Milin amerykański. Szybko rosnące pnącze o pięknych kwiatach

Milin amerykański. Oryginalne kwiaty w kształcie trąbek, szybki wzrost, imponujące rozmiary - milin to pnącze.
Milin Wielokwiatowy (C. Grandiflorum) Milin Wielokwiatowy (C. Grandiflorum) Fot. FLORA PRESS

Milin amerykański rośnie w górę do słońca

Milin amerykański (Campsis radicans) jest pnączem, które w warunkach naturalnych można spotkać w południowo-wschodnich regionach Stanów Zjednoczonych. Do Europy gatunek ten trafił w XVII wieku. Początkowo jego urodę można było podziwiać jedynie w ogrodach botanicznych, później rozpowszechnił się na tyle, że zaczęto go sadzić na terenach prywatnych.

Pnącze to ma dość charakterystyczny wygląd - ciemnozielone liście osiągają długość około 30 cm i złożone są z wielu piłkowanych listków. Ponieważ roślina uwielbia słońce, rozrasta się ku górze i właśnie w tej części kwitnie najobficiej. W zależności od odmiany kwiaty są czerwone, pomarańczowe, żółte lub lekko różowe. Rozwijają się od lipca do września, zebrane po kilka w baldachowate kwiatostany. Pojedyncze kwiaty mają trąbkowaty kształt i długość ok. 8 cm. Są obupłciowe; po zapyleniu powstają z nich długie zwisające torebki.

W Stanach Zjednoczonych milin sadzi się często w miejscach, gdzie hodowane są kolibry, które żywią się nektarem jego kwiatów.

Milin Wielokwiatowy (C. Grandflorum) osiąga nawet 10m. Dostępny w zagranicznych sklepach internetowych.Fot. WIKIMEDIA COMMONS

Zdjęcie powyżej: milin wielkokwiatowy (C. grandiflorum) osiąga nawet 10 m.
Dostępny w zagranicznych sklepach internetowych.

Burza Czerwonych Kwiatów i gąszcz liści na mocnej, metalowej pergoli obok bylinowych rabat. Burza Czerwonych Kwiatów i gąszcz liści na mocnej, metalowej pergoli obok bylinowych rabat. Fot. LILIANNA SOKOŁOWSKA

Miejsce dla milinu

Szybki wzrost sprawia, że pnącze to sadzi się przy dużych pergolach, trejażach, ścianach i ogrodzeniach. Można je wykorzystać do zamaskowania brzydkiego miejsca na posesji (śmietnika, latarni, słupa energetycznego). Roślina wspina się za pomocą korzeni czepnych i lekko owijających się pędów. Trzeba jednak pamiętać, że zajmuje sporo miejsca (pędy osiągają 6-10 m) i wypuszcza odrosty korzeniowe, często rozprzestrzeniając się na boki.

Milin przyrasta 1-2m rocznie, więc przydaje się do maskowania nieciekawych miejsc w ogrodzie.Fot. FLICKR

Zdjęcie powyżej: Milin przyrasta 1-2m rocznie, więc przydaje się do maskowania nieciekawych miejsc w ogrodzie.

Tajniki uprawy

- Stanowisko. Silnie nasłonecznione i ciepłe, osłonięte od wiatru.

- Gleba. Próchniczna i przepuszczalna o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. W starszym wieku roślina toleruje lekkie przesuszenie podłoża oraz okresowy wzrost wilgotności i zasolenia.

- Rozmnażanie. Wegetatywnie, przez sadzonki pędowe i korzeniowe lub odkłady. Rozmnażane przez siewmiliny zakwitają po 5-8 latach.

- Pielęgnacja. Glebę wokół pnącza warto ściółkować, aby ochronić korzenie zimą i wzbogacić podłoże w składniki mineralne.

 Fot. SZCZEPAN MARCZYŃSKI

Warto wiedzieć o milinie amerykańskim

Nasiona milinu znajdują się w długich (12 cm) torebkach z wyraźnymi kantami i zaopatrzone są w skrzydełka. Gdy dojrzewają, stają się brązowe, wysychają i pękają. W polskich warunkach jednak nie kiełkują. Torebki najlepiej obrywać, zanim dojrzeją, by roślina powtórzyła kwitnienie.

Trzeba pamiętać, że sok znajdujący się we wszystkich częściach milinu jest trujący (powoduje podrażnienie skóry i opuchliznę). U wrażliwych osób roślina ta może wywoływać reakcje alergiczne.

Jak przycinać pnącza>>

Milin Amerykański 'Gabor' Milin Amerykański 'Gabor' Fot. SZCZEPAN MARCZYŃSKI

Różne kolory milinu amerykańskiego

Opisany wyżej milin amerykański nieźle radzi sobie w naszym klimacie. Jego polecane odmiany to np. wyróżniająca się intensywną czerwoną barwą 'Flamenco'. Ciemnoczerwone trąbki ma długo i obficie kwitnący 'Gabor', pomarańczowoczerwone zaś 'Florida'. Na pomarańczowo zakwita odmiana 'Ursynów', na morelowo 'Judy', a na jasnożółto 'Flava'.

W sprzedaży bywają również inne gatunki milinu, bardziej wrażliwe na mróz (można je sadzić w cieplejszych regionach Polski) i wymagające okrywania na zimę. Należy do nich milin pośredni (Campsis × tagliabuana), np. w łososiowej odmianie 'Madame Galen'.

Uwagę przyciąga też kwitnący na łososiowo milin wielkokwiatowy (Campsis grandiflorum). W Polsce jego sadzonki nie są dostępne, ale można je zamówić w zagranicznych sklepach internetowych.

Sadzonki milinów kupimy u nas w cenie 10-40 zł (np. clematis.com.pl, plumeria.sklep.pl, krolestworoslin.pl, iglaki24.pl, sadowniczy.pl).

Milin amerykański (Campsis Radicans) 'Flava'Fot. SZCZEPAN MARCZYŃSKI

Zdjęcie powyżej: milin amerykański (Campsis radicans) 'Flava'

Milin amerykański 'Ursynów'Fot. SZCZEPAN MARCZYŃSKI

Zdjęcie powyżej: Milin amerykański 'Ursynów'

Więcej o:
Komentarze (3)
Milin amerykański. Szybko rosnące pnącze o pięknych kwiatach
Zaloguj się
 • santiq

  0

  Mój milin zakwitł pierwszy raz w ubiegłym roku niezbyt obficie. Po 4 latach od posadzenia. Ale wypuścił dużo odnóżek. Jedną z nich posadziłam w nasłonecznionym miejscu i widzę, że wszystkie końcówki odrostów mają pąki. W tym roku ponownie jeden z krzaczków ma kilka nowych odrostów i może zdecyduję się na rozsadzenie bo w miejscach nasłonecznionych ładnie rośnie.

 • floramis

  0

  Miliny potrzebują ciepłego miejsca i słonecznego. Mimo iż nie są polecane do sadzenia w północno-wschodniej Polsce nawet na Suwalszczyźnie widziałam ładnie kwitnące okazy, więc wszystko zależy od miejsca i upartości ogrodniczej ;)

 • w00kash

  0

  "W polskich warunkach jednak nie kiełkują" - nie no, dlaczego? Mi w tym roku wykiełkowały bez problemu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX