Jakie rośliny można posadzić jako pierwsze na balkonie? Są takie, które nie boją się mrozów

Początek kalendarzowej wiosny mamy już za sobą. W powietrzu czuć wiosnę, ale nocą jeszcze zdarzają się przymrozki? Są rośliny, które już teraz możecie posadzić i cieszyć się kwitnącymi kwiatami na balkonie.
Bratki na balkonie. Kompozycje Bratki na balkonie. Kompozycje Fot. Biuro Kwiatowe Holandia

Pierwsze kwiaty na balkonie

Można już zrobić pierwsze obsadzenie donic i skrzynek balkonowych, ale tylko gatunkami, które dobrze zniosą obecną kapryśna aurę. Ziemia w pojemnikach nagrzewa się szybciej niż na rabatach, mury kumulują ciepło i osłaniają od wiatru. Wybrałam dla was rośliny, które pędzone są w szklarniach, ale już są dobrze zahartowane i wytrzymają temperatury nawet do -2 stopni. Jeśli się zdarzy, że będą zapowiadać mroźne noce to warto je wstawić do domu lub osłonić rośliny kartonem, czy agrowłókniną.

Rośliny balkonowe: bractwo bratka

Bratki na balkonie. Kompozycje Bratki na balkonie. Kompozycje Fot. Biuro Kwiatowe Holandia

Małe doniczki

Na dużą ilość kwiatów lepiej się nie nastawiać również ze względów praktycznych (mały pojemnik łatwiej zabezpieczyć przed mrozem). W dodatku, gdy w maju pojawia się typowa 'balkonówka', uroda wiosennych gatunków blednie i trzeba je wymienić na pelargonie czy inne kwiaty, które ozdobią balkon do końca sezonu.

Co już można sadzić na balkonie? [Wiosna]

Stokrotki na balkonie Stokrotki na balkonie Fot. Flora Dania

Stokrotki odporne na mróz

Nie każdy sobie zdaję sprawę, że stokrotki ogrodowe, są najbardziej odpornymi na mróz ze wszystkich wczesnowiosennych roślin.  

Stokrotki. Idealne rośliny na balkon

Bratki na balkonie. Kompozycje Bratki na balkonie. Kompozycje Fot. Biuro Kwiatowe Holandia

Kolorowe bratki

Drugim wyborem są bratki - i te wiekokwiatowe, i te miniaturki - można je już kupić w każdej kwiaciarki, centrum ogrodniczym czy na bazarku.

Pierwiosnki na balkonie Pierwiosnki na balkonie Fot. Pixabay/CCO

Pierwiosnki idealne na balkon

Polecam też pierwiosnki mieszańcowe w bajecznych kolorach oraz różowiutki pierwiosnek kubkowaty. Są dostępne już od stycznia, ale w domu szybko tracą barwy i wigor, a chłód na balkonie pobudza je do zawiązywania nowych pąków i lepszego wybarwienia kwiatów.

Narcyzy na balkonie Narcyzy na balkonie Fot. Pixabay/CC0

Narcyzy i hiacynty

Skrzynki można też obsadzić cebulową galanterią: miniaturowymi narcyzami i hiacyntami, które sprzedawane są teraz w doniczkach - lepiej kupić te w pąkach. Na balkonie na pewno będą kwitły sobie dłużej niż w domu.

Przebiśnieg na balkonie Przebiśnieg na balkonie Fot. Tomek Ciesielski

Szafirki i przebiśniegi

Czasem daje się też "upolować" pędzone szafirki i przebiśniegi. One także będą się świetnie czuły na zimnym balkonie. 

Tulipan kaufmanna 'Chopin' kwitnie od marca, początkowo tuż przy ziemi. Gdy jest ciepło, jego kolory bledną. Tulipan kaufmanna 'Chopin' kwitnie od marca, początkowo tuż przy ziemi. Gdy jest ciepło, jego kolory bledną. John Glover / Alamy Stock Photo / Alamy Stock Photo

Tulipany na balkon

Pędzonym tulipanom lepiej jest pod chmurką niż w domu. Jeśli kupimy je w doniczce możemy oczywiście kilka dni potrzymać w domu. By przedłużyć ich kwitnienie warto jednak wystawić je na balkon. 

Więcej o: