Urlopowe podlewanie kwiatów

Co zrobić, by kwiaty doniczkowe przeżyły nasz urlop? Zobaczcie sprawdzone sposoby na zdalne podlewanie
Wszystkie kwiaty należy zgromadzić w półcienistym miejscu. Stworzą korzystny, wilgotny mikroklimat Wszystkie kwiaty należy zgromadzić w półcienistym miejscu. Stworzą korzystny, wilgotny mikroklimat Fot. Łukasz Zandecki / AG

Podlewanie podczas urlopu - praktyczny poradnik

Dłuższy wyjazd domowników to trudny okres dla kwiatów doniczkowych, często pozostawianych samym sobie bez zapasu wody, w nie wietrzonych wnętrzach. Aby nasz urlop wyszedł im na zdrowie, najprościej wręczyć klucze do mieszkania (i konewkę) sąsiadom. Koniecznie wraz z instrukcją, jak podlewać rośliny - może im bowiem zaszkodzić zarówno zbyt mała ilość wody, jak i jej nadmiar.

Jeżeli jednak jesteśmy skazani na własne siły, pamiętajmy, że kwiaty lubią spędzać urlop w grupie, a nie osobno - dzięki wodzie parującej z liści powstaje wówczas wilgotny mikroklimat i ziemia w doniczkach wolniej wysycha. Dlatego przed wyjazdem na wakacje warto przenieść je w jedno, najlepiej półcieniste, miejsce. Osoby często wyjeżdżające powinny też zapewnić swym roślinom (najlepiej już w trakcie wiosennego przesadzania) tzw. podłoże urlopowe, utrzymujące optymalną wilgotność nawet przy rzadkim podlewaniu. Może to być uniwersalna ziemia dla roślin doniczkowych wymieszana z preparatem zatrzymującym wodę (np. Terra Cotem, Super Absorbent), kupionym w sklepie ogrodniczym. Dobrym pomysłem jest tez automatyczna konewka, która samoczynnie podleje rośliny aż w 36 doniczkach, i to w wybranym przez nas czasie! Włącznik wbudowany w transformator uruchomi ją codziennie (na jedną minutę), dostarczając do doniczek stałe, określone przez nas porcje wody. Urządzenie można kupić w centrum ogrodniczym w wersji podłączonej do kranu albo do pojemnika z wodą. Najważniejszy jest jednak odpowiedni zapas wody; im dłuższy wyjazd, tym większe powinno być naczynie, z którego kwiaty będą mogły ją czerpać.

 

Urlopowe podlewanie Urlopowe podlewanie Fot. Shutterstock

Urlopowe podlewanie kwiatów - kąpiel w wannie

Przed wyjazdem mocno podlewamy rośliny i zwilżamy ich liście. Najlepiej wstawić je wszystkie do wanny i urządzić im porządny prysznic letnią wodą, tak by solidnie zmoczyć zarówno podłoże, jak i całe rośliny. Jeżeli w łazience jest okno, pozostawmy kwiaty w wannie aż do naszego powrotu z wakacji.

Fot. Set Rechner

DEKORACYJNE POIDEŁKA Ceramiczne poidełka w górnej części z otworem pokryte są szkliwem. Dolny odcinek, który wbija się w ziemię, jest porowaty. Gdy wlejemy wodę, sączy się ona do podłoża przez kilka dni. Podobnie działające szklane lub plastikowe kule mają długą wąską nóżkę z otworem na końcu. Napełnia się je, odwraca i wbija w ziemię. Cena 5-20 zł za sztukę w zależności od materiału i wielkości. Dostępne w wielu sklepach ogrodniczych.

Urlopowe podlewanie kwiatów - odwrócona butelka lub specjalna bańka

W ziemię wtykamy odwróconą do góry dnem butelkę z wodą lub specjalne, kupione w sklepie poidełko (np. szklaną bańkę). Można też zagłębić w podłożu, tym razem dnem do dołu, nieszkliwione gliniane naczynie (np. niewielką doniczkę z zatkanym otworem odpływowym) lub ceramiczny rożek kupiony w sklepie ogrodniczym. Woda będzie się stopniowo przesączać do ziemi przez porowate ścianki.

 

AUTOMATYCZNA KONEWKA PODLEWANIE NAWADNIANIE BALKON TARAS SKRZYNKA BALKONOWA POJEMNIK BUTELKA PLASTIKOWA FOT. ANNA BIALEK ODBITKA PUBLIKACJA KWIETNIK NR 4 (112) - 4.2004 SLOWA KLUCZOWE: ROSLINY OGRODNICTWOFot. Anna Białek

POJEMNIK Z KAMYKAMI
Doniczkę ustawiamy na kamykach (najlepiej porowatych) leżących na dnie miski z wodą. Korzenie nie sięgają do niej, wilgoć zaś podsiąka spomiędzy mokrych kamieni do podłoża. Woda w misce uzupełniana jest z butelki ustawionej do góry dnem (w butelce powstaje podciśnienie, dlatego woda wypływa powoli). POJEMNIK Z KAMYKAMI Doniczkę ustawiamy na kamykach (najlepiej porowatych) leżących na dnie miski z wodą. Korzenie nie sięgają do niej, wilgoć zaś podsiąka spomiędzy mokrych kamieni do podłoża. Woda w misce uzupełniana jest z butelki ustawionej do góry dnem (w butelce powstaje podciśnienie, dlatego woda wypływa powoli). Fot. Anna Białek

Urlopowe podlewanie kwiatów - doniczka w tacy z wodą

Jeżeli na dnie doniczki jest drenaż, wstawiamy ją do płaskiego naczynia z wodą - roślina będzie "pić" przez otwór odpływowy. Żeby korzenie nie zgniły, lustro wody powinno sięgać niewiele wyżej niż warstwa drenażu. Woda będzie wolniej parować, jeżeli naczynie wyścielimy np. mchem lub tkaniną łatwo chłonącą wodę.

 

12.05.2006 WARSZAWA Fot. Łukasz Zandecki / AG

fot. 5 Nawadnianie roślin na urlopie. Foliowa torebka nałożona na roślinę fot. 5 Nawadnianie roślin na urlopie. Foliowa torebka nałożona na roślinę Fot. Krzysztof Duklas / AG

Urlopowe podlewanie kwiatów - rośliny w szklarni

Podlaną roślinę osłaniamy przezroczystą folią lub wstawiamy do zamykanego szklanego naczynia. Większości roślin trzeba zapewnić dostęp powietrza - zrobić w folii kilka otworów albo nieco uchylić pokrywkę. Tylko gatunki wymagające wilgotnego powietrza (np. cibora, sit, widliczki, większość paprotek) można osłonić bardzo szczelnie.

 

Fot. Anna Białek

Fot. 3. Nawadnianie roślin na urlopie. Hydrożel wymieszany z glebą utrzymuje wilgoć Fot. 3. Nawadnianie roślin na urlopie. Hydrożel wymieszany z glebą utrzymuje wilgoć Fot. Krzysztof Duklas / AG

Urlopowe podlewanie kwiatów - preparaty magazynujące wilgoć

Podłoże mieszamy z absorbentem mineralnym lub specjalną odżywką. Preparaty te magazynują wodę, a potem stopniowo ją oddają, w miarę wysychania podłoża. Dzięki nim ziemia w doniczce nawet dwa razy dłużej zachowuje wilgotność. W ziemię można też wetknąć tabletki nawozowe z mineralnym stabilizatorem wilgoci.

Jaką doniczkę samopodlewającą się wybrać?

 

Fot. Flickr/ Bill McNeese

Urlopowe podlewanie kwiatów - knot zanurzony w wodzie

W ziemi umieszczamy koniec knota z łatwo nasiąkającego, grubego sznura (np. konopnego, sizalowego). Drugi koniec zanurzamy w naczyniu z wodą ustawionym wyżej niż doniczka. Po knocie woda będzie stopniowo przesiąkać do podłoża. Aby wolniej parowała, sznur warto owinąć folią na całej długości.

Więcej o:
Komentarze (2)
Urlopowe podlewanie kwiatów
Zaloguj się
 • Bożena Jantarek

  Oceniono 1 raz 1

  Jak wyjeżdżam na 3-5 dni to nawet nie proszę sąsiadów, żeby mi kwiatów pilnowali na balkonie tylko używam zwykłej butelki i nakładek nawadniających (nawadniacze ceramiczne) firmy Blumat. Kwiaty dostają tyle wody ile potrzebują - sprawdza mi się już dłuższy czas

 • irenawojciechowska

  Oceniono 1 raz 1

  polecam donice z systemem samonawadniania MARETA, GLORIA, SIESTA

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX