Załóż ogród ekologiczny. To się opłaca! [Ekologia]

Dbałość o ogród powinna iść w parze z troską o przyrodę. Natura nie jest niezniszczalna i trzeba ją chronić. Zmiana ogrodowych strategii na bardziej przyjazne środowisku korzystna nie tylko dla Planety, ale i dla kieszeni.
ekologiczne ścieżki ekologiczne ścieżki Fot. Shutterstock/eurobanks

Ogród ekologiczny - dlaczego to takie ważne?

Nasza nadmierna ingerencja w zwyczaje przyrody jest przyczyną rozlicznych problemów. Zamiast wszystko robić po swojemu, wzorujmy się na naturze i nie marnotrawmy darów, którymi nas obdarza. Czasem nawet z pozoru drobne zabiegi mogą korzystnie wpływać na środowisko. Przy okazji pozwalają zaoszczędzić niemało pieniędzy, a w ogólnym rozliczeniu, także czasu. A co zdziałamy w skali mikro, będzie naszym wkładem w procesy zachodzące w makroskali. Jeśli nawet nie jesteśmy w stanie przestrzegać wszystkich zasad ekologicznego gospodarowania, postarajmy się przynajmniej iść na rozsądny kompromis. Oto, co warto robić.

Quiz Quiz Fot. Andrew Tink / Shutterstock

Trawnik - pomysł na oszczędności!

Nie ma ogrodu bez trawnika, a najpiękniejszy typu dywanowego (angielski trawnik) wymaga częstego koszenia. Tylko wtedy murawa będzie gładka, równa i pięknie zielona. W sezonie intensywnego wzrostu traw (maj-czerwiec i sierpień-wrzesień) zaleca się koszenie takich trawników dwa razy w tygodniu, w kwietniu, lipcu i październiku - raz w tygodniu. Jeśli masz w ogrodzie niewielki trawnik dywanowy (400 m2) i porządną kosiarkę spalinową (o szerokości koszenia 60 cm), na samo paliwo wydasz ponad 160 zł. Na koszenie będziesz musiał poświęcić prawie dwa dni robocze (15 godzin) i wyemitujesz do atmosfery niemal 4 kg dwutlenku węgla.

Trawnik wymaga też regularnego dokarmiania. Można oszczędzić sobie pracy, stosując nawóz całosezonowy. Dla twojego niewielkiego trawnika będziesz potrzebować 12 kg takiego nawozu, co będzie cię kosztowało ok. 200 zł.

A jeśli dopiero zamierzasz założyć trawnik, do kosztów bieżącego utrzymania dolicz koszt potrzebnych maszyn i narzędzi (np. aeratora, bo trawnik trzeba napowietrzać; wału, bo trzeba wyrównywać jego powierzchnię; kosiarki -  jeśli zamiast spalinowej kupisz elektryczną, koszt koszenia spadnie do kilkunastu złotych w sezonie; narzędzi do pielenia, bo z trawnika trzeba usuwać chwaty, itd.).

Musisz też trzymać kciuki, żeby twój trawnik nie chorował. Walka z chorobami grzybowymi, mchem czy miejscowym łysieniem to kolejne koszty i czas.

Zaoszczędzisz

Zrezygnuj z angielskiego trawnika albo maksymalnie ogranicz jego powierzchnię. Na rozleglejszym terenie załóż murawę typu parkowego, którą zwykle przycina się raz w miesiącu, ewentualnie łąkę kwietną koszoną raz, dwa razy w sezonie. Innym dobrym rozwiązaniem są kobierce z okrywowych bylin i nisko płożących się krzewów.

Mixed border with clary sage (Salvia sclarea var. turkestanica), sneezeweed (Helenium), and Jerusalem Cross Mixed border with clary sage (Salvia sclarea var. turkestanica), sneezeweed (Helenium), and Jerusalem Cross Fot. Getty Images

Stwórz ogród naturalny - oszczędzisz!

Oto kilka naszych wskazówek jak stworzyć ogród naturalny:

1. Ukwieć rabaty. Wybieraj gatunki, także drzew i krzewów, szczególnie ulubione przez owady, ale raczej odmiany o kwiatach pojedynczych, bo pełne wytwarzają mniej pyłku i nektaru. Kwiatów nie powinno brakować przez cały sezon.

2. Posadź drzewa, najlepiej liściaste. Ich korony to wspaniały filtr powietrza. Z myślą o ptakach warto wybrać odmianę kulistą (dobre miejsce na gniazda), ewentualnie okazały gęsty krzew rodzący owoce, które są ich zimowym pokarmem.

3. Nie sadź zbyt wielu iglaków. Pod nimi ziemia zakwasza się i nic nie rośnie.

4.  Okrywaj mury pnączami. Zwiększą ilość zieleni, a owocujący winobluszcz lub bluszcz będzie odwiedzany przez ptaki, np. kwiczoły i drozdy.

5. Zamień płot na żywopłot. Korzystnie wpłynie na ogrodowy mikroklimat i stanie się azylem dla wielu stworzeń.

Zaoszczędzisz

Jeśli decydujesz się na żywopłot, wybierz żywopłot nie wymagający formowania. Inaczej jego pielęgnacja będzie generować koszty regularnego przycinania, a więc nożyc (80-280 zł + koszt paliwa lub prądu, jeśli wybierzesz nożyce akumulatorowe) lub sekatorów.

Zaoszczędzisz

Jeśli myślisz ekologicznie, zapomnij o odkurzaczu czy dmuchawie do sprzątania opadłych liści. Grabienie potraktuj jako doskonałą formę ćwiczeń na powietrzu. Oszczędzisz na karnecie na siłownię (w Warszawie karnet na jedno wejście tygodniowo to co najmniej 50 zł).

Deszczówka Deszczówka SHUTTERSTOCK

Ogród ekologiczny - oszczędzaj wodę!

W ogrodzie woda to jedno z najważniejszych źródeł oszczędności. Zobacz jak to zrobić:

1. Zbieraj deszczówkę. Wypływającą z rynien wodę gromadź w beczce albo rozprowadzaj po ogrodzie, najlepiej pod drzewa i krzewy. Warto w ich pobliżu wykopać głębokie doły, zasypać je torfem i przykryć ziemią. Będą działały jak rezerwuar wilgoci. Wodę można też kierować do zagłębień w nieprzepuszczalnym gruncie, dzięki temu powstanie oczko wodne.

2. Twórz przepuszczalne nawierzchnie. Wykorzystuj np. żwir, luźno ułożony na podsypce piaskowej bruk, ażurowe płyty ekologiczne. Ważne, by woda wsiąkała
w grunt, a nie uciekała z ogrodu.

3. Ściółkuj ziemię. Przykryta nie będzie szybko wysychała.

4. Ogranicz podlewanie. Podlewaj rzadko, ale dużą ilością wody. Warto też zainwestować w automatyczny system nawadniania, dla wygody zaopatrzony w czujniki wilgotności, a zwłaszcza w linie kroplujące i tzw. pocące się węże.

ILE MOŻNA OSZCZĘDZIĆ?

W Polsce 1 m3 wody kosztuje średnio ok. 4 zł, ale jest wiele gmin, gdzie za wodę trzeba płacić wielokrotnie więcej (8-12 zł; czasem nawet ponad 20 zł). W przypadku trawnika porządne podlanie oznacza pokrycie gleby warstwą ok. 1 cm wody, a jeśli został założony na lekkiej, piaszczystej glebie - nawet 1,5 cm. To oznacza, że na jedno podlanie trawnika o powierzchni 400 m2 zużywać będziesz co najmniej 4 m3 wody, co będzie kosztować (przy średniej cenie wody) 16 zł. W okresach bezdeszczowych zaleca się podlewanie trawnika dwa razy w tygodniu, a jeśli w dodatku jest upalnie - nawet trzy razy w tygodniu. Żeby zatem twój trawnik był piękny w piękne lato, będziesz musiał wydać na podlewanie co najmniej 300 zł.

Można, oczywiście, wykopać studnię i mieć własne ujęcie wody (koszt wykonania studni to kilkanaście tysięcy złotych), ale można też gromadzić deszczówkę. Przy średnich opadach w Polsce (600 mm/m2) z dachu przeciętnej wielkości (200 m2) spływa rocznie 120 m3 wody. Warto ją magazynować. Na bieżące potrzeby wystarczą podstawione pod rynny beczki; żeby zebrać więcej, trzeba wkopać w ziemię specjalne zbiorniki. Koszt takiego przedsięwzięcia zależy od pojemności zbiornika (nawet 10 m3), do tego trzeba doliczyć koszt urządzeń czyszczących zbieraną wodę i robocizny. Całość to nawet kilkanaście tysięcy złotych. Plus: wydatek jednorazowy, na całe lata.

Do podlewania ogrodu możesz też używać tzw. wody szarej, czyli wody po praniu, zmywaniu czy myciu się. Warunek: musisz używać ekologicznych środków myjących i czyszczących.

Dojrzały kompost jest to świetny do ocieplania i nawożenia roślin jesienią Dojrzały kompost jest to świetny do ocieplania i nawożenia roślin jesienią FOT. NEUDORFF

Ekologiczny ogród - użyźniaj glebę!

1. Wytwarzaj kompost. Z ogrodowych i kuchennych odpadków powstaje doskonałe podłoże lub ściółka, co więcej, za darmo. Przy okazji produkujesz mniej śmieci i zaoszczędzasz na ich wywozie.

ILE MOŻNA OSZCZĘDZIĆ?

Co najmniej 1/3 tzw. odpadów niesegregowanych nadaje się na kompost: obierki, wiele resztek jedzenia, zabrudzony papier, którego nie można przeznaczyć na makulaturę, fusy z kawy i herbaty, waciki, zgniecione skorupki... To oznacza, że śmieci do wywozu może być o tyle mniej, a więc możesz zamawiać ich odbiór rzadziej.

Oszczędzasz też na nawozach, bo kompost to niezastąpione źródło składników odżywczych dla roślin. Musisz tylko założyć dobrą pryzmę kompostową albo kupić specjalne pojemniki do kompostowania.

2. Wzbogacaj minerałami. Używaj nawozów wytwarzanych ze skał naturalnych lub kopalin. Sezonowej dawki minerałów raczej nie podawaj jednorazowo, ale podziel na porcje, aby rośliny ją lepiej wykorzystały.

3. Dbaj o życie gleby. Stosuj preparaty mikrobiologiczne. Stymulują powstawanie próchnicy i poprawiają kondycję roślin.

4. Nie niszcz struktury. Zamiast przekopywać glebę, głęboko ją spulchniaj i siej nawozy zielone. Nie pozostawiaj jej odkrytej, ściółkuj ją lub pozwól rosnąć 'chwastom'.

5. Ostrożnie z ogniem. Staraj się nie palić ogrodowych resztek. Te, które nie nadają się na kompost, zakop na głębokość około metra (w miastach ich odbiór bywa organizowany przez specjalne służby).

POKRZYWA ŻEGAWKA POKRZYWA ŻEGAWKA Fot. Barbara L?czyOska

Ogród ekologiczny - chroń wszelkie życie!

1. Wydziel dziką enklawę. Niech w ogrodzie będzie ostoja pokrzyw, ostów, przytulii i innych chwastów. Przyda się też sterta kamieni. Jesienią składuj tam liście, by dopiero z nadejściem wiosny przerzucić je na kompost.

2. Załóż oczko wodne. Poprawi mikroklimat i będzie wodopojem dla małych mieszkańców ogrodu. Zadbaj, by stworzenia, które wpadną do wody, mogły się wydostać na brzeg choćby po wąskiej deseczce.

Budka dla owadów pożytecznych Budka dla owadów pożytecznych Fot. A. Żelazko

Ekologiczny ogród - ptaki i owady

1. Zadbaj o owady. Jako siedziba wystarczy im np. doniczka z pakułami lub wetkniętą wiązką grubej słomy długości ołówka. Można kupić też specjalne domki dla owadów.

