Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Załóż ogród ekologiczny. To się opłaca! [Ekologia]

dr Magdalena Narkiewicz, dr inż. Małgorzata Mirgos, Katedra Roślin Warzywnych i Leczniczych Instytut Nauk Ogrodniczych, Leroy Merlin

Dbałość o ogród powinna iść w parze z troską o przyrodę. Natura nie jest niezniszczalna i trzeba ją chronić. Zmiana ogrodowych strategii na bardziej przyjazne środowisku korzystna nie tylko dla Planety, ale i dla kieszeni.

Kompostownik otwarty we wzorowo przygotowanym kąciku do produkcji kompostu.
Kompostownik otwarty we wzorowo przygotowanym kąciku do produkcji kompostu.
fot. Katarzyna Dyrska
Ogród ekologiczny
Ogród ekologiczny
Pixabay/congerdesign

Jak stworzyć ekologiczny ogród?

Ogród to nie tylko barwna flora, ale również różnorodna i bardzo pożyteczna fauna, która zasiedla zarówno rośliny, jak i glebę. Do utrzymania żyzności gleby przyczyniają się oczywiście dżdżownice. Żywią się materią organiczną, wciągając ją w swoje korytarze i tworząc cenną dla roślin próchnicę. Pomocnicami dżdżownic są mrówki, które także wzbogacają glebę w składniki mineralne, ale przede wszystkim ją rozdrabniają i mieszają. Niestety te pracowite owady mogą stać się kłopotliwe, gdy zagnieżdżają się w skrzynkach lub na rabatach i powodują przesuszanie korzeni roślin. Aby się ich pozbyć można wtedy opryskać gniazda wyciągiem z piołunu (rośliny zalewamy wodą i mieszamy co kilka dni aż nastąpi fermentacja - po ok. miesiącu płyn jest gotowy).

Jeże, żaby i ropuchy

Z szerokiej grupy zwierząt zamieszkujących nasze ogrody szczególnie istotni są naturalni wrogowie szkodników roślin. Jeże, żaby i ropuchy są bardzo pożyteczne w walce ze ślimakami. Jeże najchętniej chronią się w miejscach,  gdzie gromadzone są liście, siano czy gałęzie, dlatego dobrze jest zostawić im w ogrodzie mały nieuporządkowany zakątek.

Ekologiczny ogród przydomowy

Biorąc pod uwagę dobro przyrody trudno nie zwrócić uwagi na bardzo istotną kwestię doboru sprzętów, którymi posługujemy się na co dzień w ogrodzie. Warto zainwestować w lepszej jakości sekatory, łopaty, grabie czy konewki, by można było korzystać z nich przez lata. Podobnie rzecz ma się z donicami – do krótkich upraw można stosować pozostające po posadzeniu roślin małe produkcyjne doniczki plastikowe, a do dłuższego użytku przeznaczyć solidne gliniane lub drewniane. Te wszystkie małe kroki przybliżają nas do celu, jakim jest ochrona naszego środowiska. (źródła: Legutowska H. Preparaty roślinne w ochronie i nawożeniu roślin. Wydawnictwo „działkowiec”, Warszawa 2004., Szymona J. Podstawy rolnictwa ekologicznego. FAPA, Warszawa 1997)

Skomentuj:

Załóż ogród ekologiczny. To się opłaca! [Ekologia]