Jakie kwiaty kwitną zimą? Ciekawe odmiany ciemierników

Odmiany pochodzące od ciemiernika białego podczas lekkich zim mogą zakwitnąć w grudniu. Reszta odmian ciemierników zakwita jako jedne z pierwszych, na przedwiośniu w lutym lub w marcu. Zachwyt na twarzach zapewniony!
1 ODMIANA MIESZAŃCOWA 'BRIAR ROSE' ODMIANA MIESZAŃCOWA 'BRIAR ROSE' Fot. Lilianna Sokoowska

Ciemierniki zimą

Dekoracyjne, stale zielone liście i skromne wymagania - już to wystarczy, by zaliczyć ciemiernik (Helleborus) do roślin wyjątkowych. Jeszcze niezwyklejsze jest to, że może rozwijać pąki zimą.

Dokładna data tego wydarzenia jest z reguły niespodzianką, bo w dużym stopniu zależy od pogody. Gdy temperatura jesienią długo utrzymuje się powyżej zera, kwiaty ciemiernika (głównie białego) podziwiamy już w grudniu. A jeśli zima jest mroźna i śnieżna, następuje to dopiero po roztopach - w lutym lub w marcu, wraz z pierwszą falą dodatnich temperatur.

2 CIEMIERNIK WSCHODNI 'WHITE SPOTTED LADY' CIEMIERNIK WSCHODNI 'WHITE SPOTTED LADY' Fot. Debu55y shutterstock

Niebanalna uroda

Kwiaty ciemierników są niezwykle okazałe (mają średnicę 4-7 cm), a do tego utrzymują się kilka miesięcy. Ich największą ozdobą są barwne działki kielicha (a nie płatki, jak to bywa u większości roślin), które dodatkowo zmieniają kolor - stopniowo zielenieją lub różowieją.

Pośrodku kwiatów zawiązują się i dojrzewają owoce, co trwa często jeszcze do kwietnia lub maja. Kwiaty ostatecznie zasychają, gdy z owoców wysypią się dojrzałe nasiona.

Najbardziej popularny u nas gatunek, ciemiernik biały (Helleborus niger), kwitnie właśnie na biało - łacińska nazwa niger, czyli czarny, odnosi się do korzeni. Dużą popularność zdobyły ostatnio mieszańce ciemiernika wschodniego z innymi gatunkami, zwracające uwagę różnorodnością odcieni kwiatów (białych, różowych, fioletowych, zielonych) i zdobiących je drobnych wzorków. Rośliny te tworzą przysadziste kępy, osiągając wysokość 20-30 cm.

Z kolei ciemiernik cuchnący (Helleborus foetidus) zaciekawia oryginalną budową - roślina przybiera kształt piramidy o wysokości 50-60 cm, ma dłoniaste, silnie powcinane liście i tworzy dzwonkowate zielonkawe kwiaty, nieco mniejsze niż u innych ciemierników.

Wymienione gatunki, jak również ciemiernik zielony, niebieskawy, korsykański i wschodni, można u nas uprawiać w ogrodzie, licząc się jednak z ryzykiem przemarznięcia liści i pędów podczas ostrych zim. Jeżeli tak się stanie, rośliny zazwyczaj odradzają się ze śpiących oczek.

CIEMIERNIK CZERWONAWY (H. purpurascens) tworzy kępy o wysokości ok. 50 cm. Kwitnie od lutego do kwietnia.Fot. HABRDA shutterstock

CIEMIERNIK CZERWONAWY (H. purpurascens) tworzy kępy o wysokości ok. 50 cm. Kwitnie od lutego do kwietnia.

Za najbardziej odporny uchodzi ciemiernik czerwonawy (H. purpurascens). Występuje naturalnie w Bieszczadach. Jako gatunku objętego ochroną prawną nie wolno go wykopywać ze stanowisk naturalnych, można go jednak kupić, podobnie jak inne ciemierniki, w centrach ogrodniczych i przez internet.

3 CIEMIERNIK ZIELONY (H. viridis) swą nazwę zawdzięcza barwie działek kielicha, które u tego gatunku lekko na siebie zachodzą. CIEMIERNIK ZIELONY (H. viridis) swą nazwę zawdzięcza barwie działek kielicha, które u tego gatunku lekko na siebie zachodzą. Fot. Wikimedia

Ciemierniki ożywiają ogród zimą

Dzięki roślinom takim jak ciemierniki ogród żyje także poza sezonem. Jeśli posadzimy je w sąsiedztwie innych zimozielonych bylin o podobnych wymaganiach, powstanie rabata efektowna cały rok.

Dobrym towarzystwem dla ciemierników są wcześnie kwitnąca przylaszczka, kopytnik, runianka, barwinek. Podobnie jak ciemiernik, rośliny te najlepiej rosną w półcieniu i razem mogą tworzyć kompozycje atrakcyjne także zimą oraz na przedwiośniu. Najlepiej umieścić je pod drzewami i grupami krzewów, od ich południowej strony, gdzie cień nie jest zbyt głęboki.

W bezpośrednim sąsiedztwie odmian ciemierników, które mają dość zwarty pokrój i ciemnozielone liście, warto również sadzić delikatne i lekkie paprocie, takie jak nerecznica (narecznica) czy adiantum, a wokół nich przebiśniegi i śnieżyce.

Krzewami, przy których uroda ciemierników zostanie dostrzeżona, są kwitnące w podobnym czasie oczary, leszczyny, wawrzynek wilczełyko. Gdy posadzimy je we w tym samym zakątku, wiosna zawita tu bardzo wcześnie.

Helleborus orientalis PlenaFot. Wikimedia

CIEMIERNIK WSCHODNI (H. orientalis) 'Plena' z kwiatostanem przypominającym koronę.

4 CIEMIERNIK BIAŁY jest byliną o zimozielonych liściach. Kwitnie zimą lub na przedwiośniu. CIEMIERNIK BIAŁY jest byliną o zimozielonych liściach. Kwitnie zimą lub na przedwiośniu. Fot. FLORA PRESS/VISIONS

Ozdobi mieszkanie

Kwitnący ciemiernik biały i jego barwne mieszańce już od grudnia sprzedawane są w doniczkach z przeznaczeniem do dekoracji wnętrz. Zwyczaj ten przyszedł do nas z Zachodu, gdzie roślina ta nazywana jest różą Bożego Narodzenia. W domu wymaga lekko wilgotnego podłoża i chłodnego miejsca. Jeśli zapewnimy jej takie warunki, będzie kwitła dłużej.

CIEMIERNIK OGRODOWY ( HELLEBORUS HYBRIDUS )  ELEGANCE WHITE  - ROSLINA , KWIATYFOT. LILIANNA SOKOLOWSKAPUBLIKACJA KWIETNIK NR 1 (205) - 1 2012Fot. Lilianna Sokoowska

MIESZANIEC 'PAINTED DOUBLES'

5 MIESZANIEC 'CINAMON SNOW' MIESZANIEC 'CINAMON SNOW' Fot. Lilianna Sokoowska

Tajniki uprawy

Stanowisko: Powinno być lekko ocienione, np. gałęziami drzew lub krzewów liściastych.

Gleba: Najlepsza jest ziemia próchniczna z dodatkiem gliny, o odczynie obojętnym. Przed posadzeniem roślin przekopujemy ją głęboko i dodajemy dobrze rozłożony kompost.

W przypadku ziemi zbyt ciężkiej i wilgotnej pod rośliny podsypujemy grubą warstwę drenażu.

Sadzenie: Rośliny kupione w pojemnikach można przesadzać do gruntu przez cały okres wegetacji. Starsze, dobrze ukorzenione okazy nie lubią przesadzania, a ich korzenie są wrażliwe na uszkodzenia.

Pielęgnacja: Kiedy rośliny przekwitną, ścinamy zaschnięte części. Wycinamy również pędy nagięte do ziemi i połamane przez śnieg.

Rozmnażanie: Ciemierniki można rozmnażać z nasion. Wysiewamy je zaraz po tym, gdy dojrzeją (od czerwca do sierpnia) do doniczek, które na zimę zagłębiamy w ziemi. Siewki wyrosną następnej wiosny. Pielęgnujemy je w doniczkach przez następne dwa sezony, po czym sadzimy na rabacie. Zakwitną po 1-2 latach.

Ciemierniki (Helleborus) należą do rodziny jaskrowatych. Występują w środkowej i południowo-zachodniej Europie, na Kaukazie i w Chinach. Oprócz ok. 20 gatunków rosnących w naturze w sprzedaży są mieszańce. Można je kupić m.in. na portalach: ismena.olsztyn.pl, szkolka-przytok.pl, kwietnik.com.pl, w cenie od 7 zł do ponad 30 zł.

Jeśli po kwitnieniu nie wytniemy łodyg, ciemierniki zawiążą owoce, w których dojrzeją nasiona. Niezebrane wysieją się same w ogrodzie. Siewki możemy przesadzić, dopóki są młode. Zakwitną po kilku latach, gdy podrosną i dojrzeją do zawiązania pąków. Kwiaty siewek mogą mieć różne barwy, zależnie od tego, z jakich "rodziców" powstały nasiona.

CIEMIERNIK WSCHODNI  DOUBLE CROWN  - ROSLINA O PODWOJNEJ KORONIE PLATKOW KWIATOWYCHFOT. LILIANNA SOKOLOWSKAPUBLIKACJA MAGNOLIA NR 12 (8) - 12 2012Fot. Lilianna Sokoowska

MIESZANIEC 'BALLERINA RUFFLES'

6

Zimowa dekoracja mieszkania

Zdjęcie powyżej: NA PARAPECIE, pod którym nie grzeje kaloryfer, ciemiernik kupiony w doniczce może kwitnąć kilka tygodni.

 Fot. Flora Dania

Zdjęcie powyżej: ŚWIĄTECZNY STROIK z ciemiernikiem w roli głównej - ozdobionym bombkami, kulkami porostów i patyczkami z gwiazdkami.

 Fot. Flora Dania

Zdjęcie powyżej: KWITNĄCE CIEMIERNIKI najlepiej ustawić w chłodnym pomieszczeniu (15-18°C) i zapewnić im dużo światła, a wiosną przesadzić je do ogrodu.

7 CIEMIERNIK NIEBIESKAWY (H. lividus) osiąga wysokość ok. 40 cm, kwitnie na przedwiośniu. CIEMIERNIK NIEBIESKAWY (H. lividus) osiąga wysokość ok. 40 cm, kwitnie na przedwiośniu. Fot. BeppeNob shutterstock

Pożytki z ciemiernika

Ciemiernik purpurowy oraz kaukaski uważane są za rośliny lecznicze. Dawniej w medycynie ludowej stosowano je w chorobach serca, do oczyszczania organizmu i obniżania wagi ciała. Odradzamy jednak samodzielne próby sporządzania i zażywania jakichkolwiek preparatów z tych roślin, bo wszystkie ich części zawierają silne substancje trujące. Także z gotowych środków mających w składzie wyciągi z ciemiernika należy korzystać tylko pod kontrolą lekarza.

UWAGA ! DO JEDNORAZOWEJ PUBLIKACJICIEMIERNIK ( HELLEBORUS HYBRIDUS )  TUTU  - BYLINA O SKORZASTYCH , ZIMOZIELONYCH LISCIACH I PURPUROWYCH KWIATACH , KWITNIE WIOSNAFOT. LILIANNA SOKOLOWSKAPUBLIKACJA MAGNOLIA NR 12 (32) - 12 2014Fot. Lilianna Sokoowska

MIESZANIEC 'BLUE LADY'

Skomentuj:
Jakie kwiaty kwitną zimą? Ciekawe odmiany ciemierników
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX