Najpopularniejsze zimozielone rośliny

Na rabatach nie powinno brakować bylin, które zachowują zielone liście przez cały rok. Dzięki nim zimą ogród nie pustoszeje.
1 Juka karolińska, gdy kwitnie, gasi urodę innych roślin.

W naszym klimacie jej kwiatostany osiągają półtorametrową wysokość, w cieplejszych regionach są dwa razy wyższe. Juka karolińska, gdy kwitnie, gasi urodę innych roślin. W naszym klimacie jej kwiatostany osiągają półtorametrową wysokość, w cieplejszych regionach są dwa razy wyższe. Fot. Lilianna Sokołowska

Juka karolińska (Yucca filamentosa)

Gęste kępy jej mieczowatych liści dorastają do 70 cm. Zachowują urodę przez cały rok. Nawet w palącym słońcu i na siarczystym mrozie nie więdną ani nie zmieniają odcienia. W lipcu i sierpniu ukazują się nad nimi imponujące wielkością kwiatostany. Roślina ta wymaga żyznej, przepuszczalnej gleby, zawierającej sporo wapnia. Jest odporna na suszę, a choruje w wilgotnej ziemi.

Juka karolińska, gdy kwitnie, gasi urodę innych roślin.
W naszym klimacie jej kwiatostany osiągają półtorametrową wysokość, w cieplejszych regionach są dwa razy wyższe.

Na zdjęciu powyżej: Juka karolińska, gdy kwitnie, gasi urodę innych roślin. W naszym klimacie jej kwiatostany osiągają półtorametrową wysokość, w cieplejszych regionach są dwa razy wyższe

2 Gajowiec żółty (Galeobdolon luteum) Gajowiec żółty (Galeobdolon luteum) Fot. Shutterstock

Gajowiec żółty (Galeobdolon luteum)

To rodzimy gatunek. Płoży się po ziemi, a tylko wiosną, gdy kwitnie, wznosi się na wysokość 30 cm. Gdyby nie srebrzyste desenie na liściach i żółte kwiaty, można by go pomylić z pokrzywą. Na próchnicznym, zasobnym i wilgotnym podłożu mocno rozrasta się przez rozłogi, tworząc efektowne kobierce. Nadmiar słońca roślinie szkodzi. Świetnie zimuje np. wśród krzewów, częściowo przykryta suchymi liśćmi, a traci pędy, jeśli są one wystawione na mroźny wiatr.

Fot. Shutterstock

3 żurwka żurwka Fot. Flora Press

Żurawka (Heuchera)

Uprawiane są różne jej gatunki, a także odmiany mieszańcowe o bogatej gamie barw liści. Latem, albo też i jesienią, na smukłych łodygach tworzą luźne bukieciki drobnych kwiatków. Żurawki nadają się na miejsca słoneczne i półcieniste, z lekkim próchnicznym i dobrze przepuszczalnym podłożem.

Na zdjęciu powyżej: Żurawka 'Chocolate Ruffles'

SLOWA KLUCZOWE: zurawkaFot. Tomek Ciesielski

Na zdjęciu powyżej: Żurawka 'Peach Crisp'

4 Bergenia sercowata (Bergenia cordifolia) Bergenia sercowata (Bergenia cordifolia) Fot. Lilianna Sokołowska

Bergenia sercowata (Bergenia cordifolia)

Jej liście osiągają 20 cm długości, tworząc okazałe kępy, które mogą rozrastać się w gęste kobierce. W kwietniu ukazują się wśród nich mięsiste, wzniesione (do 0,5 m) pędy z bukiecikiem różowych, a czasami kremowych kwiatków. Karłowe odmiany o rozetach liści do 25 cm średnicy nadają się na murki, skalniaki i do pojemników. Bergenia może rosnąć na każdej glebie, w słońcu i w cieniu. W słońcu zwykle liście czerwienieją, zwłaszcza zimą, w cieniu cały rok nie tracą zieleni.

Na zdjęciu powyżej: Bergenia sercowata 'Abendglut'

5 Dąbrówka rozłogowa  'ATROPURPUREA' (Ajuga reptans) Dąbrówka rozłogowa 'ATROPURPUREA' (Ajuga reptans) Fot. Wojciech Podstolski

Dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans)

Może mieć liście (dł. do 10 cm) zielone lub ciemnopurpurowe albo wielobarwne - w różu, fiolecie, bieli i zieleni. W maju i czerwcu tworzy kłosy (wys. 15 cm) niebieskofioletowych kwiatków. Lubi lekko wilgotne, nieco ocienione miejsca i przeciętną ziemię. Zimą traci część liści.

Na zdjęciu powyżej: Dąbrówka rozłogowa 'Atropurpurea'

6 Ciemiernik (Helleborus ×hybridus) Ciemiernik (Helleborus ×hybridus) Fot. Lilianna Sokołowska

Ciemiernik (Helleborus ×hybridus)

Jego starsze kępy tworzą poduchy półmetrowej szerokości i wysokości. Ciemiernik cały rok zachowuje piękną zieleń skórzastych liści, a do tego kwitnie w nietypowych porach: późną jesienią, wczesną wiosną, a niekiedy zimą, jeśli jest ciepła. Kremowe, zielonkawe, białe lub purpurowe kwiaty osiągają zwykle średnicę 5 cm i są bardzo trwałe. Roślinie odpowiadają miejsca półcieniste i próchniczna, ale niezbyt wilgotna lub przesychająca gleba. Niestety, nie ma gwarancji co do pełnej mrozoodporności wszystkich odmian.

Na zdjęciu powyżej: Ciemiernik 'Tutu'

Christrose (Helleborus x hybridus) Ashwood garden hybrid SLOWA KLUCZOWE: Blume Close Up England Februar Garten Gartenbau Hellebore Helleborus Helleborus x hybridus Januar Nahaufnahme Perennial Schnee Staude Tag VorfrŁhling Winter auRen blŁhend buschig in BlŁte lila pink purpurfarben rosafarbenFot. Flora Press

Na zdjęciu powyżej: Ciemiernik 'Pirouette'

7 Acena Acena Fot. Shutterstock

Acena drobnolistna (Acaena microphylla)

Jej długie, płożące się czerwonawe pędy z powcinanymi pierzastymi liśćmi tworzą tuż przy ziemi gęsty kobierzec. Zwykle są zielono-purpurowe (u odmiany 'Kupferteppich' srebrzyste), a jesienią przyjmują miedziany odcień. W czerwcu na roślinie pojawiają się kuliste beżowe kwiatostany, które w sierpniu tworzą kolczaste czerwonawe główki owocostanów. Acena dobrze rośnie w słońcu, na przeciętnej ziemi. Zimą szkodzi jej nadmiar wilgoci.

Na zdjęciu powyżej: Acena drobnolistna 'Kupferteppich'

acena drobnolistna Fot. Shutterstock

Na zdjęciu powyżej: Acena drobnolistna 'Monstrosum'

8 rojniki rojniki Fot. Lilianna Sokołowska

Rojniki (Sempervivum)

Najpiękniejsze odmiany są mieszańcami międzygatunkowymi. Ich zgrubiałe liście tworzą rozety osiągające prawie 10 cm średnicy i przypominają mięsiste kwiaty. Mają one przeróżne odcienie zieleni i purpury. Wiosną rojniki wypuszczają grube pędy zakończone kwiatami podobnymi do stokrotek. Rośliny wytrzymują silne słońce oraz suszę. Groźne dla nich jest natomiast nieustannie mokre podłoże. Zadowalają się garstką piaszczysto-gliniastej ziemi, mogą więc rosnąć na murkach i w małych pojemnikach.

Na zdjęciu powyżej: Rojnik 'Hart'

Fot. Lilianna Sokołowska

Na zdjęciu powyżej: Rojnik 'Monstrosum'

9
Skomentuj:
Najpopularniejsze zimozielone rośliny
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX