Robinia zwana akacją

Zaborcza, ekspansywna, wygrywa walkę o przestrzeń i światło z innymi drzewami. Groźna - ale jaka piękna!
robinia biała (Robinia pseudoacacia) robinia biała (Robinia pseudoacacia) Fot. Wikimedia commons

"Kocha, lubi, szanuje..."

Któż z nas w czasach szkolnych nie czekał na kwiaty akacji z nadzieją na bliskie wakacje i nie wróżył z jej listków: "kocha, lubi, szanuje...". Tymczasem drzewo, z którym łączą nas te wspomnienia, to w rzeczywistości nie akacja, lecz pochodząca z USA robinia biała (Robinia pseudoacacia), inaczej grochodrzew. Właściwa akacja (Acacia) rośnie natomiast głównie w Afryce i Australii. do zadań specjalnych Robinia biała, inaczej akacjowa, jeden z 20 występujących na świecie gatunków robinii, to drzewo bardzo w Polsce zadomowione. Co więcej, jest to gatunek pionierski, czyli taki, który znosi najgorsze niewygody. Dzięki temu, że korzenie tych drzew współżyją z bakteriami glebowymi wiążącymi azot, można robiniami zazieleniać hałdy, poprzemysłowe nieużytki czy suche strome zbocza. Z płytko rosnących korzeni po zranieniu (np. przy uprawie ziemi) łatwo wybijają nowe pędy, czyli odrosty. W ten sposób roślina potrafi się regenerować nawet z kawałków korzeni. Ta cecha jednak zniechęca właścicieli ogrodów, ponieważ robinii białej trudno się pozbyć, jeżeli już zdziczeje i zaanektuje teren.

A0G01K Broadlands Dorset Robinia pseudoacacia Frisia SLOWA KLUCZOWE: black locust Robinia pseudoacacia Frisia summer black locust Robinia pseudoacacia Frisia summer leaf foliage deciduous small tree yellow garden plant sun sunny blue sky leaves Broadlands Dorset Robinia pseudoacacia 'Frisia' OctoberFot. Alamy

Na zdjęciu powyżej: Złotolistna 'Frisia' - mniejsza i mniej ekspansywna odmiana robinii - przydaje się do kolorystycznych zestawień w ogrodach

robinia 'umbraculifera' robinia 'umbraculifera' Fot. Alamy

Robinia biała (Robinia pseudoacacia)

Robinie kochamy za wspaniałe, pachnące białe kwiaty, które, zebrane w groniaste kwiatostany, pojawiają się na przełomie maja i czerwca. Drzewo rośnie szybko, jest długowieczne, wysokie (dorasta do 25 m), a dzięki luźnej, lekkiej budowie korony rzuca miły, delikatny cień. Liście ukazują się stosunkowo późno na wiosnę. Zdarza się, że jesienią nie zdążą żółknąć i opadają zielone. Kora jest ciemna, głęboko spękana, a na gałązkach wyrastają mocne ciernie. Lekkie i trwałe drewno, odporne na gnicie i ataki owadów, świetnie nadaje się na meble i jako opał. Robinia lubi miejsca słoneczne i ciepłe, a podłoża raczej zasadowe. Z powodu wspomnianej ekspansywności na lepszych glebach i w małych ogrodach lepiej jednak nie sadzić tego gatunku. W pobliżu "akacji" rośliny ozdobne w zasadzie nie mają szans przetrwania.

Na zdjęciu powyżej: Robinia 'Umbraculifera'DH3MKF Black Locust SLOWA KLUCZOWE: black locust flower blute robinia pseudoacacia pflanzen tree garten robinien nature shrub locusts himmelhuber scheinakazien shrubs flowers trees plants garden scheinakazie robinia schmetterlingsblutler black black locust pflanze locust akazie baume bluten akazien plant baum natur robinieFot. Alamy

robinia 'pink cascade' robinia 'pink cascade' Fot. Shutterstock

Odmiany do ogrodu - robinia

Do wyboru mamy także inne odmiany, bardziej dekoracyjne i o mniejszych rozmiarach. Na przykład Robinia × margaretta 'Pink Cascade' (mieszaniec robinii białej i szczeciniastej) kwitnie już w końcu maja, przez 2 tygodnie ciesząc oko ciemnoróżowymi kwiatami. A ponieważ rozmnażana jest przez szczepienie na robinii białej, należy systematycznie usuwać odrosty podkładki. Ze względu na kruche gałęzie lepiej sadzić ją w zacisznym miejscu i palikować. Do obsadzania ulic i parkingów idealnie nadaje się robinia akacjowa 'Umbraculifera'. Jest to odmiana kulista, dorasta tylko do 5 m i również ma kruche gałęzie (starsze okazy są często "szczerbate"). Uwaga - nie kwitnie! Z kolei odmiana 'Frisia' to nieduże drzewo, dorastające do wysokości 8-10 m, o wyprostowanej, luźnej koronie. Liście, złociste przez cały okres wegetacji, pojawiają się w połowie maja i opadają po pierwszych przymrozkach. Pojedyncze listki są nieco większe niż u typowego gatunku. Z innych odmian warte uwagi są 'Myrtifolia' o drobniutkich liściach oraz miniaturowe 'Tortuosa' i 'Twisty Baby'.

Na zdjęciu powyżej: Robinia 'Pink Cascade'

E61A8C Robinia pseudoacacia 'Lace Lady'. Twisted Dwarf Acacia Tree . Black locust Tree SLOWA KLUCZOWE: [Twisted Dwarf Acacia Tree] trees Robinia [Robinia pseudoacacia Lace Lady] [False acacia Lace Lady] [Black locust Lace Lady] [Robinia pseudoacacia Twisty Baby] [Black locust tree] leaf leaves horticulture botany botanical plant plants [deciduous shrub] [small tree] [twisted branches] [curled pinnate dark green leaves] [twisted branch]Fot. Alamy

Na zdjęciu powyżej: Robinia 'Twisty Baby'

robinia biała (Robinia pseudoacacia) robinia biała (Robinia pseudoacacia) Fot. Alamy

Dlaczego warto sadzić robinię?

Robinia biała to ratunek dla miast - odporna na suszę i zasolenie gleb, jest bezcenna dla zieleni miejskiej i stosowana do fitoremediacji, czyli oczyszczania środowiska. Jej liście wyjątkowo skutecznie zatrzymują groźne dla ludzkich płuc mikroskopijne i rakotwórcze pyły zawieszone.

Fot. Shutterstock

Na zdjęciu powyżej: Pachnące kwiaty Robinii białej są jadalne, stosuje się je także w zielarstwie

Miód z akacji

Robinie białe to cenne miododajne drzewa. Kwitną wcześniej niż lipy, dostarczając pszczołom świetnego, wysokocukrowego pożytku (nektar i pyłek). Jasny miód akacjowy jest tradycyjnym lekarstwem na wzmocnienie i przeziębienia, wspomaga również kuracje nerek, układu moczowego i trawiennego, koi układ nerwowy i łagodzi stany bezsenności.

Zobacz także...

Najlepsze rośliny do warzywnika

Amatorsko można uprawiać różne grupy pomidorów: i te ogromne malinowe, których owoce ważą po 250-300g i średniej wielkości i małe tzw. koktailowe. Powodzeniem cieszą sie odmiany barwne.

Fot. Wikimedia Commons/Sarang

Jak się pozbyć szkodników?

Fot. Red

Ogród w stylu japońskim: rośliny i drzewka bonsai w ogrodzie japońskim

Fot. Jolanta Zdanowska

Więcej o: