Czyściec wełnisty [Uprawa i pielęgnacja]

Delikatne, srebrzystoszare liście czyśćca wełnistego są miękkie i przypominają kawałki pluszu. Gdy jego kępki się rozrosną, tworzą na rabacie zwarty, gęsty dywan.
Wczesnym latem srebrnoszare liście czyśćca wełnistego pięknie wyglądają w towarzystwie kwitnących piwonii, bodziszków i przetacznika. Wczesnym latem srebrnoszare liście czyśćca wełnistego pięknie wyglądają w towarzystwie kwitnących piwonii, bodziszków i przetacznika. Fot. Lilianna Sokołowska

Pochodzenie czyśca

Czyściec wełnisty (Stachys lanata, syn. S. byzantina) to drobna bylina, która w naturze rośnie w Azji Mniejszej, Iranie i na Kaukazie. Ma charakterystyczne podłużne liście pokryte miękkim srebrzystym kutnerem, stąd angielska nazwa rośliny - lamb's ear, czyli jagnięce ucho. Osiąga 30-40 cm wysokości i z czasem tworzy na rabacie zwarty dywan. Drobne różowe kwiaty pojawiają się w kątach liści od czerwca do sierpnia. Są mniej atrakcyjne niż u innych gatunków czyśćców, jeśli więc zależy nam na uzyskaniu gęstej okrywy, można je usuwać, co pobudzi roślinę do rozwoju liści.

Na zdjęciu powyżej: Wczesnym latem srebrnoszare liście czyśćca wełnistego pięknie wyglądają w towarzystwie kwitnących piwonii, bodziszków i przetacznika

SLOWA KLUCZOWE: hoarfrost stachysFot. Tomasz Ciesielski

Na zdjęciu powyżej: Czyściec wełnisty 'Silver carpet'

Obwódka z czyśćca wełnistego podkreśla urodę pozostałych bylin Obwódka z czyśćca wełnistego podkreśla urodę pozostałych bylin Fot. Tomasz Ciesielski

Czyściec na rabacie

Szary kobierzec z czyśćca najlepiej się prezentuje na rabatach żwirowych, w słonecznych miejscach oraz w sąsiedztwie róż lub kwitnących na niebiesko lawendy, perowskii, kocimiętki, czosnków ozdobnych lub szałwii. Można go również wykorzystać do kompozycji kontrastowych, z roślinami o purpurowych liściach bądź kwiatach (perukowcem, jeżówką purpurową, berberysem Thunberga).

Na zdjęciu powyżej: Obwódka z czyśćca wełnistego podkreśla urodę pozostałych bylin

Fot. Lilianna Sokołowska

Na zdjęciu powyżej: Czyściec gęstokwiatowy pięknie prezentuje się na półcienistej rabacie

Czyściec wielkokwiatowy 'Superba' Czyściec wielkokwiatowy 'Superba' Fot. Tomasz Ciesielski

Inne gatunki czyśców

Zupełnie inaczej wyglądają pozostałe gatunki czyśćców. Kępiasty czyściec wielkokwiatowy (S. grandiflora, syn. Betonica grandiflora) ma zielone jajowate liście i ładne fioletowe kwiaty. Dorasta do 60 cm. Można go sadzić w ogrodach naturalistycznych, zarówno w słońcu, jak i w półcieniu. Dość podobny do niego jest czyściec gęstokwiatowy (S. monnieri), tworzy jednak nieco niższe kepy. Ciekawą rośliną jest również kwitnący na biało czyściec śnieżny (S. nivea), który osiąga zaledwie 20 cm wysokości.

Na zdjęciu powyżej: Czyściec gęstokwiatowy 'Hummelo'

Czyściec wielkokwiatowy 'Superba'Fot. Wikimedia commons

Na zdjęciu powyżej: Czyściec wielkokwiatowy 'Superba'

Czyściec lekarski Czyściec lekarski Fot. Wikimedia commons

Uprawa i wymagania

Czyściec ma małe wymagania, większość gatunków jest odporna na choroby.

Stanowisko: Słoneczne lub lekko zacienione (w słońcu liście są jaśniejsze).

Gleba: Czyściec wełnisty lubi podłoże piaszczysto-gliniaste i suche; czyśćce gęstokwiatowy oraz wielkokwiatowy mogą rosnąć w ziemi nieco bardziej wilgotnej i zasobnej w składniki pokarmowe. Zastosowanie: Obwódki, rabaty naturalistyczne, skalniaki, roślina zadarniająca.

Rozmnażanie: Przez podział kęp wiosną, sadzonki wierzchołkowe w kwietniu-maju lub przez wysiew nasion.

Na zdjęciu powyżej: Czyściec lekarski

STACHYS BYZANTINA 'PRIMROSE HERON'  (SYN. STACHYS BYZANTINA GOLD LEAVED) SLOWA KLUCZOWE: Lamiaceae Laub Lippenbluetler Lippenbl´tengew chs Lippenbl´tengew chse Perennial Pflanze Stachys Staude Ziest gelbFot. Flora Press

Na zdjęciu powyżej: Czyściec wełnisty 'Pramrose Heron'

Sadzonki czyśćców można kupić w wielu sklepach internetowych oraz w szkółkach roślin. Sprzedaż w cenie 4-12 zł za sadzonkę prowadzą m.in. sklepy: e-skalniak.pl, www.kwietnik.com.pl, www.ogrodniczyraj.pl, www.rosliny-magda.pl.

Więcej o: