyną brązowienia liści. Reo ma tylko jedną wadę, z czasem może tracić ładny pokrój. Można je jednak odmłodzić - wystarczy skrócić wierzchołek o 5-8 cm ( nad pąkiem liściowym ), ukorzenić w wodzie i posadzić w doniczce, a wyrośnie z niego nowa roślina.

Bilbergia zwisła Bilbergia zwisła Fot. Paweł Słomczyński / AG

Kwiaty do domu: Bilbergia zwisła - piękna zimą

Kwitnie od późnego lata do zimy efektownymi zwisłymi kłosami kwiatostanów. Lubi jasne miejsca, lecz niezbyt silne nasłonecznienie. Lato może spędzić w półcienistym zakątku tarasu lub balkonu. w lecie podlewamy nieco obficiej niż zima, najlepiej odstałą woda lub deszczówką; pamiętajmy o nalewaniu odrobiny wody do lejka rozety liści. Bilbergia zasilana co 2 tygodnie (zimą raz w miesiącu) nawozem dla  roślin doniczkowych (w stężeniu o połowie mniejszym niż na instrukcji) będzie bujniej rosła. Przesadzamy co 3 lata, wiosną.

Więcej o:
Komentarze (9)
Kwiaty doniczkowe - 10 roślin doniczkowych nie do zdarcia. Najbardziej wytrzymałe rośliny domowe
Zaloguj się
 • akonto_gazeta

  Oceniono 16 razy 12

  Spokojnie, jak nie uda mi się zasuszyć, przyjedzie teściowa i dotąd będzie podlewać, aż zgniją.
  Na wszystko jest metod! :-)

 • upupa.epos

  Oceniono 12 razy 4

  Pandan ze zdjęcia jest zbyt głęboko posadzony. Roślina wytwarza korzenie podporowe, a tak głębokie sadzenie uniemożliwia to. Nie powstaną też na tak posadzonej roślinie 'odrosty'. Białe paski zależą nie tylko od nawożenia, ale przede wszystkim od okresu w jakim roślina wypuszcza nowe liście - jesienno-zimowe są ich pozbawione, wiosenno-letnie mają je. Poza tym roślina zawsze odwraca się do źródła światła, więc chcąc mieć ładną roślinę musimy ją obracać, żeby się nie krzywiła.

 • amoniak2

  Oceniono 5 razy 1

  Szeflera, hoya, zamiokulkas, kluzja - baaaardzo odporne na susze

 • bienka3

  Oceniono 8 razy -2

  Mi też się zmarnował, a miałam już sporego. Pewnie przez to ,że stał za blisko grzejnika. Widziałam w "I Like Beton" podobną doniczkę jak ta mniejsza obok szeflera. Ma trochę grubsze ścianki i jest bardziej kanciasta. Ale chyba są takiej samej wielkości.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX