Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Robinia akacjowa. Drzewo atrakcyjne cały rok. Uprawa robinii

Tekst dr Magdalena Narkiewicz, Katarzyna Jodłowska

Robinia akacjowa po pierwszym przymrozku zrzuca liście. Zimą jej nagie gałęzie zdobią strąki. W maju znów okrywa się liśćmi, a w czerwcu kwiatami o wspaniałym zapachu.

Robinia akacjowa
Robinia akacjowa
Fot. Shutterstock

Robinia akacjowa, czyli grochodrzew (Robinia pseudoacacia)

Zwykle zwana błędnie akacją, rośnie niemal wszędzie: w parkach, przy ulicach i na obrzeżach lasów. Jednak nie należy do rodzimych drzew – to przybysz z Ameryki Północnej. W Polsce jest chłodniej i bardziej sucho niż na jej ojczystych terenach, ale robinia nie ma tu naturalnych wrogów, stała się więc bardzo ekspansywna. Tworząc odrosty od korzeni, potrafi zawojować całą okolicę. Niszczy ją jedynie wiatr.

Robinia zwana akacją

Robinia akacjowa wiosną

Liście robinii pojawiają się pod koniec wiosny. Składają się z nieparzystej liczby listków i osiągają długość ok. 20 cm.

Robinia akacjowa latem

Lato: Zebrane w okazałe grona kwiaty zwykle są białe. Ich zapach dodaje uroku czerwcowym dniom, a nektar żywi owady.

Robinia akacjowa jesienią

Jesień: W strąkach dojrzewają nasiona, ale liście nadal zachowują zieleń. Czasem, zanim zżółkną, opadają po pierwszym przymrozku.

Robinia akacjowa zimą

Zima: Nagie drzewo zdobią kiście strąków, które przez całą zimę lekko grzechoczą na wietrze.

Zalety robinii

Robinia ma efektowne liście i upajająco pachnące kwiaty, których nektar przyciąga pszczoły – to z niego uzyskuje się miód akacjowy. Kwiaty nadają się także do jedzenia; można je usmażyć w cieście naleśnikowym. Ale uwaga: inne części rośliny są trujące!
Drzewo rośnie bez problemów nawet na słabych glebach, bo dzięki bakteriom brodawkowym wykorzystuje azot.
z powietrza. Znosi suszę, zasolenie gleby, a nawet spaliny, które pochłania, oczyszczając tym samym powietrze.
Drewno robinii wykazuje wyjątkową odporność na gnicie, świetnie więc nadaje się na ogrodowe meble i podpórki.

Akacja [Prezentacja rośliny]

Najlepsze odmiany robinii do ogrodów

  • W ogrodach uprawia się głównie szczepioną na prawie 2-metrowym pniu robinię akacjową ‘Umbraculifera’ o kulistej koronie
  • oraz ‘Frisia’ o złocistych liściach, która dorasta do 10 m.
  • Ale warto skusić się na rarytas – kwitnącą na biało ‘Lace Lady’ o poskręcanych pędach i liściach, która rośnie jedynie do wysokości 3 m.
  • Niektóre robinie mają różowe kwiaty. Należą do nich np. kwitnąca przez całe lato rozłożysta, bezwonna robinia lepka (R. viscosa) oraz małe drzewko – robinia Małgorzaty  (R. ×margaretta) ‘Casque Rouge’ – ta delikatnie pachnie. 
    Robinia rośnie zdrowo, a jej drewno długo pozostaje bez skazy.  

Robinia akacjowa Umbraculifera

Tę odmianę jest najłatwiej kupić. Świetnie nadaje się do małych ogrodów, gdyż nie jest zbyt duża i wolno rośnie. Mam kulistą zwartą koronę o średnicy 4 m średnicy i nie kwitnie. Sprawdzi się w dużych miastach bo dobrze znosi zanieczyszczenia i suszę. Jest odporna na choroby i szkodniki.  

Drzewa do pojemników

Rrobinia akacjowa szczepiona na pniu

Robinia w odmianie Umbraculifera najczęściej oferowane w formie piennej. Nie trzeba jej formować by uzyskać piękną zwartą kulistą koronę.

Robinia akacjowa cena

Za drzewo o wysokości 250 cm, wysokość szczepienia 220 cm + korona,  trzeba zapłacić około 70 zł. Starsze drzewa w balotach to koszt 100- 120 zł

    Więcej o:

Skomentuj:

Robinia akacjowa. Drzewo atrakcyjne cały rok. Uprawa robinii