Najpopularniejsze zimozielone rośliny

Na rabatach nie powinno brakować bylin, które zachowują zielone liście przez cały rok. Dzięki nim zimą ogród nie pustoszeje.
Juka karolińska, gdy kwitnie, gasi urodę innych roślin.

W naszym klimacie jej kwiatostany osiągają półtorametrową wysokość, w cieplejszych regionach są dwa razy wyższe. Juka karolińska, gdy kwitnie, gasi urodę innych roślin. W naszym klimacie jej kwiatostany osiągają półtorametrową wysokość, w cieplejszych regionach są dwa razy wyższe. Fot. Lilianna Sokołowska

Juka karolińska (Yucca filamentosa)

Gęste kępy jej mieczowatych liści dorastają do 70 cm. Zachowują urodę przez cały rok. Nawet w palącym słońcu i na siarczystym mrozie nie więdną ani nie zmieniają odcienia. W lipcu i sierpniu ukazują się nad nimi imponujące wielkością kwiatostany. Roślina ta wymaga żyznej, przepuszczalnej gleby, zawierającej sporo wapnia. Jest odporna na suszę, a choruje w wilgotnej ziemi.

Juka karolińska, gdy kwitnie, gasi urodę innych roślin.
W naszym klimacie jej kwiatostany osiągają półtorametrową wysokość, w cieplejszych regionach są dwa razy wyższe.

Na zdjęciu powyżej: Juka karolińska, gdy kwitnie, gasi urodę innych roślin. W naszym klimacie jej kwiatostany osiągają półtorametrową wysokość, w cieplejszych regionach są dwa razy wyższe

Gajowiec żółty (Galeobdolon luteum) Gajowiec żółty (Galeobdolon luteum) Fot. Shutterstock

Gajowiec żółty (Galeobdolon luteum)

To rodzimy gatunek. Płoży się po ziemi, a tylko wiosną, gdy kwitnie, wznosi się na wysokość 30 cm. Gdyby nie srebrzyste desenie na liściach i żółte kwiaty, można by go pomylić z pokrzywą. Na próchnicznym, zasobnym i wilgotnym podłożu mocno rozrasta się przez rozłogi, tworząc efektowne kobierce. Nadmiar słońca roślinie szkodzi. Świetnie zimuje np. wśród krzewów, częściowo przykryta suchymi liśćmi, a traci pędy, jeśli są one wystawione na mroźny wiatr.

Fot. Shutterstock

żurwka żurwka Fot. Flora Press

Żurawka (Heuchera)

Uprawiane są różne jej gatunki, a także odmiany mieszańcowe o bogatej gamie barw liści. Latem, albo też i jesienią, na smukłych łodygach tworzą luźne bukieciki drobnych kwiatków. Żurawki nadają się na miejsca słoneczne i półcieniste, z lekkim próchnicznym i dobrze przepuszczalnym podłożem.

Na zdjęciu powyżej: Żurawka 'Chocolate Ruffles'

SLOWA KLUCZOWE: zurawkaFot. Tomek Ciesielski

Na zdjęciu powyżej: Żurawka 'Peach Crisp'

Bergenia sercowata (Bergenia cordifolia) Bergenia sercowata (Bergenia cordifolia) Fot. Lilianna Sokołowska

Bergenia sercowata (Bergenia cordifolia)

Jej liście osiągają 20 cm długości, tworząc okazałe kępy, które mogą rozrastać się w gęste kobierce. W kwietniu ukazują się wśród nich mięsiste, wzniesione (do 0,5 m) pędy z bukiecikiem różowych, a czasami kremowych kwiatków. Karłowe odmiany o rozetach liści do 25 cm średnicy nadają się na murki, skalniaki i do pojemników. Bergenia może rosnąć na każdej glebie, w słońcu i w cieniu. W słońcu zwykle liście czerwienieją, zwłaszcza zimą, w cieniu cały rok nie tracą zieleni.