Zaoszczędzisz

Jeśli masz szklarnię, obecność trzmieli zwiększy Twoje plony  o 30%

2. Zawieś budki dla ptaków. Znajdź na nie miejsce niedostępne dla kotów, gdzie nie musi być idealnie czysto.

Modne rabaty. Miło wypoczywać wśród wonnych róż i ziół (lawendy, macierzanki), błękitnych farbowników, różowych naparstnic. W tle kula z bukszpanu. Modne rabaty. Miło wypoczywać wśród wonnych róż i ziół (lawendy, macierzanki), błękitnych farbowników, różowych naparstnic. W tle kula z bukszpanu. Fot. Arkadiusz Ścichocki / Agencja Gazeta

Ogród ekologiczny - preferuj swojskie!

1. Uprawiaj gatunki dobrze sprawdzające się w okolicy. Powinny być przystosowane do klimatu (liczy się głównie temperatura i ilość opadów), rodzaju gleby oraz odporne na choroby i szkodniki.

2. Bądź samowystarczalny. Zaopatruj się głównie w lokalne produkty (masowa produkcja i daleki transport przyczyniają się do degradacji środowiska).

Przygotowanie wyciągu z pokrzywy Przygotowanie wyciągu z pokrzywy Fot. archiwum

Pomagaj naturalnie

1. Zapobiegaj chorobom. Stosuj płodozmian i sadź razem rośliny, które na siebie korzystnie oddziałują. Jest to szczególnie ważne przy uprawie warzyw.

2. Niszcz źródła infekcji. Gdy tylko zauważysz niepokojące objawy, usuwaj chore rośliny lub ich części. To często wystarczy, by rośliny rosły zdrowo.

3. Zaufaj naturze. Zamiast środków chemicznych do ochrony roślin stosuj gnojówki, wywary, wyciągi i napary z ziół.

ILE MOŻNA OSZCZĘDZIĆ?

Jeśli stworzysz ogród przyjazny dla "braci mniejszych", oszczędzisz na środkach ochrony roślin, przede wszystkim insektycydach. Koncentraty takich preparatów (do rozcieńczania w wodzie) kosztują od kilku do kilkuset złotych + koszt sprzętu do oprysków. W ten ostatni warto jednak zainwestować (ręczny opryskiwacz o pojemności 5 l kosztuje ok. 100 zł), bo przyda się do aplikowania gnojówek (np. z wrotycza czy pokrzywy) czy wywarów (np. z czosnku czy cebuli).

Więcej o:
Komentarze (3)
Załóż ogród ekologiczny. To się opłaca! [Ekologia]
Zaloguj się
 • drzejms-buond

  Oceniono 1 raz 1

  zawsze byłem zwolennikiem ekologicznego stylu życia i tycia jednak w dobie chemicznych oprysków atmosfery nie ma to już dla mnie większego sensu.

 • karol.wojt91

  0

  2 błędy muszę się poduczyć.

 • Waldemar Helios

  Oceniono 4 razy -4

  Wydaje mi się, że autorka nigdy nie miała ogródka, albo jest sadystką i celowo wprowadza ludzi w błąd (wystarczy, że jedna pokrzywa, czy oset wyda nasiona, a pracy będziemy mieli co najmniej na kilka lat. Ciekawe jak w sposób ekologiczny radzi sobie z zarazą ziemniaczaną (bo chyba nie przez płodozmian), czy mszycami (bo tzw. naturalne preparaty, sąsiedztwo roślin można między bajki włożyć. Sterta kamieni, kompostownik, ściółkowanie, zakątek z chwastami to wylęgarnia ślimaków, które przy stale wilgotnej glebie zjedzą wszystko z wyjątkiem co najmniej kilkuletnich krzewów i drzew. Kompostowniki i ściółkę uwielbiają też myszy, nornice, krety i szczury. Zakrzaczena i drzewa przyciągną ptaki, które dodatkowo posilą się owocami i warzywami (populacji szkodliwych owadów raczej nie zaszkodzą). Brak przekopywania zwiększy liczbę ślimaków i szkodliwych owadów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX