Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wiosenne donice pełne kolorowych kwiatów.

Katarzyna Bellingham

Każdy z nas z niecierpliwością oczekuje pierwszych wiosennych kwiatów. W parkach i na rabatach w ogrodach wypatrujemy nieśmiałych przebiśniegów i wesołych ranników. Nie ma jednak nic lepszego, niż kolorowa kompozycja z perełkami wiosennego ogrodu na własnym balkonie, tarasie lub patio.

Wiosenne donice pełne kolorowych kwiatów
Wiosenne donice pełne kolorowych kwiatów
Fot. Katarzyna Bellingham
Gdy tylko stopnieją śniegi można śmiało zainwestować w kilka roślin i stworzyć swój własny mini-ogródek.

Polecam łatwą kompozycję z wykorzystaniem ciemierników, prymulek oraz bluszczu - rośliny te są ogólnodostępne w sklepach ogrodniczych i szkółkach roślinnych. Pamiętajmy jednak, iż kwiatki prymulki mogą ucierpieć podczas mocnych mrozów, sama roślina jednak jest mrozoodporna i nawet po utracie kwiatostanów jest w stanie wytworzyć nowe w ciągu paru tygodni.

Lepiej na mroźne wczesnowiosenne noce reagują kwiaty bratków . Podczas minusowych temperatur ich płatki więdną, lecz po nadejściu odwilży natychmiast odzyskują ładny wygląd. Narcyzy oraz szafirki są całkowicie mrozoodporne. Ślicznie wyglądają w kompozycjach z bratkami - jeśli zapomnieliście posadzić ich cebulki jesienią, to teraz możecie kupić podpędzone już roślinki i posadzić je do skrzynki lub donicy ogrodowej.

Bez względu na rodzaj rośliny, którą wybierzemy do obsadzenia wiosennej donicy zawsze pamiętajmy o zapewnieniu jej jak najlepszych warunków wzrostu:

Kupujmy i stosujmy tylko świeże podłoże ogrodowe - szczególne warto na to zwrócić uwagę wiosną, gdy sklepy nadal mogą mieć zeszłoroczne dostawy;

Donice przeznaczone do uprawy roślin zawsze muszą mieć otwór w podstawie oraz przynajmniej 3cm warstwę drenażu;

Zawsze dokarmiajmy kwitnące rośliny dosypując do podłoża garstkę nawozu mineralnego lub granulowanego obornika;

Regularnie ogławiamy przekwitnięte kwiatostany w celu wytworzenia przez roślinę nowych.

Pamiętajmy:

- dla ułatwienia podlewania donic, przy wypełnianiu warto pozostawić około 5cm wolnej przestrzeni pomiędzy górną warstwą podłoża, a górnym brzegiem donicy;

- czy podłoże w donicy wyschło dowiemy się pukając w nią lekko drewnianym kijkiem: jeśli dźwięk wydaje się pusty, to czas podlać ziemię;

- donice wysychają szczególnie szybko podczas wietrznych dni, dlatego warto osłaniać je przed wiatrem;

- w celu lepszego wykorzystania przestrzeni tarasu lub balkonu warto zastosować donice o podstawie w kształcie kwadratu lub prostokąta oraz wiszące kosze wiklinowe;

Zobacz jak krok po kroku obsadzić wiosenne donice>>
Kliknij, by obejrzeć galerię

Więcej o skrzynkach i donicach ogrodowych:

Jeśli zadbamy o dobry drenaż oraz odpowiednie podłoże ogrodnicze, to w donicach można uprawiać z powodzeniem wszystkie rośliny. Zaczynając od tradycyjnych pelargonii czy petunii, poprzez zioła i owoce, a na krzewach oraz drzewach kończąc. Dodatkowo po zainstalowaniu w nich drewnianej lub metalowej podpórki czy wigwamu możemy pokusić się o uprawę w donicy powojników, róż pnących czy nawet prowadzonych drzewek owocowych.

Wspaniale do obsadzeń każdego rodzaju donic nadają się również rośliny cebulowe i kłączowe. Poza cebulami wiosennymi, w donicach można sadzić także kwitnące latem pacioreczniki, lilie, dalie karłowate, mieczyki i oczywiście begonie. Rośliny cebulowe wymagają lepszego drenażu, a więc do podłoża warto dodać kilka garści grysu lub grubego piasku.

Zobacz więcej kompozycji wiosennych donic>>
Kliknij, by obejrzeć galerię

Więcej porad ogrodniczych znajdziecie w moim blogu: katarzynabellingham.blogspot.com/

    Więcej o:

Skomentuj:

Wiosenne donice pełne kolorowych kwiatów.