Na zdjęciu powyżej: Bergenia sercowata 'Abendglut'

Dąbrówka rozłogowa  'ATROPURPUREA' (Ajuga reptans) Dąbrówka rozłogowa 'ATROPURPUREA' (Ajuga reptans) Fot. Wojciech Podstolski

Dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans)

Może mieć liście (dł. do 10 cm) zielone lub ciemnopurpurowe albo wielobarwne - w różu, fiolecie, bieli i zieleni. W maju i czerwcu tworzy kłosy (wys. 15 cm) niebieskofioletowych kwiatków. Lubi lekko wilgotne, nieco ocienione miejsca i przeciętną ziemię. Zimą traci część liści.

Na zdjęciu powyżej: Dąbrówka rozłogowa 'Atropurpurea'

Ciemiernik (Helleborus ×hybridus) Ciemiernik (Helleborus ×hybridus) Fot. Lilianna Sokołowska

Ciemiernik (Helleborus ×hybridus)

Jego starsze kępy tworzą poduchy półmetrowej szerokości i wysokości. Ciemiernik cały rok zachowuje piękną zieleń skórzastych liści, a do tego kwitnie w nietypowych porach: późną jesienią, wczesną wiosną, a niekiedy zimą, jeśli jest ciepła. Kremowe, zielonkawe, białe lub purpurowe kwiaty osiągają zwykle średnicę 5 cm i są bardzo trwałe. Roślinie odpowiadają miejsca półcieniste i próchniczna, ale niezbyt wilgotna lub przesychająca gleba. Niestety, nie ma gwarancji co do pełnej mrozoodporności wszystkich odmian.

Na zdjęciu powyżej: Ciemiernik 'Tutu'

Christrose (Helleborus x hybridus) Ashwood garden hybrid SLOWA KLUCZOWE: Blume Close Up England Februar Garten Gartenbau Hellebore Helleborus Helleborus x hybridus Januar Nahaufnahme Perennial Schnee Staude Tag VorfrŁhling Winter auRen blŁhend buschig in BlŁte lila pink purpurfarben rosafarbenFot. Flora Press

Na zdjęciu powyżej: Ciemiernik 'Pirouette'

Acena Acena Fot. Shutterstock

Acena drobnolistna (Acaena microphylla)

Jej długie, płożące się czerwonawe pędy z powcinanymi pierzastymi liśćmi tworzą tuż przy ziemi gęsty kobierzec. Zwykle są zielono-purpurowe (u odmiany 'Kupferteppich' srebrzyste), a jesienią przyjmują miedziany odcień. W czerwcu na roślinie pojawiają się kuliste beżowe kwiatostany, które w sierpniu tworzą kolczaste czerwonawe główki owocostanów. Acena dobrze rośnie w słońcu, na przeciętnej ziemi. Zimą szkodzi jej nadmiar wilgoci.

Na zdjęciu powyżej: Acena drobnolistna 'Kupferteppich'

acena drobnolistna Fot. Shutterstock

Na zdjęciu powyżej: Acena drobnolistna 'Monstrosum'

rojniki rojniki Fot. Lilianna Sokołowska

Rojniki (Sempervivum)

Najpiękniejsze odmiany są mieszańcami międzygatunkowymi. Ich zgrubiałe liście tworzą rozety osiągające prawie 10 cm średnicy i przypominają mięsiste kwiaty. Mają one przeróżne odcienie zieleni i purpury. Wiosną rojniki wypuszczają grube pędy zakończone kwiatami podobnymi do stokrotek. Rośliny wytrzymują silne słońce oraz suszę. Groźne dla nich jest natomiast nieustannie mokre podłoże. Zadowalają się garstką piaszczysto-gliniastej ziemi, mogą więc rosnąć na murkach i w małych pojemnikach.

Na zdjęciu powyżej: Rojnik 'Hart'

Fot. Lilianna Sokołowska

Na zdjęciu powyżej: Rojnik 'Monstrosum'

Więcej o: